Soltvadkert

Még májusban is hülyítették a betéteseket

  • Kohout Zoltán
  • 2012. június 7.

Kis-Magyarország

Nincs egy hónapos az a közlemény, amelyben egy környékbeli polgármester és a soltvadkerti takarékszövetkezet igazgatója a stabil működésről biztosítja a „régi és új partnereket”, s jogi lépésekkel fenyegeti a „rémhírkeltőket”. A soltvadkerti városi vezetés viszont tavaly nyár óta tudja, hogy baj van.

Közel 17 ezer betétes 40 milliárd forintnyi megtakarítását nyelte el átmenetileg vagy végleg a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet (SVT), miután a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) múlt pénteken visszavonta a szövetkezet tevékenységi engedélyét, és elrendelte a végelszámolását. Az állami felügyelet azért döntött így, mert a szövetkezet „elveszítette tőkéjét, illetve szavatoló tőkéje negatívvá vált”, így nem volt garantált a biztonságos működés – ez pedig komolyan sérti a hitelintézeti törvény előírásait.

Múlt pénteken nem is véletlenül alakult ki tülekedés a szövetkezet előtt: a lakosság – de elsősorban a betétesek – megdöbbenését az is fokozta, hogy a PSZÁF váratlan közbeavatkozását megelőzően, május 10-én Domonyi László (a Soltvadkerttel szomszédos) Kiskőrös polgármestere és Haskó Béla szövetkezeti igazgató szenvedélyes hangú közleményben próbálták óvatosságra és a jó hírnév védelmére inteni a lakosságot a „rémhírkeltőkkel” szemben. „Az elmúlt hetek rosszindulatú hírei nem felelnek meg a valóságnak, a vezetők ellen nem folyik hatósági eljárás. Kérjük a lakosságot, a vállalkozásokat és az intézményeket, hogy a Takarékszövetkezetről csak megalapozott, igazolható híreket terjesszen, adjon tovább, felelőssége teljes tudatában, mert a valótlan állításokat, a rossz hír keltését, a takarékszövetkezet  és vezetői jó hírnevének sérelmét a törvény is bünteti. A Takarékszövetkezet továbbra is stabil pénzintézetként várja régi és új ügyfeleit” – fogalmaz a dokumentum.

Az igazgató nem elérhető

A narancs.hu napok óta próbálja kérdéseivel utolérni Haskó Bélát, aki családi elfoglaltsága miatt nem elérhető, igaz, jelenleg sem ő, sem a pénzintézet más vezetőségi tagja nem jogosult nyilatkozni. A végelszámolást végző cég képviseletében Boros András is elhárította a bank utóbbi egy-két éves tevékenységére – elsősorban a hitelkihelyezési gyakorlatra – vonatkozó kérdéseinket.

Betétesek a szövetkezett előtt


Betétesek a szövetkezet előtt

Fotó: Pozsgai Ákos

 

Tavaly nyár óta gondok voltak

Mindezek mentén különösen érdekes az, ami Soltvadkert polgármesterével történt. Lehóczki Ferenc (aki felügyelőbizottsági tag a szövetkezetnél – K. Z.) a Halasi Tükörnek elmesélte: a takarékszövetkezet vezetése tavaly nyártól már nem titkolta, hogy gondjaik vannak, „ám mindig azt a választ kaptuk a kérdéseinkre, hogy a megoldás folyamatban van". Ugyanakkor arról már nem kaptak tájékoztatást, hogy mi az, ami megvalósult és mi az, ami nem.

Volt, aki kapcsolt

Az egyik környékbeli nagyvállalkozó a narancs.hu-nak elmondta: ő az év elején vette ki jelentős nagyságú betétének teljes összegét. „Logikátlan lépéseket láttam, nem éreztem biztonságban a pénzem, úgyhogy kijöttem tőlük” – mondta szűkszavúan, neve mellőzését kérve. Csatári József, a Kunfehértói Földtulajdonosi Közösség elnöke pedig a közösség bő 1,5 milliójáért aggódik most. Nincs egyedül: a kisbefektetőnek minősülők között számos olyan gazda van, aki pályázati vagy az őszi mezőgazdasági munkákhoz szükséges, hamarosan aktuálissá váló kiadásait most abszolválná. „Remélem, a földtulajdonosok is hamar pénzhez jutnak (ezt a végelszámolási törvény nemrég elfogadott módosítása lehetővé teszi – a szerk.), mert ha az emberek elbizonytalanodnának a takarékszövetkezetekben, az nagy baj lenne” – mondta Csatári.

Ellenben az idei tavasz végére már 4-5 milliárdos értékvesztést szenvedett el a szövetkezet, miután a bő 30 milliárdos hitelállományból 22 milliárd minősítése vált problémássá. Ekkor terjedt el a környéken az a szóbeszéd is, hogy Haskó Béla igazgatót bilincsben vitték el a rendőrök – ám ez nem volt igaz. Lehóczki ekkor ismét a vadkerti önkormányzat elé vitte az ügyet. Ismertette a képviselőkkel, hogy a pénzkimenekítést „a takarékszövetkezet vezetése cáfolta, majd előtte a gazdasági és a pénzügyi bizottság is megtárgyalta a témát”. Bár Lehoczkit elérte az a kritika, hogy minderről tudott, mégsem lépett, ő erre azt mondja: „A 40 milliárdos betétállományból egy év alatt mindössze 1 milliárd olvadt, azaz nem volt nagy volumenű kivét, másrészt maga az önkormányzat is károsult: bennragadt 170 milliójából fizették volna a segélyeket és a béreket.” (A távirati irodának nyilatkozva szerdán a polgármester elmondta: az önkormányzat nem reménykedhet az Országos Betétbiztosítási Alap kártalanításában sem, mert az rá nem vonatkozik. Soltvadkertnek egyébként 200 millió forintja volt a takarékszövetkezetben. A polgármester hozzátette: a legkritikusabb problémákat sikerül orvosolni, mert az önkormányzat mobilizálható pénzeivel meg tudják oldani, hogy szerdán az összes segélyre, járadékra, szociális juttatásra és egyéb támogatásra jogosult megkapja készpénzben a járandóságát – a szerk.)

További lépések várhatók

Bár a végelszámolás még csak az elején tart a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetnél, aligha van reális esély a pénzintézet megmentésére – nyilatkozta lapunknak a végelszámolás felügyelőbiztosa. Boros András szerint kevés az esély olyan befektetőre, aki a többi szövetkezeti részjegyessel azonos jogokért cserébe hatalmas összeggel „lépne be”, és megmentené a felszámolástól a múlt héten működését befejező bankot.

A felügyelőbiztos egyelőre nem tud és nem is kívánt nyilatkozni arról a narancs.hu-nak, hogy miért alakult így a takarékszövetkezet sorsa. Ugyanakkor másfél éve közismert, hogy az SVT-t korábban nemcsak vizsgálta, hanem kockázatos hitelkihelyezési politikája miatt meg is bírságolta a PSZÁF. Egyes vélemények szerint akadtak olyan, több százmilliós kihelyezések, amelyek esetében előre vélhető volt, hogy sem az adós gazdasági-pénzügyi helyzete, sem a fedezet nem lesz alkalmas a törlesztésre. Szóbeszédek azt is emlegetik, hogy a szövetkezet csődjéről már másfél éve is beszéltek a térségben, s akik előre tudhatták, egyes jól értesült vállalkozók, gyors ütemben vonták ki pénzüket. Egy biztos: az SVT-t már másfél éve megintette a PSZÁF, sőt a vezetőjét 2 millióra büntette.

Ennek ellenére az utóbbi években tapasztalt vagyonvesztés folytatódott a bankban, s az általános gazdasági helyzet és a vélhetően nem kellően körültekintő szövetkezeti működés révén a bank felélte tartalékait. A törvény által előírt 300 milliós saját tőke mínusz 2 milliárdra csökkent. Ekkor és ezért avatkoztak be múlt pénteken a felsőbb hatóságok.

A végelszámoló cáfolta, hogy gyors pénzkivonás és váratlan összeomlás történt: folyamatos és lassú agóniával múlt ki a bank, ami szerinte (is) inkább a válságnak tudható be. „A takarékszövetkezet 40 milliárdos hitelkihelyezési állománya a cégek és a gazdaság egyre romló helyzetében egyre több hátralékos adóst, adósságot jelentett, miközben a fedezetek értéke is változott az utóbbi években. Az így keletkező folyamatos veszteség vezetett idáig.” Ezzel együtt nem kizárható, hogy a végelszámolás és a vizsgálatok későbbi szakaszában előkerülő újabb adatok tovább árnyalják a képet. A vadkerti takarékszövetkezet tevékenységét tovább vizsgálja a PSZÁF is, és szükség esetén „további lépéseket tesz” – helyezte kilátásba a végelszámolási biztos.

Figyelmébe ajánljuk