Ész nélkül szórják a Makovecz-hagyatékra szánt hatalmas összeget

  • Huszka Imre
  • 2020. január 21.

Kis-Magyarország

Egy nemrégiben született kormányrendelet Makovecz Imre építész hagyatékát kívánja megóvni 12,4 milliárd forintból. Ebből, ki tudja milyen okból, Kaposvárnak is jut majdnem 400 millió.

2019. december 30-án jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely a célra elkülönített 12,4 milliárd forintot. Az összeg nagy részét meglévő, sokszor igencsak leromlott állapotú épületek felújítására szánják, de jutott a 2011-ben elhunyt mester fiókban maradt terveinek megvalósítására is.

Meglepetésre a somogyi megyeszékhely is ott van a kedvezményezettek közt: 390 millió forintért megépíthetik az eredetileg Hajdúszoboszlóra tervezett „Harangházat”.

Nincs információnk arról, hogy az összeg szétosztását megelőzte volna bármiféle pályáztatás, netán alapos igényfelmérés. A rekorder Makó városa, amely közismerten bővelkedik Makovecz-épületekben: felújításra és bővítésre közel 3,4 milliárdot kaptak, de jutott közel egymilliárd a rákoskerti „Mennybemenetel ökomenikus” templom építésére (nem tudjuk, a rendelet szövegezője szándékosan találta-e a mester munkásságához illőnek, s alkotott az „ökumenikus” helyett új szót).

Kinek lesz bátorsága?

A Harangház Hajdúszoboszlón

A Harangház Hajdúszoboszlón

Fotó: manda-blog.hu

Sejthető, hogy az ismét fellángoló – vagy inkább felszított – kultúrharc kellős közepén sokan várják ugrásra készen a kormánypárti sajtóból, kinek lesz bátorsága kritikus megjegyzéseket tenni az Orbán Viktorhoz fűződő barátságáról közismert művész életművére. De megkockáztathatjuk azt a kijelentést, hogy a karbantartás és felújítás talán a tulajdonos, haszonélvező önkormányzatok és egyházközségek dolga volna.

Nem tesszük, bár a gavallér gesztusban nehéz nem észrevenni a politikai megfontolást. Ráadásul akadnak igencsak szokatlan tételek. Így az említett 390 millió, amelyből Kaposváron az önkormányzat felépítené a Makovecz Imre által Hajdúszoboszlóra álmodott „Harangházat”.

Erről, némi túlzással a somogyi megyeszékhelyen szereztek tudomást utoljára. 2017 májusában a helyi, Rippl-Rónai Fesztiválon volt ugyan egy Makovecz-kiállítás, és a sajtótudósítás szerint Szita Károly polgármester a megnyitón tett célzást a harangtorony megépítésére, de erről sem közgyűlési előterjesztés, sem egyéb hivatalos dokumentum nem született – azóta sem.

Szita Károly célzást tett rá...

Szita Károly célzást tett rá...

Fotó: Szita Károly/Facebook.com

„Szellemi központként funkcionál”

Akkor a kaposszentjakabi apátsági emlékhelyre utalt Szita, mint lehetséges helyszínre, melynek rendbetételére ugyan valóban nyert a város egymilliárdot, de a tervekbe végül mégsem került be a harangház. Ez a beruházás amúgy is húzódik: 2019 végén eredménytelennek nyilvánították a kivitelezési pályázatot.

Most, a kormányrendelet megjelenése után a helyi sajtó ismét felmelegítette a „Harangház-témát”: a Somogyi Hírlap január 8-i cikkében Csernyus Lőrinc, a Makovecz Alapítvány kuratóriumának tagja nyilatkozott. Szerinte a városvezetésnek 2017-ben megtetszettek a kiállított tervek, s az épület „egy szellemi központként funkcionál majd, és fontos turisztikai látványosság is lesz”, de a helyét még nem döntötték el.

Az önkormányzat soha nem foglalkozott hivatalosan a kérdéssel, csupán egyetlen városi dokumentum említi: 2019-ben a Marketing és Turisztikai Bizottság készített előterjesztést Kaposvár idegenforgalmi fejlesztési koncepciójáról. Itt van halvány utalás a „Makovecz-templomra”, amely „vagy a Városligetben lesz, vagy a Desedán”. Vagy ki tudja, hol.

Hajdúszoboszlóra szánta

A Harangházzal azonban szerintünk nem ez a fő probléma – más, mondhatni koncepcionális bajok vannak. Főként, hogy semmiképp nem nevezhető majd sem egyedinek, sem különlegesnek, ugyanis Hajdúszoboszlón, ahová a mester eredetileg tervezte, 2000-ben felépült egy Harangház, igaz, nem Makovecz Imre, hanem Rácz Zoltán tervei alapján.

A lényeg – és ezt Makovecznek az Alföld c. folyóirat 1998. júniusi számában megjelent írásából pontosan tudható –, hogy az épület a néhai Oborzil Edit és Jeney Tibor iparművészek különleges, alumíniumból öntött „Világharangjainak” elhelyezésére szolgált volna. Pontosabban arra is szolgál, hiszen a Rácz Zoltán-féle terv Hajdúszoboszlón megvalósult, és a látványosság a harangokkal, melyeket a művészházaspár a városnak adományozott, minden útikalauzban megtalálható, lassan húsz éve.

Makoveczet ez a „Világharang” című alkotás ihlette meg, s rövid írásból is egyértelmű, hogy az épületet Hajdúszoboszlóra szánta. Az Alföldben illusztrációként megjelent vázlat egy kunhalomra, korabeli temetkezési helyre emlékeztet, s a szöveg is erre hivatkozik. Kunhalomból Kaposváron viszonylag kevés van.

Mambó-magnó és harangjáték

Ez, úgy látszik, Kaposváron, meg persze a pénzt odaítélő Miniszterelnökségen senkinek nem „jött át”, másrészt egyelőre arra az egyszerű kérdésre sincs válasz, hogy miféle harangok népesítik majd be a somogyi megyeszékhelyre álmodott, idegenforgalmi látványosságnak és szellemi központnak szánt épületet.

Makovecz Hajdúszoboszlóra szánta

Makovecz Hajdúszoboszlóra szánta

Fotó: mmakademia.hu

Magyarázat, ha van, csupán annyi, hogy túl sok az elköltendő pénz, s a kultúrharc jelenlegi, offenzív szakaszához képest kevés a szakrális Makovecz-objektum a Dél-Dunántúlon.

Egy lehetséges, hagyományokra építő megoldás azért eszünkbe jutott: a városi legenda szerint a hatvanas években az akkori tanácselnök utasítására azzal kápráztatták el az ide látogató NDK-s elvtársakat, hogy a városháza tornyában elhelyezett Mambó magnetofonból hangszóró segítségével szolgáltatták a harangjátékot.

(Cimlapfotó: Makovecz Imre irodájában.)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?