Kicsapták a Fideszből az Orbánt követő képviselőt

  • Magyar Krisztián
  • 2015. szeptember 20.

Kis-Magyarország

Ráfázott az a nagykőrösi képviselő, aki fideszesként betartotta Orbán Viktor intelmeit, és nem szavazta meg a prémiumot a polgármesterének. Pár hónap után kitették a pártból.

Országos ügy kerekedett tavasszal abból, hogy Nagykőrösön a helyi Fidesz önkormányzati képviselői – egy kivétellel – 3,1 millió forint jutalmat szavaztak meg a kormánypárti polgármesternek. Czira Szabolcsnak azután ítélték meg a prémiumot, hogy megkapta a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést a köztársasági elnöktől. A polgármestert párttársai hősként fogadták a március végi testületi ülésen, ahol a fideszes képviselők – kiegészülve egy jobbikossal – felállva tapsoltak neki. Ezt követően – a helyi hetihirek.hu beszámolója szerint – Körtvélyesi Attila alpolgármester-frakcióvezető is méltatta a városvezetőt, és hét fideszes képviselő aláírásával benyújtották azt a sürgősségi indítványt, amely javasolta a 3,1 millió forintos pénzjutalmat. A napirendi pontot a kormánypártiak közül csak Kustár Tamás nem szavazta meg. (A jobbikos, az MSZP-s és az egyik helyi civil szervezet képviselője pedig tartózkodott, vagy nemmel szavazott.)

A fideszes képviselők többsége és Czira Szabolcs annak ellenére állt ki a prémium mellett, hogy Orbán Viktor két évvel ezelőtt leszögezte: kormánypárti polgármesterek és alpolgármesterek lehetőség szerint ne vegyenek fel prémiumokat. Kustár nemcsak ezt mondta el az említett márciusi ülésen Nagykőrösön, de azt is: szerinte az, amit képviselőtársai művelnek, összeegyeztethetetlen a Fidesz országos politikájával. Talán az Index cikke is éreztette hatását, amikor nem sokkal ezután a nagykőrösi Fidesz kiadott egy közleményt, amelyben jelezték: a városvezető jótékony célokra felajánlja az összeget.

Most mégis úgy tűnik, március óta a helyi Fidesz-frakció nem tudta megemészteni Kustár Tamás akcióját. A képviselő mára ugyanis kizárták a Fideszből, ebben pedig a helyi szervezetnek is szerepe lehetett.

Helyi média

Az Önkormányzati Hírek c. újságban hasít a polgármestert és a Fideszt méltató propaganda. Átlapozva az utóbbi hónapok számait, az a cikk emelkedett ki, amelyben hosszú sorokon keresztül szidják az MSZP-s László Ferencet és a Jobb Nagykőrösért színeiben mandátumot szerzett Ábrahám Editet azért, mert a márciusi testületi ülésen nem álltak fel, amikor Czira Szabolcsot köszöntötték az állami kitüntetése kapcsán. Az önkormányzati újság kiadásáért egy személyben Czira Szabolcs felel, az impresszum szerint ő a felelős szerkesztő és a szerkesztőbizottság elnöke is. A nagykőrösi lap furcsa szerkesztési elveiről a 444.hu is írt korábban.

Helyi forrásaink szerint a kizárással végződő ügy hátterében Kustár Tamás és a polgármester konfliktusa húzódhat, amelyet bizonyos körökben már az előző ciklusban is lehetett érzékelni.A márciusi testületi ülés után tovább élesedhetett a Kustár és Czira közti ellentét. Előbbi két kérdésben nem értett egyet a többséggel: egy utcanév-módosítás ellen emelt szót, illetve azt sem támogatta, hogy az egyik helyi óvodát átadják a református egyháznak. A vita annyira elfajult, hogy Kustár végül azt mondta a polgármesternek, hogy beteges hatalomvágya van.

Ezt követően májusban tudta meg a volt fideszes képviselő, hogy nélküle alakult meg április legvégén a nagykőrösi Fidesz-frakció, majd a májusi testületi ülésen – amelyről előre jelezte, hogy hiányozni fog – a névkártyáját és a szavazógépét már átrakták az ellenzéki képviselők közé anélkül, hogy erről bármilyen tájékoztatást is küldtek volna neki. Szeptember elején kiderült: Kustár Fidesz-tagságát is törölték arra hivatkozva, hogy a párt szabályzata szerint ki kell zárni azt a képviselőt, aki az ő színükben jut be egy önkormányzati képviselő testületbe, de az ott megalakuló frakcióba már nem lép be. Úgy tudjuk, Kustár májusban még írásban fordult Körtvélyesi Attila frakcióvezető-alpolgármesterhez, amelyben kijelentette: szeretne belépni a frakcióba a korábbi véleménykülönbségek ellenére. Ezzel szemben az alpolgármester augusztusban jelezte a Fidesz-központ felé, hogy a helyi politikus nem akart belépni a képviselőcsoportba.

Megkerestük Kustár Tamást, aki megerősítette: írásban kérte felvételét a frakcióba azt követően, hogy az első egyeztetések után egy kis gondolkodási időt kért. Azt is elmondta, hogy nem akarja elveszíteni a párttagságát, mivel továbbra is egyetért a Fidesz alapelveivel. „Attól, hogy a helyi ügyekkel kapcsolatban olykor kritikákat fogalmazok meg, még demokratának tartom magam” – hangsúlyozta, és szűkszavúan ugyan, de azt is elmondta, hogy valóban megromlott a viszonya a polgármesterrel, viszont úgy véli, a prémiumot megvétózó lépése miatt tették ki a frakcióból. Ezzel szemben Körtvélyesi Attila alpolgármester a magyarnarancs.hu-nak küldött válaszában bizonygatta: ő dokumentumokkal tudja alátámasztani, hogy „Kustár Tamás nem lépett be, és nem kívánt a későbbiekben sem belépni a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség nagykőrösi önkormányzati képviselőcsoportjába”. A Fidesz országos sajtóirodája egyelőre nem reagált írásban feltett kérdéseinkre.

A nagykőrösi polgármester viszont hosszan válaszolt a kérdéseinkre – csak nem azokra, amelyekre kíváncsiak lettünk volna. A Kustárral való viszonyát és a prémiumát firtató felvetéseinket elintézte azzal, hogy „Személyes jellegű kérdéseit nem megkerülni akarom, de azokat a magam részéről lezártnak tekintem”. Azt ugyanakkor leírta, mekkora megtiszteltetés volt számára az elismerés, majd hangsúlyozta, hogy szerinte mindenkivel össze kell fogni, aki az ott élő emberek érdekeit képviseli.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.