Az egészségügyi törvénytől függetlenül is menekülőre fogták a szegedi klinika orvosai?

  • B. P.
  • 2020. október 17.

Kis-Magyarország

Egymás után mondtak fel a szegedi klinika Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetének orvosai. Eddig legkevesebb tizenöten távoztak a regionális feladatokat is ellátó intézetből. Pótlásuk nehezen megoldható, az orvosláson belül ez ugyanis hiányszakmának számít. Kiderült, nem az egészségügyi törvény módosítása áll a háttérben.

Sötét képet fest a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinika Központjáról, azon belül is az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézeti állapotokról a szeged.hu.

A helyi hírportál értesülése szerint az elmúlt három hónapban, de más források szerint a mögöttünk álló másfél hónapban legkevesebb tizenöt orvos mondott fel az intézetben. A név nélkül nyilatkozó orvosok elmondták, hogy a rossz és egyre rosszabbodó munkakörülmények miatt döntöttek a távozás mellett.

A hivatalosan elérhető információk szerint hatvan orvos dolgozik a szegedi klinikai intézetben, de arról egyelőre nincs hivatalos információ, mekkora nehézséget okoz ennyi távozó orvos mellett a feladatellátás megszervezése. Az intenzív osztályokra békeidőben is nagy szükség van, de olyan háborús körülmények között, mint a most tomboló koronavírus-járvány, az ilyen részlegek hadra foghatósága életvágóan fontos kérdés.

Átgondolatlanság, tervszerűtlenség

A távozók úgy látják, átgondolatlanul, tervszerűtlenül működik a klinikai részleg. Egyik orvos azt is elmondta, hogy belefáradtak az elmúlt évek alatt abba a szélmalomharcba, amit az egyetem és az intézet vezetésével kellett folytatniuk. Nagyon gyenge hatékonysággal működik a klinikai központot irányító egyetem, amelyet bürokratikusnak és lomhának neveztek a nevük elhallgatását kérő orvosok.

Megkezdődhetett az orvosok elvándorlása szegedi klinikákról, legalábbis erre lehet következtetni abból a tényből, hogy a szegedi hírportálnak nyilatkozó források szerint messze nem egyedi, ami az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézetnél történik. A szokásosnál több orvos távozott a radiológiai, a szülészeti-nőgyógyászati és a pszichiátriai klinikákról.

A tömeges felmondás nincs összefüggésben a nemrégiben elfogadott egészségügyi törvénnyel, amelyet nincs másfél hete, hogy ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadtak el. A szegedi klinikáról nagy számban távozó orvosok nyár óta folyamatosan nyújtották be felmondásaikat.

Általános a vélemény, hogy rossz a hangulat az egyetemen. Rossz vezetésről és rossz vezetőkről számoltak be az orvosok, valamint arról, hogy az előre jutás sokszor a megfelelő szakmai eredmények mellett sem garantált. Az egyetem vezetése egyelőre megkeresés ellenére sem reagált a helyi hírportál cikkében foglaltakra.

(Címlapfotónkon a szegedi klinikai tömb egyik épülete. A felvétel forrása: szeged.hu.)

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.