Most bepillanthattunk abba, hogyan veszi félvállról a NER a választási csalást

Kis-Magyarország

Ha a négyévenkénti, az országgyűlési választással összefüggő csalások ügyében a rendőrség nem tesz hathatós lépéseket, akkor ez felhívás további csalásra – mondta portálunknak Füvesi Sándor volt parlamenti képviselőjelölt, akinek tavalyi feljelentése után indult eljárásokat most felfüggesztették.

Sorra függeszti fel azokat az eljárásokat a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság, amelyeket még a tavaly tavaszi országgyűlési választás előtt tett Füvesi Sándor, az MSZP-Párbeszéd és Szabó Ervin jobbikos országgyűlési képviselőjelölt a Hajrá, Magyarország Párt és a NET Párt képviselői ellen.

Füvesi nem kevesebbet tapasztalt, minthogy ezen pártok ajánló aláírásgyűjtő-ívein szerepelt a neve, hamisított aláírása és régi lakcíme. Holott ezeknek a kamupártoknak ő soha alá nem írt, legfeljebb az őt indító pártszövetségnek.

Mindezt a Narancs.hu-nak azzal toldotta meg a Szabó Ervin (Jobbik), hogy több aláírásgyűjtő-íven a nevek sorrendje is egyezett, amiből az következik, hogy az adatokat átmásolták egyik ívről a másikra. Éppen ezért a Btk.-ba ütköző bűncselekményekről van szó: személyes adattal való visszaélés, közokirat-hamisítás, valamint választás, népszavazás és európai polgári kezdeményezés rendje elleni bűncselekmény alapos gyanúja merült fel. Így a két politikus még tavaly márciusban, több mint egy hónappal a parlamenti választás előtt feljelentést tett a rendőrségen.

Időnként manipulálják az íveket...

Időnként manipulálják az íveket...

Fotó: A szerző felvétele

Hogyan lesz valaki jelölt?

A feljelentés megtételéhez képest a Hajrá, Magyarország Párt esetében egy, míg a NET Párt esetében egy és negyedév kellett, hogy lezárja a nyomozást a rendőrség. Ám az elvégzett nyomozati munkát erős kritikával és kétséggel fogadták a feljelentők, akik egyébként Orosházán önkormányzati képviselők. Nem értik, hogy egy ilyen, egyszerűnek tűnő ügyben miért nem tudták megállapítani, kik éltek vissza az adatokkal.

Pedig a Hajrá Magyarország Párt három jelöltje rendőrségi vallomásában egybehangzóan elmondta, hogy még 2017 telén elmentek a Szeghalomra, ahol az általuk nem ismert Racker Béla kőszegi lakos tartott „toborzással egybekötött népszerűsítő előadást” pártja mellett.

Racker helyileg ismert, "nagy kapcsolati hálóval" rendelkező embereket keresett. A három meghallgatott tanú ugyan korábban még nem hallott erről a pártról, de a találkozó után "úgy megtetszett a programja", hogy rögvest vállalták a képviselő-jelöltséget Békés megye 3. számú választókerületében.

A jelöltek nem tudják, kik gyűjtötték az aláírást

Az eljárás felfüggesztéséről szóló határozat indoklása elismerte, hogy mindkét jelölőszervezet esetében lefoglalták az aláírásgyűjtő-íveket. Ahogy azt is tartalmazza a rendőrségi dokumentum, hogy ezeken nagy számban szerepelt „nyilvánvalóan valótlan tartalmú adat”, amely már elhunyt személyek személyi számát, lakhelyét és "aláírását" is tartalmazta. Sőt, „szemrevételezéssel az is megállapítható volt, hogy az eredetitől eltérő hamisgyanús aláírás sokasága volt az íveken”.

Egy még szűz aláírásgyűjtő ív

Egy még szűz aláírásgyűjtő ív

Fotó: valasztas.hu

Az ügyben kihallgatott személyek mind a Hajrá, Magyarország Párt, mind a NET Párt részéről elismerték, hogy jelöltek voltak és/vagy felvették az aláírásgyűjtő íveket. Ám mindannyian azt vallották, hogy az aláírásokat nem ők gyűjtötték, s azokról, akik gyűjtötték, nem tudnak semmi közelebbit mondani.

Aligha életszerű ez, hiszen a jelölteknek tudnia kell, indulása érdekében ki(k) gyűjti(k) a támogatói aláírásokat. Arról nem beszélve, hogy minden ív alján ezt az aláírásgyűjtőnek, vagy az ezért felelős személynek - adott esetben magának a jelöltnek -, saját aláírásával és személyi azonosítójával hitelesíteni kell.

Sok energiát nem fektetett bele a rendőrség

A beszerzett iratokból több aláírásgyűjtő nevét is begyűjtötte a rendőrség, de személyazonosságukat a nyomozás során mégsem tudták megállapítani. Így az sem zárható ki, hogy az aláírásgyűjtők még a saját nevüket is meghamisították, pontosabban álnevet adtak meg.

Ám ahelyett, hogy kinyomozták volna, mi is történt valójában - hiszen a pártok vezetőit ismerték, adataik, kampányköltéseik nyilván vannak tartva -, a rendőrség felfüggesztette a vizsgálatotmondván, ennél tovább nem jutottak, nincs kézelfogható nyom.

Szabó Ervin: a támogató nevek sorrendje is egyezett

Szabó Ervin: a támogató nevek sorrendje is egyezett

Fotó: Szabó Ervin/Facebook.com

A két feljelentő, Füvesi Sándor (MSZP) és Szabó Ervin (Jobbik) a Narancs.hu-nak azt mondta, az indoklás annyira sablonos, hogy feltételezhető: nem öltek túl sok energiát a nyomozásba. A húsz éve ügyvédként dolgozó Szabó Ervin hozzátette, a rendőrség nagyon sok esetben azt nézi, miképpen lehet letudni az ügyet, és keresik a módját annak, hogyan lehet az eljárást a lehető leggyorsabban lezárni. Szerinte ez nem sok bizakodásra ad okot a közelgő önkormányzati választást illetően.

Virágzó kamupártok

„Lesújtó állapotban van a magyar jogállamiság és demokrácia” – mondta Szabó. Ugyanakkor gyakorló ügyvédként elismerte, hogy ezekben az esetekben nem egyszerű a kétséget kizáró bizonyítékok beszerzése. Ám szerinte a rendőrök nagyon sokszor csak belekapaszkodnak ebbe az érvbe, azaz kérdés, hogy ebben az ügyben a nyomozóhatóság valóban megtett-e minden tőle telhetőt.

Füvesi: saját aláírását találta meg, ahol nem adott szignót

Füvesi: saját aláírását találta meg

Fotó: Füvesi Sándor/Facebook.com

„Ha az országgyűlési választással kapcsolatos nyilvánvaló csalások ügyében a rendőrség nem tesz hathatós lépéseket, nem jár az ügy végére, nem találja meg a tetteseket, akkor ez a lehető legrosszabb üzenet a választópolgárok felé. Felhívás a további csalásra. Mindez jól jellemzi a NER-t, egyben garancia a kamupártok további virágzására” – mondta a Narancs.hu-nak Füvesi Sándor önkormányzati képviselő.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.