Sarkad

Elfoglalták a gazdák földjét

Kis-Magyarország

Sarkadi földbérlők állítják: átverte őket a Békés megyei kisváros önkormányzata és a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) békéscsabai irodája. Az illetékesek nem reagálnak.

Legalább tíz éve osztozik a Sarkad határában található 54 hektár, jó minőségű állami szántóföldön hat helybeli gazda. Földhaszonbérleti szerződés kettőjüknek, míg a többieknek megbízási szerződésük volt a területekre, amelyek 2011. december 31-ével jártak le. (A földhaszonbérlet előbérleti és elővásárlási jogot biztosít a gazdálkodóknak – B. T.) A narancs.hu két bérlővel (Nemes Jánosnéval és Fazekas Gergellyel) találkozott: tőlük megtudtuk, hogy a tavalyi év utolsó napja a szerződésük szempontjából elvileg nem jelentett semmilyen veszélyt, hiszen folyamatos kapcsolatban álltak a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet békéscsabai irodájával. Innen még tavaly októberben kaptak értesítést arról, hogy 2012-ben 1250 forint lesz a bérleti díj aranykoronánként (ez a hivatalos földminősítési értékszám – a szerk.), és minden mehet tovább a korábbiak szerint.
Az NFA azt is közölte velük ősszel, hogy a bérlettel kapcsolatos szerződést öt napon belül aláírják. Ez azonban nem történt meg, ám a sarkadi gazdák nem fogtak gyanút akkor sem, amikor az előzetes tájékoztatással szemben a földalapkezelő közölte: mégsem lesz aláírás, mert inkább megpályáztatják a szóban forgó földeket.

Gyanútlanul dolgoztak
A gazdálkodók mint minden betakarítás után ősszel tárcsáztak, mélyszántottak, majd újra tárcsázták a földjeiket, miközben azt is figyelték, mikor írják ki a földekre a pályázatokat. Így telt el majdnem fél év, amikor 2012 márciusában az NFA békéscsabai irodája közölte a gazdákkal, hogy a korábban közöltekkel szemben nem 1250, hanem annál 100 forinttal több lesz az aranykoronánkénti bérleti díj – ezt az érintettek tudomásul vették. Az NFA még hozzátette: 2012. április 30-ig írják alá az új megbízási és földhaszonbérleti szerződéseket, azok egy évre szólnak; a korábban beígért pályázatot csak idén ősszel írják ki.
Ezt követően március 26-án még arról nyilatkoztatták a gazdákat, hogy akarják-e tovább művelni a földet, vagy sem – a gazdák válasza egyértelmű igen volt. Ennek szellemében több százezer forintért beszerezték a vetőmagot, a műtrágyát és a vegyszert is. Március 28-án már vetettek volna.

Képünk csak illusztráció!


Képünk csak illusztráció!

Fotó: MTI

A meglepetés
Amikor a gazdák március 28-án kimentek a határba, megdöbbenésükre bérleményeiken idegen emberek dolgoztak. Rövid tájékozódás után megtudták, hogy a sarkadi Start földművelési munkaprogramban részt vevő közmunkásokról van szó. Nemes Jánosné és Fazekas Gergely csodálkozása annál is nagyobb volt, mivel egy nappal korábban, március 27-én az NFA békéscsabai irodavezetője, Bak Péter biztosította a gazdálkodókat arról, hogy minden úgy folytatódhat tovább, ahogy addig.

Ráadásul a közmunkások energianyárt ültettek (az energianyár olyan nemesített fa, amely pár éves ciklussal aratható, aztán eltüzelhető – a szerk.). Ha igaz a földalapkezelő korábbi közlése, miszerint idén ősszel pályázatot írnak ki, akkor ez végképp érthetetlen, ugyanis az energianyár kifutási ideje több év. Ráadásul Sarkad városának közel 300 hektár saját föld áll a rendelkezésére, azaz ott is ültethettek volna energianyárt. (Igaz, ez a terület távolabb van a településtől, és nehezebb oda eljutni – B. T.) Nem érteni azt sem, hogy miért a 34 aranykoronás – azaz jó minőségű földbe ültettek energianyárt, ugyanis a gazdák szerint ezt a növényt csak más növény termesztésére alkalmatlan, alacsony aranykoronás földbe szokás telepíteni.

Önhibájukon kívül
A pórul járt gazdálkodók szerint szerződésszegés történt. A gazdák a narancs.hu-nak elmondták: nincs ellenükre a mezőgazdasági Start munkaprogram, de ezt ne az ő kárukra valósítsák meg. A jelentős bevételtől eleső, de rendszerint más megélhetési forrással is rendelkező bérlők elkeseredettek, mert úgy érzik: minden elveszett, mivel önhibájukon kívül, többszöri módosítás után mégsem jött létre április 30-ig szerződés az NFA-val a földekről.

Érdeklődésünkre Bende Róbert sarkadi polgármester nem reagált, míg Bak Péter, az NFA békéscsabai irodavezetője a központba továbbította megkeresésünket. Onnan azonban két hét után sem kaptunk választ.

(Ha vidéken él, és Ön is tapasztalt jogsérelemmel járó esetet, kérjük, írja meg nekünk a kismagyarorszag [at] narancs [dot] hu címre.)

Figyelmébe ajánljuk