Hazahúzta a szíve a szegedi egyetem kirúgott docensét

Kis-Magyarország

Honvágya lett, ezért tért haza korábban idő előtt az Egyesült Államokból Horváth Szatmár pszichiáter, akit a héten mentett fel szegedi klinikai állásából Rovó László rektor. Egy évtizede nagy lelkesedéssel látott hozzá az itthoni munkához – aztán, mint mondja, a Mariana-árok mélyén találta magát.

„Alapos és megfelelően alátámasztott indokkal" mentette fel – a hivatalos szegedi egyetemi közlemény szerint – Rovó László rektor hétfőn Horváth Szatmárt, a pszichiátriai klinika docensét. Az egyetem szerint a sajtó „hamisan összemossa" a felmentés ügyét az érintett „közéleti szerepvállalásával". Arról van szó, hogy Horváth Szatmár az orvosi kamara megyei szervezeténél az etikai bizottság elnöke. Ez a bizottság kezdeményezett etikai vizsgálatot Rovó Lászlóval kapcsolatban, amikor a hírek arról szóltak, hogy a szabadságáról hazatért rektor koronavírusos, és betegen dolgozhatott.

Az állásából felmentett pszichiáter most politikai hírek szereplője. Egy évtizede a Délmagyarország azért írt róla, mert biológusként és orvosként az Alzheimer-kór kialakulásáért felelőssé tehető fehérje szerepének meghatározásával foglalkozik. Kutatja, hogyan függ össze a herpeszvírus jelenléte ezzel az agyi betegséggel. Japánból kapott mintákkal dolgozott, az eredményeket továbbította az Egyesült Államokba, a kutatás ottani partnereihez. Korábban a skizofrénia idegrendszeri hátterét vizsgálta, egy Mirnics Károly professzor vezette kutatóprogramban.

Az előtt pedig az Egyesült Államokban dolgozott, három évre szóló szerződése volt.

„A feleségem kétszer sírt: először, amikor kimentünk, aztán akkor, amikor egy év után megmondtam, honvágyam van, és haza szeretnék jönni" – mondta a Narancs.hu-nak Horváth Szatmár. Ambiciózus volt, amikor hazajöttek, tervei voltak. Mostanra a "Mariana-árok mélyén" érzi magát.

Szerinte az, hogy egy rendszerben, ahová az ember bekerül dolgozni, van egy csomó jó arc, és valahány kevésbé jó, általános tapasztalat – de az inkább Magyarországra jellemző, hogy a kevésbé jó arcok gyakran a rendszer tetején, a piramis csúcsán foglalnak helyet.

A felmentésével kapcsolatos „alapos indokokokra" vonatkozó kérdésre azt mondja, a vele szemben megfogalmazott kifogások között például szerepel egy amerikai közös kutatási projekt esete is, 2014-15-ből. Mirnics professzor terve az volt, hogy Szegeden létrejön egy labor, pályázati támogatásból, ez egy közös kutatási programot szolgált volna. A kapcsolattartó – az amerikai magyar professzor szándéka szerint – Horváth Szatmár lett volna. Az egyetemmel való egyeztetés végül nem alakult jól, a pályázat nem jött össze. A felmentés hivatalos indoklásában az áll, hogy az egyetemi vezetés szerint Horváth nem tájékoztatta megfelelően a kollégáit ebben az ügyben.

A docens úgy gondolja, inkorrekt módon bántak vele. Először nem írta alá a felmentésével kapcsolatos hivatalos iratot, aztán jogásszal konzultálva mégis szabályszerűen átvette. Arra büszke – ezért is tette közzé a Facebook-oldalán – hogy a rektor, aki fül-orr-gégész, hivatalos iratban minősíti az ő szakmai alkalmasságát. Nem szeretne visszakerülni az egyetemre, és tényleg valós lehetőség, hogy családostul elhagyja az országot.

Arra, hogy a magyar egészségügyet sem a pénz teheti jobbá, hanem az emberek hozzáállása és a szervezésben a korrekt emberi mentalitás, azt mondja, szembesítette ilyen véleménnyel más is, ezt érti, de inkább a családjára, a gyermekeire gondol. A felvetésről, elképzelhetőnek tartja-e, hogy 8-10 év múlva ismét honvágya legyen, azt gondolja, hogy igyekszik elemezni, mit tesz, mert nem szereti kétszer elkövetni ugyanazt a hibát.

„Nem vagyok egy szerethető karakter" – szögezi le. – „Hirtelen döntök, és azt vallom, a beteggel nem együtt kell sírni, hanem segíteni kell rajta."

A szakmai korrektségen túl igazán azt tartja lényeges szempontnak, hogy azok az emberek, akik neki fontosak, szeressék. Valóban volt konfliktusa a közvetlen főnökével, egy kritikus Facebook-bejegyzése kapcsán, és emiatt vizsgálatot is kezdeményeztek vele szemben, de ez végül abbamaradt, miután ő közzé tette: megjegyzései nem konkrétan a főnökére vonatkoztak, csupán egyfajta vezetői mentalitásra.

Az orvosi kamara megyei etikai bizottságának pedig nézete szerint nem volt más választása, miután a sajtóból értesült a rektorral kapcsolatos hírekről, hogy hivatalból vizsgálatot kezdeményez, aztán bejelenti az elfogultságát.

A rektor utalt arra, hogy a betegségéről szóló konkrét információt törvénysértő módon hozhatták nyilvánosságra. Horváth Szatmár ezzel kapcsolatban azt mondta, kideríthető, a bizottság tagjai közül senki sem kezelt törvénysértő módon személyes adatot. Ő épp ezt tanítja az egyetemen a hallgatóknak. Az a vizsgálat a sajtóhírek alapján indult, hivatalból.

(Címlapképünkön: a Szegedi Tudományegyetem)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”