Újabb kitörések várhatók Hawaiin, egyre nagyobb mértékű az evakuálás

  • narancs.hu
  • 2018. május 14.

Katasztrófa

A kitörés Washington államtól Kaliforniáig okozhat komoly földrengéseket.

Május 3. óta folyamatosan újabb és újabb hasadékok nyílnak a Hawaiin tomboló Kilauea vulkánon. Vasárnap és ma három újabb lávahasadék nyílt a tűzhányón, így már tizenhét helyen ömlik a láva. Az amerikai földtani megfigyelő központ (USGS) előrejelzései szerint a tűzhányó csúcsán lévő Halemaumau kráterben várható a robbanásszerű kitörés: kötelező kiürítést rendeltek el, kétezer embernek kellett elhagynia az otthonát. Ha a vulkán fő krátere, a Halemaumau kitörne, az 12 mérföldes körzetben hamufelhővel terítené be a környéket.

Láva a Halemaumau kráterében

Láva a Halemaumau kráterében

 

 

Tíz napja folyamatosan erősödik a vulkán aktivitása, a sziget nagy részét sűrű fekete füst borítja. Az olvadt kőzetanyag nemcsak utakat és lakóterületeket tett tönkre, de jelenleg egy geotermikus erőművet is fenyeget, ezért az erőműből a gyúlékony, folyékony anyagokat a hétvégén elszállították.

Tegnap a hatóságok kötelező kiürítést rendeltek el. A szigeten két új menekültközpontot nyitottak a kilakoltatottak számára, emellett a szakemberek gázmaszkok viselésére szólították fel a helybélieket.

Donald Trump elnök még pénteken katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította Hawaiit, azaz a Nagy Szigetet, s ezzel lehetővé tette, hogy szövetségi pénzügyi és logisztikai segítséget biztosítsanak a helyi kormányzatnak.

A geológiai megfigyelő szolgálat nemcsak a lehetséges kitörésre, hanem további katasztrófákra is figyelmeztetett: az Egyesült Államok nyugati partvidékén húzódó csendes-ócáni tűzgyűrű vulkánjai is kitörhetnek. A geológiailag aktív nyugati parton – Washington államtól Kaliforniáig – 13 vulkán helyezkedik el. Az Egyesült Államok legveszélyesebb tűzhányói Washington államban, Oregonban és Kaliforniában vannak. A geológusok azonban nem is az esetleges lávakitöréstől tartanak, hanem az ezt követő nagy erejű földrengésektől.

A tűzgyűrű Dél-Amerikától az Egyesült Államokon keresztül, félkör alakban, Ázsián át Új-Zélandig kanyarog.

A tűzgyűrű Dél-Amerikától az Egyesült Államokon keresztül, félkör alakban, Ázsián át Új-Zélandig kanyarog.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.