Az Elemér, a Tamás meg az Ili néni – már a harmadik polgármester vezeti a somogyi falut a tavalyi választás óta

Kis-Magyarország

A június 9-i és az időközi szeptember 29-i polgármester-választás után február 23-án következik a harmadik Szóládon. Ez országos rekord.

Miért mondanak le sorra a polgármesterek az alig több, mint 500 lelkes Szóládon, Balatonőszödtől kőhajításnyira, az országosan jóval ismertebb Kötcse szomszédfalujában? A kérdéssel két, a faluközepi bolt előtt beszélgető asszonyt szólítunk meg, rajtuk kívül mást nem is látunk a hideg, szürke hétköznap délelőttön Szólád főutcáján. „Az Ili nénit kérdezzék, hiszen ő irányítja a képviselő-testületet, most a falut is ő vezeti – mondják egymás szavába vágva. – Megszüntették a helyi tévét, na, az volt az utolsó csepp a pohárban, utána vagy kétszáz aláírás gyűlt össze azért, hogy maradjon a tévé, majd ennél is több, azt követelve, hogy oszlassa fel magát a képviselő-testület. Mi is aláírtuk, de hiába, napirendre se vette a testület. Előbb az Elemér, azután a Tamás mondott le és most mehetünk megint polgármestert választani.”

Az Elemér

Az Elemér: Rózsás Elemér azok után indult újra a június 9-i választáson, hogy előtte már tizennégy évig vezette Szóládot, ezért is kapták fel sokan a fejüket, hogy meg sem várva az alakuló ülést, már július 12-én benyújtotta lemondását. Amikor megkeressük, azt mondja, nem akarja a feszültséget tovább generálni, szeretné megőrizni a békét a faluban, hiszen maga is itt él. Hozzáteszi: tizennégy évnyi polgármesterkedés után már abba akarta hagyni, de felkérésre mégis vállalta, hogy elindul június 9-én. Nem voltak „saját” képviselőjelöltjei, s amikor kiderült az eredmény, világossá vált számára, hogy a testületet alkotókkal aligha fog tudni együtt dolgozni. „Jól működő önkormányzatot, komoly költségvetési pluszt hagytam örökül – egy ilyen kis településen 44 millió forint nem kevés –, s bár én kész lettem volna a közös munkára a falu érdekében, a választás után hamar egyértelmű lett számomra, hogy öt év adok-kapok következne, aminek nem láttam értelmét. Lemondtam, a korábbi alpolgármester lett az utódom, de ő is gyorsan követett. Remélem, a most megválasztandó polgármester valóban a béke útjára tudja vezetni Szóládot.”

 
Szólád, polgármesteri hivatal
Fotó: A szerző felvétele
 

A Tamás

A Tamás: Békei Tamás Rózsás Elemér alpolgármestere volt az előző ciklusban, június 9-én képviselőként került a testületbe, majd exfőnöke hirtelen és váratlan lemondása után elindult a szeptember 29-re kiírt időközi polgármester-választáson, amit meg is nyert. De ő sem bírta sokkal tovább, az októberi alakulót követően még egy testületi ülést „bírt ki”, majd november 15-én benyújtotta lemondását. „Hívő keresztényként indíttatást éreztem, hogy az alpolgármesterkedés után vállaljam el a falu vezetését – magyarázza Békei Tamás. – Az októberben esküt tett négy képviselővel nem voltunk egyetértésben, rendre egyedül maradtam a fontos kérdések szavazásánál, velem nem egyeztettek, s mivel a döntéseikkel nem értettem egyet, úgy határoztam, nem asszisztálok nekik. Nem értettem egyet a helyi tévé bezárásával, de több más kérdésben sem. Van viszont pozitív hozadéka is a történteknek: az »egy csapatot alkotó« négy képviselő közül egy időközben már szintén lemondott, illetve az elmúlt hónapok felrázták a falut, összefogás indult, amit a két aláírásgyűjtés is jól jelez. Az a korábban csak a nagypolitikára jellemező megosztottság, ami Szóládon is megjelent, nemkívánatos egy ilyen kistelepülésen. Abban bízom, hogy az új polgármester át tudja fordítani ezeket a negatív folyamatokat.”

Az Ili néni

Az Ili néni: Nagy Dániel Lászlóné korelnökként korlátozott jogkörrel, de Békei Tamás novemberi lemondása óta vezeti a falut, mivel október óta rejtélyes okból alpolgármestert sem választott a képviselő-testület. Valóban rutinos helyi politikus, férje, Nagy Dániel László volt Szólád polgármestere a rendszerváltást követő első ciklusban, majd „színre lépett” Ili néni: már a  korábbi években is bekerült a testületbe, 2006-ban polgármesterjelölt volt a Fidesz-KDNP színeiben, de alulmaradt. 2010-ben és 2014-ben is képviselő lett, majd 2019-ben újra polgármesterjelöltként indult, de nagyon lemaradt: Rózsás Elemér 74, Ili néni 26 százaléknyi voksot kapott. Ezek után tavaly már nem a Fidesz-KDNP színeiben, hanem független képviselőjelöltként indult s került a testületbe. Az októberi ülésen az eskütétel után közvetlenül szót kért és sokatmondó beszédében már szinte előrevetítette az ellentéteket, amikor azt mondta: „Meglátjuk, hogy alakul a munkánk, a polgármester azt üzente, velem nem szívesen dolgozna. Én se ővele, de ha a falu így akarta, együtt kell dolgoznunk, ezen csak az változtathat, ha vagy ő, vagy én távozom.”

 
Nagy Dániel Lászlóné
Forrás: Nagy Dániel Lászlóné Facebook
 

Ez pedig talán még annál is hamarabb bekövetkezett, mintsem Nagyné remélte volna. A korelnök képviselő szavait azért is tudjuk szó szerint idézni, mert az alakuló ülésről még felvételt készíthetett a helyi tévé, a következőről azonban már kizárták a nyilvánosságot. Lettek volna kérdéseink bőséggel Nagy Dániel Lászlónéhoz, kerestük és meg is találtuk, de elhárította a lehetőséget, mondván, nem nyilatkozik, mert nem akarja befolyásolni a választást. Megkerestük a helyiek szerint Nagyné csapatához tartozó másik két képviselőt is, de Bóka Zoltán és Szóládi György sem kívánt nyilatkozni.

Válaszok híján vissza a kisbolthoz, ahol kérdésünkre azt mondják az asszonyok, hogy nem a nagypolitika, sokkal inkább a kistelepüléseken oly jellemző családi, baráti, rokoni kapcsolatok tartják össze a Nagyné vezette képviselői többséget. S hogy valóban a helyi tévé bezárása verte-e ki a biztosítékot, erre egyrészt igennel felelnek, másrészt viszont hozzáteszik: van más is, ami sokaknak nem tetszik, például hogy Ili néni személyes bosszúhadjáratra használja fel képviselőségét a helyi reformátusokkal szemben, akik nem csak gyümölcsfeldolgozót üzemeltetnek, hanem a falu kicsiny óvodájának a fenntartását is átvették néhány éve. Nagyné – tudjuk meg a részleteket – presbiter volt, de összeveszett a helyi lelkésszel. Most talán még az óvodát is visszavenné, a könyvtárat meg – találgatnak informátoraink – az egyik képviselő nézhette ki magának boltnak, mert azt akarják kiüríteni és átköltöztetni a tévé helyére. De – teszik hozzá – a jelenlegi többség falubeli támogatottsága október óta a minimálisra csökkent; mindkét aláírásgyűjtés, így mondják, elsöprő eredményt hozott, a tévé visszaállítása és a testület feloszlatása érdekében indított is. S valóban: Szóládon 312-en szavaztak 2024. június 9-én, ha pedig helytállóak a faluban hallott számok, akkor a testület feloszlatására összegyűjtött aláírások száma jócskán felülmúlta a 200-at.

A Dezső

Oszlatásról persze szó sincs, előbb polgármester-választás, azután tévékiköltöztetés: március 31-ig kapott erre haladékot Elek Dezső, a Szólád Tévé harminchárom évvel ezelőtti elindítója – nagy szó volt ez akkoriban, 1992-ben egy félezres kisközségben –, aki ma is a helyi, sőt, kistérségi média vezetője. Megindokolták-e, miért zárják be a televíziót? – kérdezzük Elek Dezsőtől, aki azt feleli a tévéstúdióban: „Spórolásra hivatkoztak, ami nem lehet helytálló indok, hiszen a működési költségek java részét Balatonföldvár állja. Amikor ugyanis kiégett a földvári tévé helyisége, ide, Szóládra hoztuk át a kistérségi tévé központját is. De nagyon zavarhatja a testületi többséget a nyilvánosság, hiszen míg az alakuló ülést felvehettem, a következő, második ülésen már felszólítottak, hogy állítsam le a kamerát, a harmadikon pedig határozatot hoztak, hogy csak vágóképek készülhetnek az ülésekről. Mindkét esetben ott helyben, szóban jeleztem, hogy nem értek egyet ezzel, sőt, törvénytelennek tartom, hiszen nyilvános ülésről van szó. A helyi televíziók országos egyesületének jogásza ezt megerősítette, sőt, a Somogy Vármegyei Kormányhivatal is ugyanezt írta törvényességi felülvizsgálati kérelmemre. Ezek után meg fogom keresni a témában a nemzeti médiahatóságot is. ”

 
Elek Dezső főszerkesztő a bezárásra ítélt, harminchárom éve működő tévéstúdióban
Fotó: A szerző felvétele
 

Az egyedi, 1999-ben Európa- díjat és Henry Ford-díjat kapott löszpincesor falujában a június óta harmadik polgármester-választás két jelöltje „tiszta lappal” indul: most először méretteti meg magát a helyi gyökerű, de nem Szóládon élő Kenyér Zoltán Károly, valamint a néhány éve szóládi Tolnai Gábor is. Több szóládi szerint a testület feloszlatását kezdeményező ívet aláírók számából az következik, hogy a „helyi összefonódásokból” eddig kimaradt Kenyér Zoltán Károly esélyesebb mint vetélytársa, a korábban falugondnokként is tevékenykedő Tolnai Gábor, akiről úgy tudni, Nagy Dániel Lászlóné Ili néni csapatához áll közelebb.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.