Gyula

Csak az igazgató politizálhat

Kis-Magyarország

Különös levél köröz a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban. Az intézményvezetők szerint figyelemfelhívásról, míg több alkalmazott, köztük orvosok és ápolók szerint fenyegetésről van szó. A levél az állítólagos munkahelyi politizálásról, s főként mellőzése szükségességéről szól.

„Az utóbbi időben több alkalommal jutott tudomásunkra, hogy munkatársaink közül többen munkaidőben a betegellátáshoz nem tartozó tevékenységet végeznek, betegeket közéleti, politikai természetű véleményekkel, információkkal terhelnek” – kezdődik a minden munkatárs számára írt levél, amelyet – vezető beosztású kollégáival közösen – a Gyulán működő Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház főigazgató főorvosa, egyben fideszes országgyűlési képviselő és az országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke, Kovács József írt. A levélben a vezetők arra kérnek minden kórházi dolgozót, hogy munkaidőben csak a gyógyításhoz kapcsolódó felvilágosítást adjanak a betegeknek. Ezt követően felhívják a figyelmet a közszolgálatból adódó törvényi kötelezettségekre, majd jelzik, hogy „a szabályok betartását ellenőrizni fogják”.

A levelet a narancs.hu tudósítójának eljuttató kórházi alkalmazottak elmondták: abban egyetértés van köztük, hogy a politizálás száműzendő a munkahelyről. Ugyanakkor nem értik, hogy ha voltak ilyen esetek, akkor miért nem azok ellen léptek fel a vezetők, akik politizáltak a kórházban, és miért a közel 2500 dolgozót figyelmeztetik, vagy más megfogalmazásban: fenyegetik. A tudósítónknak nyilatkozó ápoló nem tudja értelmezni, hogy az idevágó szabályok betartását a jövőben ki és hogyan fogja ellenőrizni, hacsaknem besúgói hálózatot akarnak létrehozni. „A munkahelyi politizálás nem akut probléma, de a levélből az derül ki, mintha ez lenne kórházunk legfőbb gondja” – mondta a főorvosi kar egyik, neve mellőzését kérő tagja.

Négy évvel ezelőtt szólhatott a politika
Másrészt érdekes, hogy a 2010-ben országgyűlési képviselővé lett, ám előtte a gyulai és a Békés megyei közgyűlésben aktívan politizáló Kovács József milyen alapon kéri számon a munkahelyi politizálás mellőzését. Hiszen éppen négy évvel ezelőtt, a „szociálisnak” nevezett népszavazás előtt, amikor Orbán Viktor Békés megyében kampányolt, ellátogatott a Kovács által vezetett kórházba, ahol Domokos László, az akkori megyei közgyűlési elnök (ma ÁSZ-elnök) társaságában „egészségügyi fórumot” is tartott a Fidesz elnöke.

Orbán 2008-as látogatása (aki kezet fog vele:Kovács József)


Orbán 2008-as látogatása (aki kezet fog vele: Kovács József)

Fotó: MTI


Erre pedig külön „meghívót” kaptak a kórház munkatársai. „Megjelenésére számítva kérem, hogy a betegellátás zavartalan biztosítása mellett tegye lehetővé az érdeklődő munkatársai számára a fórumon való megjelenést” − szólt 2008-ban az osztályvezető főorvosoknak címzett főigazgatói körlevél. Az már akkor is felmerült, hogy mindez ütközik a választási kampányra vonatkozó 1997-es C. törvénnyel, ez azonban később elsikkadt, pedig a munkahelyen való politizálás tilalma akkor éppúgy érvényes volt, mint most. (Orbán Viktor egyébként 2002-ben, még miniszterelnökként is meglátogatta a kórházat. A házigazda akkor is Kovács József, kísérőtársa pedig Domokos László volt – a szerk.)

A 2008-as Orbán-látogatás már csak azért is furcsa volt, mert Domokos a 2007-es Semmelweis-napi ünnepségen elmondott beszédében kitiltotta a gyulai kórházból a politikusokat. Döntését a szocialista Kökény Mihálynak, az Országgyűlés egészségügyi bizottsága akkori elnökének látogatásával és nyilatkozatával indokolta.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.