Nem tudni, mikor épül meg a szolnoki szellemhotel, aminek csökkentették az állami támogatását

  • Massay-Kiss Andrea
  • 2024. február 21.

Kis-Magyarország

Négy éve jelentették be, két éve helyezték el az alapkövét, mára pedig kérdésessé vált Szolnok legújabb luxusszállójának a sorsa. Az ellenzéki Szolnoki Többség frakció két tagja azt találgatja: mikor épül fel a nagyreményű hotelkomplexum. Más nagyberuházások is rendkívül lassan haladnak a Tisza menti városban.

A szolnoki Holt-Tisza partján épülő négycsillagos szuperiorszálloda-beruházást, wellness-, sport-, konferenciahotelként és rehabilitációs központként jelentette be 2020. december 9-én Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője és Szalay Ferenc, a város kormánypárti polgármestere. A 16 kilométeres szolnoki holtág ad otthont az evezős versenyek lebonyolításának, így nem csak a helyi turizmus fejlesztése indokolta a komplexum létrehozását, hanem a kajak-kenu sportág résztvevőinek nemzetközi edzőtáboroztatása és versenyeztetése is.

A polgármester akkor elmondta: Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelyén két négycsillagos és három háromcsillagos szálloda van, amelyek összesen ezer férőhelyesek, ez viszont nem elég.  A tervek szerint a beruházás 2021-ben indult és 2023-ra elkészült volna a Hotel Riverstone-nak (Tiszakavicsnak) nevezett komplexum. A valóságban azonban máshogy történt. Az alapkőletétel 2022 februárjában volt, a befejezés pedig 2024-re csúszott, de ma még csak az épület váza, egy szürke, csupasz betonszerkezet áll. Szemmel láthatóan is sok még a munka a befejezésig, semmi remény arra, hogy az idei évben elkészüljön.

Nemrégiben ezt a helyszínt választotta sajtótájékoztatója hátterének a Szolnoki Többség ellenzéki frakció két tagja, hogy elmondják, attól tartanak, sokáig kell még nézni az épület betoncsontvázát, az építkezés egy ideje már leállt. „Ez egy torzó, amelynek az idén négyéves a története. Az eredetileg 10 milliárdról induló beruházás mára 15 milliárd forintra változott, az állam, a Kisfaludy 2030 programon keresztül, 4 milliárd forint támogatással szállt be, de nemrégen kiderült, hogy ebből 1,8 milliárd forintot elvontak. Ennek a beruházásnak a sorsa bizonytalan” – mondta a frakcióvezető Füle István, DK-s városi képviselő a sajtónak.

 
Fotó: A szerző felvétele

„Mi már 2021 januárjában is aggódtunk, hogy elszállnak a költségek” – figyelmeztetett Györfi Mihály, a város MSZP-s alpolgármestere, a Szolnoki Többség frakció tagja utalva arra, hogy a komplexum jelenlegi készültsége 25-30 százalékos, de már 5 milliárddal többe kerül az eredetileg tervezettnél. Majd azzal folytatták, hogy a hotel befejezéséért aggódnak, mert egy olyan vállalkozó építi, aki nem foglalkozott eddig még szállodaépítéssel és turisztikai beruházással.

Egyedülálló komplexum építésére készülnek

A hotel kivitelezője a Green Plan Energy Környezetvédelmi Kft. Szolnokon nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy felhúzza azt a 17 ezer négyzetméteres szállodakomplexumot, melyben 155 szoba, 1000 négyzetméteres konferenciaközpont és egy 3000 négyzetméteres wellnessrészleg kap majd helyet. A Green Plan Energy 2010-ben alakult, magyar tulajdonú, 9 milliárd Ft éves nettó árbevételű környezetvédelmi és energetikai cég. A vállalkozás honlapja szerint fő profilja az alternatív és megújuló energia előállítására alkalmas rendszerek fejlesztése, telepítése és forgalmazása. Nyilvánvaló, hogy a Szolnokra tervezett szállodakomplexum is hasznosítja majd a megújuló energiaforrásokat. A cég vezérigazgatója az alapkő letételén 2022-ben azt mondta, „a cél olyan szálloda megvalósítása, mely még nem volt a térségben, de reméljük, hogy az országban is egyedülálló lesz”. Portálunk megkereste a vállalkozást, kíváncsiak voltunk, hogy volt-e már turisztikai beruházásuk és arra is hogy mikorra tervezik a szolnoki befejezését, de válaszokat nem küldtek.

 
Fotó: A szerző felvétele

„Valószínű, hogy a szolnoki emberek szálloda helyett csak egy bizonytalan sorsú torzót kapnak” – mondta Györfi Mihály. Ezt egyébként a környékben lakók azzal erősítették meg, hogy 3-4 hónapja nem észlelnek komoly mozgást az építkezésen. Egyikőjük azt mondta, hogy tavaly decemberben itt semmi nem történt, egy másik lakó arról informálta a Narancs.hu-t, hogy már októberben is csak lézengtek a munkások.

Zavar a telekár körül

A Szolnoki Többség azért sem bízik a kivitelezőben, mert a 300 millió forintos építési telek árát elmondásuk szerint a szerződéskötés után három évvel fizette ki, de csak úgy, hogy külön ki kellett harcolni. A szolnoki városháza ezt tagadja. Ezzel kapcsolatos kérdésünkre azt válaszolták: „Szolnok város közgyűlésének döntését követően 2021. február 2-án adta el a szálloda területét az önkormányzat a beruházónak. A vevő a vételárat, bruttó 454 millió 825 ezer forintot egy hónap múlva, egészen pontosan 2021. március 4-én ki is fizette. Tehát a több év alatti teljesítés nem igaz.”

Szalay Ferenc polgármester a szálloda alapkövének letételekor azt nyilatkozta, hogy a befizetett telekárból az épülő hotel közelében, a Vízpart körúti idősotthonban 75 új férőhelyet alakítottak ki. „A szálloda építésen túl a mellettünk lévő idősotthont is segítette. Ez a terület, amit megvásárolt, ennek az ára befektetésre került az idősotthon bővítésébe” – olvasható a Szolnok Televízió honlapján. A Szolnoki Többség frakció sajtóközleményében az áll, hogy az idősotthon fejlesztésére fordított összegnek a költségvetésben jelenleg semmi nyomát nem látni. A szolnoki városházától kértünk erről is tájékoztatást; azt mondták, az idősotthon bővítéséről 2019. június 15-én kötötték meg a szerződést a kivitelező vállalkozóval bruttó 380 millió forint értékben, a cég a beruházást még abban az évben elvégezte.

Befejezetlen művek sorsára juthat

A Szolnoki Többség nem ellenzi a szálloda megépítését, de úgy gondolják, a turisztikai fejlesztésre adott állami támogatást más idegenforgalmi beruházásra is lehetett volna fordítani. Jól jöhetne a szolnoki Reptár térségének a fejlesztésére, a város lakói szerint jobb sorsot érdemlő Tisza Szálló megvásárlására. Az alpolgármester arra is figyelmeztetett, félő, ez a luxusszálloda-beruházás is arra a sorsa jut, mint a Tiszaligeti Élményfürdő, amely öt éve épül, és befejezése bizonytalan. De van más turisztikai beruházás is, mely régóta húzódik: a szolnoki vár fejlesztési projektje is öt éve várja, hogy az idén végre elkészüljön.

A városban ezek mellett a színház felújítása is évekig húzódott, erről ebben a cikkünkben írtunk:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)