„Megálljt kell parancsolni a gyűlöletkeltő szervezeteknek, nem pénzelni azokat! – mondta Szél Bernadett Szegeden

  • narancs.hu
  • 2019. június 1.

Kis-Magyarország

„Stop masírozás! Békés kiállás a szegedi Dugonics téren” címmel hirdette meg demonstrációját több civil szervezet, tiltakozásul a Nemzeti Légió szegedi rendezvénye ellen. A felhívásra közel 150-en érkeztek a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalának épülete elé.

A szemerkélő eső ellenére ott voltak a tüntetésen a roma szervezetek képviselői, a helyi LMBT közösség tagjai, és lehetett látni uniós és magyar nemzeti lobogókat is a demonstrálók kezében.

A főszervező Balogh Lajos „Paci” roma jogi aktivista volt az első szónok. Nagyapja katonakori fényképével a kezében lépett a színpadra, és az ő emlékének ajánlotta a most meghirdetett ellenállást a kirekesztő politika, a rasszizmus ellen. „Senkit sem lehet megkülönböztetni származása, vallása, etnikai hovatartozása vagy éppen szexuális irányultsága miatt” – mondta Balogh.

Tíz éve tiltották be a Magyar Gárdát

Szél Bernadett: a kormánypárt támogatja a szélsőségeseket

Szél Bernadett: a kormánypárt támogatja a szélsőségeseket

Fotó: narancs.hu

Szél Bernadett országgyűlési képviselő szerint a Fidesz kötelessége lenne kordában tartani a félelemkeltő, nyíltan erőszakos szervezeteket, ehelyett a kormánypárt pénzzel támogatja a Mi Hazánk Mozgalmat. „A roma társadalom már rengeteg megpróbáltatást elszenvedett, és kötelességünk kiállni honfitársainkért” – hangsúlyozta a parlamenti képviselő.

„A gyűlöletbeszéd mellett nem mehetünk el szó nélkül” – mondta Donáth Anna, a Momentum Mozgalom elnökségi tagja, akit néhány napja választottak meg európai parlamenti képviselőnek. Szerinte most az a legfontosabb, hogy a társadalom összezárjon a szélsőségesek ellen. „Az emberiesség, a tolerancia, az egyenlőség minden civilizált társadalomban alapértékek, ezért fel kell emelnie a szavát a demokratikus pártoknak, amikor ilyen nyíltan provokatív, rasszista vonulásokat látunk magunk körül” – mondta az ellenzéki politikus.

Emlékeztetett arra, hogy szinte napra pontosan 10 éve tiltották be a Magyar Gárdát, és most ugyanott tartunk, mint akkor.

Donáth Anna: Fel kell emelni a szavunkat!

Donáth Anna: Fel kell emelni a szavunkat!

Fotó: narancs.hu

Csorba Robira emlékeztek

Szabó Józsefné roma referens is azt emelte ki beszédében, hogy a Magyar Gárda folytatása a Nemzeti Légió. „Nem akarunk ismét félelemben élni, nem akarjuk, hogy újra ártatlan emberek, sőt kisgyerekek essenek áldozatául a féktelen gyűlöletnek” – emlékeztetett az 5 évesen meggyilkolt Csorba Róbertre, a romagyilkosságok legfiatalabb áldozatára. Arra kérte a romákat és nem romákat, hogy egységesen utasítsák el az erőszak minden formáját, ne engedjék ismét elhatalmasodni a gyűlöletet a szívükben.

A demonstráció végén a résztvevők élő láncot alkotva jelezték, hogy tiltakoznak a megbélyegzés, a kirekesztés minden formája ellen.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.