Az Elemér, a Tamás meg az Ili néni – már a harmadik polgármester vezeti a somogyi falut a tavalyi választás óta

Kis-Magyarország

A június 9-i és az időközi szeptember 29-i polgármester-választás után február 23-án következik a harmadik a somogyi kisközségben. Ez országos rekord.

Miért mondanak le sorra a polgármesterek az alig több, mint 500 lelkes Szóládon, Balatonőszödtől kőhajításnyira, az országosan jóval ismertebb Kötcse szomszédfalujában? A kérdéssel két, a faluközepi bolt előtt beszélgető asszonyt szólítunk meg, rajtuk kívül mást nem is látunk a hideg, szürke hétköznap délelőttön Szólád főutcáján. „Az Ili nénit kérdezzék, hiszen ő irányítja a képviselő-testületet, most a falut is ő vezeti – mondják egymás szavába vágva. – Megszüntették a helyi tévét, na, az volt az utolsó csepp a pohárban, utána vagy kétszáz aláírás gyűlt össze azért, hogy maradjon a tévé, majd ennél is több, azt követelve, hogy oszlassa fel magát a képviselő-testület. Mi is aláírtuk, de hiába, napirendre se vette a testület. Előbb az Elemér, azután a Tamás mondott le és most mehetünk megint polgármestert választani.”

Az Elemér

Az Elemér: Rózsás Elemér azok után indult újra a június 9-i választáson, hogy előtte már tizennégy évig vezette Szóládot, ezért is kapták fel sokan a fejüket, hogy meg sem várva az alakuló ülést, már július 12-én benyújtotta lemondását. Amikor megkeressük, azt mondja, nem akarja a feszültséget tovább generálni, szeretné megőrizni a békét a faluban, hiszen maga is itt él. Hozzáteszi: tizennégy évnyi polgármesterkedés után már abba akarta hagyni, de felkérésre mégis vállalta, hogy elindul június 9-én. Nem voltak „saját” képviselőjelöltjei, s amikor kiderült az eredmény, világossá vált számára, hogy a testületet alkotókkal aligha fog tudni együtt dolgozni. „Jól működő önkormányzatot, komoly költségvetési pluszt hagytam örökül – egy ilyen kis településen 44 millió forint nem kevés –, s bár én kész lettem volna a közös munkára a falu érdekében, a választás után hamar egyértelmű lett számomra, hogy öt év adok-kapok következne, aminek nem láttam értelmét. Lemondtam, a korábbi alpolgármester lett az utódom, de ő is gyorsan követett. Remélem, a most megválasztandó polgármester valóban a béke útjára tudja vezetni Szóládot.”

 
Szólád, polgármesteri hivatal
Fotó: A szerző felvétele
 

A Tamás

A Tamás: Békei Tamás Rózsás Elemér alpolgármestere volt az előző ciklusban, június 9-én képviselőként került a testületbe, majd exfőnöke hirtelen és váratlan lemondása után elindult a szeptember 29-re kiírt időközi polgármester-választáson, amit meg is nyert. De ő sem bírta sokkal tovább, az októberi alakulót követően még egy testületi ülést „bírt ki”, majd november 15-én benyújtotta lemondását. „Hívő keresztényként indíttatást éreztem, hogy az alpolgármesterkedés után vállaljam el a falu vezetését – magyarázza Békei Tamás. – Az októberben esküt tett négy képviselővel nem voltunk egyetértésben, rendre egyedül maradtam a fontos kérdések szavazásánál, velem nem egyeztettek, s mivel a döntéseikkel nem értettem egyet, úgy határoztam, nem asszisztálok nekik. Nem értettem egyet a helyi tévé bezárásával, de több más kérdésben sem. Van viszont pozitív hozadéka is a történteknek: az »egy csapatot alkotó« négy képviselő közül egy időközben már szintén lemondott, illetve az elmúlt hónapok felrázták a falut, összefogás indult, amit a két aláírásgyűjtés is jól jelez. Az a korábban csak a nagypolitikára jellemező megosztottság, ami Szóládon is megjelent, nemkívánatos egy ilyen kistelepülésen. Abban bízom, hogy az új polgármester át tudja fordítani ezeket a negatív folyamatokat.”

Az Ili néni

Az Ili néni: Nagy Dániel Lászlóné korelnökként korlátozott jogkörrel, de Békei Tamás novemberi lemondása óta vezeti a falut, mivel október óta rejtélyes okból alpolgármestert sem választott a képviselő-testület. Valóban rutinos helyi politikus, férje, Nagy Dániel László volt Szólád polgármestere a rendszerváltást követő első ciklusban, majd „színre lépett” Ili néni: már a  korábbi években is bekerült a testületbe, 2006-ban polgármesterjelölt volt a Fidesz-KDNP színeiben, de alulmaradt. 2010-ben és 2014-ben is képviselő lett, majd 2019-ben újra polgármesterjelöltként indult, de nagyon lemaradt: Rózsás Elemér 74, Ili néni 26 százaléknyi voksot kapott. Ezek után tavaly már nem a Fidesz-KDNP színeiben, hanem független képviselőjelöltként indult s került a testületbe. Az októberi ülésen az eskütétel után közvetlenül szót kért és sokatmondó beszédében már szinte előrevetítette az ellentéteket, amikor azt mondta: „Meglátjuk, hogy alakul a munkánk, a polgármester azt üzente, velem nem szívesen dolgozna. Én se ővele, de ha a falu így akarta, együtt kell dolgoznunk, ezen csak az változtathat, ha vagy ő, vagy én távozom.”

 
Nagy Dániel Lászlóné
Forrás: Nagy Dániel Lászlóné Facebook
 

Ez pedig talán még annál is hamarabb bekövetkezett, mintsem Nagyné remélte volna. A korelnök képviselő szavait azért is tudjuk szó szerint idézni, mert az alakuló ülésről még felvételt készíthetett a helyi tévé, a következőről azonban már kizárták a nyilvánosságot. Lettek volna kérdéseink bőséggel Nagy Dániel Lászlónéhoz, kerestük és meg is találtuk, de elhárította a lehetőséget, mondván, nem nyilatkozik, mert nem akarja befolyásolni a választást. Megkerestük a helyiek szerint Nagyné csapatához tartozó másik két képviselőt is, de Bóka Zoltán és Szóládi György sem kívánt nyilatkozni.

Válaszok híján vissza a kisbolthoz, ahol kérdésünkre azt mondják az asszonyok, hogy nem a nagypolitika, sokkal inkább a kistelepüléseken oly jellemző családi, baráti, rokoni kapcsolatok tartják össze a Nagyné vezette képviselői többséget. S hogy valóban a helyi tévé bezárása verte-e ki a biztosítékot, erre egyrészt igennel felelnek, másrészt viszont hozzáteszik: van más is, ami sokaknak nem tetszik, például hogy Ili néni személyes bosszúhadjáratra használja fel képviselőségét a helyi reformátusokkal szemben, akik nem csak gyümölcsfeldolgozót üzemeltetnek, hanem a falu kicsiny óvodájának a fenntartását is átvették néhány éve. Nagyné – tudjuk meg a részleteket – presbiter volt, de összeveszett a helyi lelkésszel. Most talán még az óvodát is visszavenné, a könyvtárat meg – találgatnak informátoraink – az egyik képviselő nézhette ki magának boltnak, mert azt akarják kiüríteni és átköltöztetni a tévé helyére. De – teszik hozzá – a jelenlegi többség falubeli támogatottsága október óta a minimálisra csökkent; mindkét aláírásgyűjtés, így mondják, elsöprő eredményt hozott, a tévé visszaállítása és a testület feloszlatása érdekében indított is. S valóban: Szóládon 312-en szavaztak 2024. június 9-én, ha pedig helytállóak a faluban hallott számok, akkor a testület feloszlatására összegyűjtött aláírások száma jócskán felülmúlta a 200-at.

A Dezső

Oszlatásról persze szó sincs, előbb polgármester-választás, azután tévékiköltöztetés: március 31-ig kapott erre haladékot Elek Dezső, a Szólád Tévé harminchárom évvel ezelőtti elindítója – nagy szó volt ez akkoriban, 1992-ben egy félezres kisközségben –, aki ma is a helyi, sőt, kistérségi média vezetője. Megindokolták-e, miért zárják be a televíziót? – kérdezzük Elek Dezsőtől, aki azt feleli a tévéstúdióban: „Spórolásra hivatkoztak, ami nem lehet helytálló indok, hiszen a működési költségek java részét Balatonföldvár állja. Amikor ugyanis kiégett a földvári tévé helyisége, ide, Szóládra hoztuk át a kistérségi tévé központját is. De nagyon zavarhatja a testületi többséget a nyilvánosság, hiszen míg az alakuló ülést felvehettem, a következő, második ülésen már felszólítottak, hogy állítsam le a kamerát, a harmadikon pedig határozatot hoztak, hogy csak vágóképek készülhetnek az ülésekről. Mindkét esetben ott helyben, szóban jeleztem, hogy nem értek egyet ezzel, sőt, törvénytelennek tartom, hiszen nyilvános ülésről van szó. A helyi televíziók országos egyesületének jogásza ezt megerősítette, sőt, a Somogy Vármegyei Kormányhivatal is ugyanezt írta törvényességi felülvizsgálati kérelmemre. Ezek után meg fogom keresni a témában a nemzeti médiahatóságot is. ”

 
Elek Dezső főszerkesztő a bezárásra ítélt, harminchárom éve működő tévéstúdióban
Fotó: A szerző felvétele
 

Az egyedi, 1999-ben Európa- díjat és Henry Ford-díjat kapott löszpincesor falujában a június óta harmadik polgármester-választás két jelöltje „tiszta lappal” indul: most először méretteti meg magát a helyi gyökerű, de nem Szóládon élő Kenyér Zoltán Károly, valamint a néhány éve szóládi Tolnai Gábor is. Több szóládi szerint a testület feloszlatását kezdeményező ívet aláírók számából az következik, hogy a „helyi összefonódásokból” eddig kimaradt Kenyér Zoltán Károly esélyesebb mint vetélytársa, a korábban falugondnokként is tevékenykedő Tolnai Gábor, akiről úgy tudni, Nagy Dániel Lászlóné Ili néni csapatához áll közelebb.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk