Csődbe mehet Szolnok? Az építményadó kiterjesztésével mentené a menthetőt az új városvezetés

  • Massay-Kiss Andrea
  • 2024. december 10.

Kis-Magyarország

A lakosság háborog, a polgármester reméli, ideiglenes intézkedésről van szó. Úgy fest, a városban élőkkel fizettetik meg a kormányzati elvonásokkal, forráshiánnyal küzdő megyeszékhelyen a kieső jövedelmeket. A kialakult helyzet azt mutatja, hogyan kerülhet kényelmetlen helyzetbe egy új városvezetés elődje pénzügyi hibái miatt.

Az építményadó minden szolnoki háztartásra vonatkozó kiterjesztését, valamint telekadó bevezetését fogadta el a megyei jogú város önkormányzata november végén.

A döntés szerint a magánszemélyek tulajdonában lévő ingatlanok után 2025. január 1-től, éves szinten, négyzetméterenként 350 forintot kell fizetni. A telekadó is változik: a földhivatali nyilvántartásban „kivett, beépítetlen terület” néven nyilvántartott ingatlanok után 50 forint lesz négyzetméterenként az adó mértéke évente. A régi rendelet alapján eddig csak a 150 négyzetméter feletti lakóingatlanok esetében (100 Ft/nm/év), illetve alapterülettől függetlenül a garázsok, valamint a nem életvitelszerűen lakásnak használt üdülők (200 Ft/nm/év) után kellett adót fizetni. 

Az indoklás szerint az adó mindenkire történő kiterjesztésére azért van szükség, mert a város jövő évi költségvetésének egyensúlyban tartásához 2,6 milliárd forintra van szükség. Az új adóforrás 600 milliós pótlást biztosít, ami fontos a város jövő évi zavartalan működtetéséhez. A döntést azért kellett most meghozni, mert ha átcsúszik jövő évre, akkor már csak 2026-tól érvényesíthető az adómódosítás.

A közgyűlés utáni sajtótájékoztatón Györfi Mihály, a város ellenzéki polgármestere elmondta, az építményadó megfizetése az áldozatvállalásról szól, a képviselők a lakosság iránt érzett felelősségüknek megfelelően döntöttek. Hozzáfűzte, hogy a 2025-ös költségvetés előkészítéséhez volt szükség a tervezet elfogadására. Azokat a hátrányos helyzetűeket, akiknek nehézséget okoz az adó megfizetése, támogatják. A polgármester azt is mondta, reméli, hogy a bevezetett közterhek csak átmeneti időre szólnak. Töreki András, a szolnoki közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője szerint számos szakmai egyeztetés előzte meg a döntést: „Látta és megértette a Fidesz-frakció, hogy az építményadó kiszélesítésére szükség van” –  jegyezte meg.

Miért a lakosággal kell megfizettetni?

Sámson László ellenzéki képviselő egyedüliként szavazott nemmel az előterjesztésről. Már a közgyűlés előtt megszellőztette Facebook-oldalán, hogy mit gondol erről. „Véleményem szerint ez csak úgy támogatható, ha sávosan kell fizetni. Az elmúlt súlyos inflációtól terhelt évek után nem lehet ezt mindenkitől megkövetelni. A maradék 1,2-1,3 milliárdot még ki kell gazdálkodni. Ezt az önkormányzati cégek támogatásának jelentős megkurtításával lehet majd elérni. Akármelyik ujjamat harapom, mindegyik fájni fog” – írta. A képviselő lapunknak elmondta, több dolog miatt nem értett egyet a döntéssel. „A közgyűlés előtt legalább nyolc nappal ismertetni kell ezeket az előterjesztéseket a képviselőkkel, de most a végleges verziót két nappal előtte olvashattuk. A törvények szerint legalább harminc nappal az év vége előtt dönteni kell a következő évi adóváltoztatásokról, így a képviselőtársak azzal magyarázták a sietséget, ha most nincs elhatározás, akkor csak 2026-ban lehet bevezetni az adómódosítást. De így nem maradt idő az átgondolt bevezetésére, ezt meg kellett volna beszélni lakossági fórumokon, civil szervezetekkel, nyugdíjas szervezetekkel. Ráadásul a végleges megoldás az lett, hogy lakásmérettől függetlenül egyöntetűen mindenki négyzetméterenként fizeti a 350 forintot és nem teherviselő képességéhez mérten fizet” – indokolta, miért szavazott nemmel.

Arra is kitért, hogy az ingatlanadó módosításból bejövő 600 millió forintot egy ekkora költségvetéssel rendelkező város máshonnan is elő tudná teremteni meg. „Nem vagyok közgazdász, de addig, amíg nem ismerjük a megtakarítási kapacitásokat, nem néztük át a költségvetést, amíg nem történt meg a polgármester által ígért átvilágítás, addig

miért teszünk a lakosság vállára egy olyan terhet, amit végül is az előző ciklus önkormányzata termelt ki?”

– tette fel a kérdést a képviselő.

Nincs ellenzék

Miskolczi László volt képviselő, az Egészségügyi, Szociális és Egyházügyi önkormányzati bizottság tagja is megjegyezte, hogy az előző ciklus fideszes vezetésének elhibázott gazdaságpolitikája okozta a megyeszékhely pénzügyi válságát. Tavaly még olyan hangokat lehetett hallani a szolnoki ellenzéktől, hogy technikai csődben van a város, ma már Miskolczi úgy érzi, nincs ellenzék. Kiemelte, a döntés előtt hatástanulmány nem készült, a döntéshozók csak arra voltak kíváncsiak, hány háztartás van és így mennyi pénzt tudnak beszedni. „A kereskedelmi és szolgáltató egységekre is vonatkozik az építményadó kiterjesztése, az emiatt bezáró üzletek a városból további elvándorlást eredményezhetnek” – figyelmeztetett Miskolczi. Szerinte érdemes megjegyezni, hogy még az építményadó módosítása előtt, az új testület első intézkedései között volt, hogy megemelték a képviselők tiszteletdíját.

A közösségi médiában is ezt emlegették leginkább Szolnok felháborodott lakosai, meg azt, hogy a Fidesz és az ellenzék ilyen típusú együttműködéséből nem kérnek. Azt mindenki tudja, hogy a kormányzati elvonások is nehezítették a város költségvetésének egyensúlyban tartását, de azt már kevésbé értik, ha a hiány az előző ciklusban keletkezett, akkor miért nem teszik egyértelművé, ki a felelős. Sokan szóvá tették, végképp nem érthető, miért a városban élőkre tolják ennek terhét.

(Címlapképünkön: a szolnoki Széchenyi-lakótelep. Forrás: Szolnok Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.