A magyar miniszterelnök összefogott a civil világgal – hirdeti az első Digitális Polgári Kör beköszöntője, amelynek maga Orbán Viktor is a tagja. Meg azt, hogy „Arra szövetkezünk, hogy megvédjük kultúránkat, nyelvünket és identitásunkat – az online világban is. A mi nemzedékünkre hárul a digitális szabadságharc megvívásának kötelessége. Élj a Kárpát-medence bármely szegletében, közöttünk te is alakíthatod a magyarság sorsát.”
A civil világ az valójában néhány híres, félig híres ember, akik valamiért a nevüket adták az Orbán-kormány legújabb PR-fogásához - mert valójában erről van szó. Miklósa Erika neve nem annyira meglepő itt, hiszen korábban már színt vallott, kiállt a Fidesz-kormány mellett. Kissé talán fura, hogy az atléta Baji Balázs szükségét érezte a szereplésnek, de talán kellett egy friss hús is.
Elvégre olyan bejáratott nevek alkotják az első polgári kört, mint Rákay Philip producer, Lánczi András filozófus, Nagy Elek vállalkozó, Jakab Roland HUN-REN-vezér, Dopeman, Schmidt Mária, meg még pár potentát és egy közelebbről nem részletezett területen működő államtitkár.
Ez tehát a civil világ: a tizenöt tag közül talán négyen élnek a piacról, a többiek kitartottak, eltartottak, az MCC-nél vagy más hasonló, állami pénzből működő szervezetnél közepes jelentőségű arcok.
Közülük is egy személy érdekes, Partos Bence, pszichológus, a Mindset Pszichológia Kft. alapítója. Na nem azért, mert van három rendelője a városban, és nem is azért, mert az MCC-n van ilyen kurzus – és az MCC Feszten lesz külön sátra vagy mije a cégnek. Hanem azért, mert ez a fickó szerepelt azokban a jegyzetekben, amelyeket két héttel ezelőtt Magyar Péter megszellőztetett, ahol mellesleg rögzítették a Békemenet és a 26-os választás időpontját is. A kiszivárgott szöveg szerint – a neve elírva szerepelt – a Fidesz „digitális közösségének” építése lesz Partos Bence feladata. Akkor még senki se tudta, mit is jelent ez, de ma már tudjuk, a digitális polgári kört.
Olyannyira így lett, hogy aznap, amikor a doksi nyilvánosságra került, Partos bejegyeztette a Digitális Demokráciafejlesztési Ügynökség Kft.-t, hárommillió forint tőkével, a saját lakcímére. A DDÜ Kft. fő tevékenysége a cégadatbázis szerint PR-tevékenység – jó, hát Magyarország szuverenitását biztosító tevékenységnek nincs TEÁOR száma. Ez a cég áll majd a digitális polgári körök mögött, ez küld majd okosságokat és tudást minden körtagnak, ez a cég fogja kezelni az összes tag adatát – mondjuk legalább nem Rogán Antal és a titkosszolgálat.
Partos hadba állítása gyorsan történt, vélhetően azt követően, hogy bebizonyosodott a Harcosok Klubjának sikertelensége. A fogatlan oroszlán klub nem volt képes erőt demonstrálni és uralni a digitális kommunikációt, így a május közepi nagy bejelentés és buli után másfél hónappal már meg is született az új platform.
Hogy ezek a polgári körök úgy működnek-e, mint a Tisza Szigetek, belső kommunikációval és feladatkiosztással, egyelőre nem lehet tudni, ahogyan azt sem, hogy milyen pluszt tud bevinni a sztoriba Partos Bence. Mindenesetre az ész nélküli zászló-zászló-szív, ne itt lájkolj, hanem a Facebookon szövegek után érdekes lesz egy központi irányítású kommunikációs csatorna kiépítése. Azzal, hogy ezt a feladatot nem Rogán Antal kapta, hanem egy fiatal, 2016-ban végzett pszichológus, akár egy teljesen új stratégia is kiépülhet.
De vajon mi válthatja fel a primitív, ukrajnázó, migránsozó, gyerekicsiző kommunikációt? Brutális változásra azért nem lehet számítani, ha a hitvallásból indulunk ki, legfeljebb az lehet megnyugtató, hogy van benne összetett mondat, tehát ehhez Menczer Tamásnak vélhetően nincs már köze: „Meg kell szerveznünk magunkat, hogy megvédjük Magyarország szuverenitását az online térben is. Hitvallásunk jelöli ki céljaink hármas egységét: megmaradni magyarnak, megvédeni szabadságunkat és gyarapítani az erőnket egy digitalizált világban is. Ez a mi nemzeti algoritmusunk”.
A címlapkép szombaton készült Tusnádfürdőn, a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, Orbán Viktor miniszterelnök előadása előtt. Orbán Viktor mellett Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke és Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke látható. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán