Előzetesben marad a csalással gyanúsított szegedi képviselő

Kis-Magyarország

Joób Mártont 250 milliós adócsalással gyanúsítják.

Három hónappal meghosszabbította a bíróság a csalással és bűnszervezet működtetésével gyanúsított szegedi önkormányzati képviselő, Joób Márton és hét társa letartóztatását.

A 37 éves, tizenegy gyermekes politikust, egykori világbajnok kenust július végén vették őrizetbe és tartóztatták le a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség indítványára. Zár alá vették a család házát is.

A vádhatóság szerint Joób egyik cége, amely szórólapterjesztéssel foglalkozik, 2013 és 2017 között jellemzően nem jelentette be alkalmazottait, annak érdekében pedig, hogy kevesebb áfát kelljen fizetnie, fiktív számlákat fogadott be három különálló láncot alkotó cégcsoporttól. Ezzel a gyanú szerint összesen 254,9 millió forintos kár érte a központi költségvetést. A főügyészség azt is állította, hogy egyes gyanúsítottak, mihelyt értesültek a vizsgálatról, már kihallgatott embert próbáltak rávenni arra, változtassa meg a vallomását, és terhelő adatokat tartalmazó adathordozót próbáltak kivonni a bizonyítékok köréből.

Joób Márton az Összefogás Szegedért egyesület színeiben, egyéni körzetben jutott be a szegedi közgyűlésbe, család-, szociálpolitikai és sportért felelős tanácsnok, a Botka László polgármestert támogató frakció tagja. Néhány sajtóorgánum Botka bizalmasának nevezi. A 2019 őszi önkormányzati választáson a Fidesz helyi szervezete egy sajtótájékoztatón bejelentette, vizsgálat folyik Joób ellen, tisztáznia kellene magát. Információink szerint ezután a Botka Lászlót támogató képviselőcsoportnál megkérdezték Joóbtól, miről lehet szó. Ő azt mondta, tényleg zajlik valamilyen ellenőrzés, de ez rutinvizsgálat, és nincs semmi probléma. A letartóztatás híre ezek után megdöbbentette a városvezetést, ugyanakkor a Fidesz is visszafogottan nyilatkozott az üggyel kapcsolatban.

Szanka Ferenc, a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség szóvivője a Magyar Hangnak azt nyilatkozta a letartóztatás meghosszabbításával kapcsolatban, hogy a nyolc gyanúsítottal kapcsolatban személyenként eltérő okok miatt döntöttek így, de jellemzően azért, mert úgy ítélték meg, hogy ha az érintettek szabadlábra kerülnek, meg tudják akadályozni az eljárást, elszökhetnek, elrejtőzhetnek.

A képviselő családostul rendszeresen szerepelt a médiában, Szegeden népszerű ember. Közismert róla az is, hogy vallásos neveltetést kapott, édesapja a Hit Gyülekezetének egyik lelkésze. A család közösségi oldalának működését a letartóztatás után felfüggesztették. Joób egyéni oldalán az utolsó bejegyzés augusztus 14-i: egy ismerős – utólag – boldog születésnapot kíván Joóbnak, és azt, hogy „isten kegyelme legyen veletek mindvégig, shálom veletek, shálom”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.