„Bosszúcsomag”, alku, vita a végkielégítésről – így kezdte a munkát Szolnok új képviselő-testülete

  • Massay-Kiss Andrea
  • 2024. november 10.

Kis-Magyarország

Két évtized után távozott posztjáról Szolnok fideszes polgármestere, Szalay Ferenc. Az ellenzéki polgármesternek, Györfi Mihálynak nehéz dolga lesz, mert a közgyűlésben fideszes többség van. A Jász-Nagykun-Szolnok megye fővárosa a lecsúszással küzd, miközben a városvezetői átadás-átvétel során voltak zökkenők, „bosszúcsomagként” pedig a parkolási és szociális bérlakások díjának emelését hagyta a régi vezetés és az újra. Tiszás képviselő nincs az új testületben, de a párttal így is számolni kell. 

A júniusi önkormányzati választás és az október eleji hivatalba lépés után Szolnok azon városok közé tartozik, ahol a régi fideszes városvezető búcsúzott. Szalay Ferenc több mint húsz éven át volt a Tisza-parti város első embere. Ám az új, ellenzéki polgármester, Györfi Mihály helyzete korántsem egyszerű, mert fideszes többségű testületet kell vezetnie. Együttműködést vizionál, mások viszont alkukról beszélnek. Nem tudni, hogy melyik játszott közre, amikor megszavazták a távozó polgármester bőkezű végkielégítését, de nem könnyítette meg a partnerséget az átadás-átvételi adok-kapok sem.  

A lelépési díj: majdnem egyhangú voksolás

Az október elején megalakuló ülésen a képviselők egyhangúlag megszavazták Szalay Ferenc és a tisztségéből távozó fideszes alpolgármester, Fejér Andor végkielégítését. Mindkettőjüket a 2019-ben megállapított havi bérének háromszorosa illeti meg. Ám Szalaynak még plusz háromhavi kifizetésről is döntöttek. A Szol24 megírta, hogy a volt polgármester 7,8 millió forintot, míg az alpolgármester 3,5 milliót kap. Mindezen felül Szalay Ferencnek még jár 114 (!) nap ki nem vett szabadság utáni illetmény is. Egyesek számítások szerint így Szalay akár 30 milliót is kaphat.

A híradások arról szólnak, hogy a testület ezt egyöntetűen megszavazta. Utóbb kiderült, volt egy ellenzéki képviselő, Borda Zoltán, aki a szavazás idején nem volt a teremben.  Megkerestük a képviselőt; kíváncsiak voltunk, miért nem szavazott. „Sürgős ügyben kerestek, azért voltam távol a szavazástól. Persze az már más kérdés, hogy megszavaztam volna-e, ha ott vagyok. Miután öt évig kritizáltam a polgármester és az alpolgármester munkáját, mert szerintem rajtuk múlt a város leamortizálása, nekem kicsit furcsán vette ki magát, hogy még plusz három hónapnak megfelelő javadalmazást is kapott a városvezető” – mondta a képviselő. Azt is hozzátette, nem tud arról, hogy 30 millióval távozna a volt polgármester, de azt megjegyezte, hogy a 114 nap ki nem vett szabadság „húzós pénz”. „Ez tulajdonképpen félévi fizetés. Nem is értem, hogy miért nem vette ki” – fűzte hozzá.

Szalay Ferenc előző ciklusában sok problémával küzdött a megyei jogú város. A város a gazdasági-kulturális teljesítménye alapján finoman szólva sem teljesített az élbolyban, folyamatosan növekvő elvándorlás jellemzi. A Narancs.hu is többször írt az elhúzódó beruházásokról – várprojekt, élményfürdő – átgondolatlan, túlzó ígéretekről (luxushotel), a város tetemes tartozásairól.

Mint Karácsony és Tarlós

Györfi Mihály, a város új polgármestere – aki a választási kampányban a Tegyünk Együtt Szolnokért Egyesület jelöltje volt és az LMP kivételével az összes ellenzéki párt támogatását élvezte – azt mondja, nincs szó 30 millió forintról. „Azért szavaztuk meg a városvezető végkielégítését, mert nem a teljesítményt értékeltük, hanem a polgármesteri éveket fogadtuk el” – magyarázta Györfi, aki az előző ciklusban alpolgármester volt. Hozzátette, hogy általánosságban nincs elismerve a közszolgálatban eltöltött idő. Azt is cáfolta, ami helyi közösségi médiában szóbeszéd tárgya volt, hogy tulajdonképpen a végkielégítés megszavazása egy alku eredménye, ez lehet az ára annak, hogy négy polgármesteri tanácsadó is tevékenykedhet a városvezető mellett. Györfi azt mondta, Szalay Ferencnek tizenegy fős tanácsadói csapata volt.

„Nincs semmiféle alkuról szó, még egyszer mondom, a polgármesteri és az alpolgármesteri tisztségekkel járó terheket ismertük el” – nyilatkozta. A gesztusra azt a jó példát hozta fel az országos politikából, amikor Karácsony Gergely 2019-ben kezet nyújtott elődjének Tarlós Istvánnak, aki egyébként ezután – és érdekes módon a közelmúltban is – megvédte a főpolgármestert.

Csihi-puhi itt is van

Györfi megválasztása óta egy a lakosok bevonásával és a város érdekében történő, együttműködésen alapuló településpolitikát vizionál. Úgy gondolja, ehhez, ahogy a fővárosi példa mutatja, egy régi városvezető partnersége is jól jöhet. Persze Szolnokon még nem tartanak itt. Erről két Facebook-poszt is tanúskodik. Az egyik bejegyzésében Györfi úgy fogalmazott, hogy az átadás-átvétel előkészítése során méltatlanul bánt vele a volt polgármester és alpolgármestere.

Erre Szalay válaszában azt írta, nem úgy történt, ahogy Györfi Mihály lejegyezte, mert ami elhangzott, abból kiemelte a neki tetsző gondolatokat. Majd hozzátette, hogy „Fejér Andor alpolgármester úrral hallgattuk végig, amint például meggondolatlan kampányígéreteihez tőlünk várná a forrásokat”. Munkába állása előtt Györfi hangsúlyozta, a távozó városvezető „bosszúcsomagot” hagyott a településre, mert utolsó intézkedései között volt a 10 százalékkal megemelkedett parkolási díj és az, hogy 40 százalékkal nőtt a szociális bérlakások bérleti díja. Szó volt a költségvetés átvilágításáról is Györfi korábbi sajtótájékoztatóin; polgármesterként azt mondta, a hibák feltárása ezzel a cél, nem kíván boszorkányüldözést folytatni, de ha be kell vonni a rendőrséget és az igazságszolgáltatást, ezt is megteszik.

Intelligencia kérdése?

A szolnoki képviselő-testület 17 fős, 9 fideszes és 8 ellenzéki tagja van. Györfi azt mondja, harcok vannak, sőt lesznek is. Az alakuló ülésen a 444.hu újságírója megkérdezte Töreki Andrást, a szolnoki Fidesz frakció vezetőjét, hogy leuralják-e ellenzéki polgármestert, Töreki szerint nem, mert ez intelligencia kérdése.

Egy helyi politikára rálátó névtelen forrás szerint érdemes megvizsgálni a teljesebb képet. Jelen pillanatban fideszes többség van, és nem érdekük az ellenzéki csoport felbomlása. Az idei önkormányzati választáson Szolnokon nem tűnt fel Tisza-jelölt, de két Tisza-sziget is alakult Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelyén. A Fidesznek a jelenlegi közgyűlési erőviszonyok fenntartása fontosabb cél annál, mint hogy Szolnokon is áradjon a Tisza.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk