Gátlástalanul összeollózta pályázatát a szigetszentmiklósi iskola élére készülő pedagógus

  • -zsip-
  • 2018. december 11.

Kis-Magyarország

Szigetszentmiklóson egyre paprikásabb a hangulat, miután kiderült, a helyi általános iskola és szakgimnázium igazgató-jelöltje kimaxolta a plagizálás lehetőségeit intézményvezetői pályázatában.

Új vezetőt választanak a Kardos István Általános Iskola Gimnázium és Szakgimnázium élére, az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett pályázatra ketten jelentkeztek.

A városban megbecsült pedagógus, Nagyné Gazsó Mária, az intézmény igazgatóhelyettese és Adorján Botond, a halásztelki Bocskai István Református Oktatási Központ tanára, gazdasági vezetője, oktatásszervezője adta be a pályázatát.

A szigetszentmiklósi iskola

A szigetszentmiklósi iskola

 

Ám itt is megismétlődött, ami az iskolák államosítása óta elég gyakran megtörtént másutt is. Mint arról a nyíltan kormányellenes Ellenszél nevű blogoldal beszámolt, az egyik jelölt, Adorján Botond egy mások pályázatából összeollózott dolgozattal jelentkezett, ám ez a fideszes többségű önkormányzatot nem zavarta. A múlt kedden a szigetszentmiklósi oktatási bizottság – az ellenzék nem szavazatai ellenére – Adorjánt tartotta alkalmasnak az intézmény vezetésére.

Mint ahogy azt az Ellenszél megírta, Adorján a nagykállói iskola intézményvezető-helyettesi posztjára pályázó, Papp-Földesi Ernőné, illetve a Siófoki SZC Krúdy Gyula Szakképző Iskola egyik tagintézményvezetői pályázatát hasznosította újra.

Olló, ragasztó

Közben a Narancs.hu betekintést nyert ezekbe a pályázatokba, és megállapította, hogy Adorján valóban plagizált. Nem is keveset. Láthatóan nem sok energiát fordított arra, hogy komoly dolgozattal jelentkezzen, mintha a politikai hátszélben bízna.

Adorján legnagyobb terjedelemben pályázatának első és második fejezetben engedett utat ollójának: teljes négy oldalon át szó szerint másolta át Papp-Földesi Ernőné pályázatának 2016-os gondolatait.

Papp-Földesi Ernőné dolgozata

Papp-Földesi Ernőné dolgozata

 

A bevezetés és a célmaghatározás fejezetekben alig hagyott el egy két szót, a szócsere is ritka, a megpályázott intézmény nevét viszont rutinnal átírta a nagykállóiról a szigetszentmiklósira. Adorján pályázatának szellemiségét kifejező Szentgyörgyi-Albert-idézetet is egy az egyben másolta oda nagykállói kollégájától: „olyan lesz a jövő, mint a ma iskolája.”

A 4. fejezetben ismét Papp-Földesiné pályázatára támaszkodott, a helyzetelemzésen alapuló vezetési terv leírásában, majd a vezetői hitvallásban is hűen követi és sajátjaként jeleníti meg forrását. Hogy 56 oldalas pályázata e részét mástól vette át, azt jelzi: nem igazán gondolkodott el azon, hogyan kívánja majd irányítani az intézményt, amelynek az élére kívánkozik.

Adorján nem csak Nagykállóban nézett szét, a Siófoki SZC Krúdy Gyula Szakképző Iskola egyik tagintézményvezetői pályázatát is jelölés nélküli forrásként használta. Tóth Krisztina 2016-os pályázatából merítette a pedagógus továbbképzésről szóló meglátásait.

Jó lesz az!

A két pályázatot múlt kedden tárgyalta az önkormányzat oktatási bizottsága, utóbbi pályázót tartva alkalmasnak az intézmény vezetésére. A tantestületben viszont eltérő döntés született: a Narancs.hu információi szerint Nagyné pályázatát nagy arányban támogatták, személye szintén kétharmados többséget kapott.

Adorján Botond dolgozata

Adorján Botond dolgozata

 

Ekkor már terjedni kezdett a városban a hír, hogy Adorján összeollózta pályázatát. Úgy tudjuk, ezt ő maga cáfolta a tantestület előtt, de akármit is mondott, a Narancs.hu birtokába került dokumentumok tényszerűen igazolják a másolást. Adorjánt sikerült telefonon elérnünk, de ahogy meghallotta a Magyar Narancs nevét, letette a telefont.

A képviselő-testület szerdán határoz a pályázatok támogatásáról az oktatási bizottság javaslatát figyelembe véve. Az intézményvezető kinevezéséről az iskolafenntartó Klebersberg Központ és az emberminisztérium hozza meg a végső döntést. A Kliket meg is kerestük az ügyben, de későbbre ígérték válaszukat, azt írták, előbb tájékozódnak a tankerületben.

Hat évvel ezelőtt Szigetszentmiklóson hasonló botrány robbant ki, akkor a Batthyány Kázmér Gimnázium vezetőjét váltotta le Balog Zoltán emberminiszter. A megfelelő végzettség hiányára hivatkozva az Emmi aztán visszavonta jelöltjének megbízatását, ebben akkor nagy szerepe volt a szülők tiltakozó demonstrációjának, és annak, hogy a tanárok megakasztották az oktatást. Végül egy harmadik személyt neveztek ki, aki lecsillapította az indulatokat, Balog embere pedig nem csak az iskolát, a várost is elhagyta.

Újabb sikertelen igazgatói pályázat a Batthyány Gimnáziumban

Nem nevezett ki senkit Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter a szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium élére. Az intézményben az előző igazgató áprilisi leváltása óta forrnak az indulatok, a szülők és a tanárok akkor megakasztották az oktatást. Ismét sikertelen lett a szigetszentmiklósi gimnázium igazgatói pályázata, miután a „három pályázó közül egy a pályázatát visszavonta, kettő pedig nem rendelkezik az előírt végzettséggel.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.