„Jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és 4 rendbeli költségvetési csalás bűntette miatt 2024 decemberében emelt vádat a Gyulai Járási Ügyészség egy büntetlen előéletű 65 éves férfi és egy 75 éves nő ellen, akik vezető beosztásukkal visszaélve károsítottak meg egy gyulai oktatási intézményt”
– válaszolta a Narancs.hu kérdésére pénteken a Békés Vármegyei Főügyészség. Az ügy előzménye, hogy az elmúlt hétvégén elhunyt a gyulai Göndöcs Benedek Középiskola volt igazgatóhelyettese, G. É., akit 2019 augusztusában azonnali hatállyal az igazgatóval, aki egyben a férje volt, a Kiss-Rigó László püspök vezette Szeged-Csanádi Egyházmegye felmentett tisztségéből. Már akkor sejteni lehetett, hogy valamilyen pénzügyi visszaélés állhat az ügy hátterében. (A gyulai iskola korábbi vezetői elleni vádemelésről pénteken a 444.hu is beszámolt)
Legutóbb szinte napra pontosan két évvel ezelőtt írtunk arról, hogy az ügyben akkor már több, mint három éve folyik a nyomozás, ám addig az eljárás során semmilyen, a nyilvánossággal megosztható megállapítást nem tett a hatóság. Akkor annyit közölt a Telexszel, hogy „Békés Megyei Osztálya folytat nyomozást a Göndöcs Benedek Középiskolát érintően költségvetési csalás gyanúja miatt egy 2019 májusában kelt feljelentés alapján. A nyomozás jelenleg felderítési szakban van ismeretlen tettes ellen, azaz gyanúsított felelősségre vonására nem került sor.” Az eljárás egyéb részleteiről a nyomozás érdekeire való tekintettel nem adtak tájékoztatást.
2023 januárjában a békési főügyészség portálunkkal annyit közölt: „Az ügyben a nyomozás jelenleg is felderítési szakban van folyamatban, gyanúsított kihallgatására nem került sor.” Ez azt jelentette akkor, három évvel és nyolc hónappal a megszületett feljelentés, illetve közel három és fél évvel a két vezető távozása után, hogy érdemben semmit sem lehetett tudni arról, a költségvetési csalás gyanúja pontosan mivel összefüggésben merült fel a gyulai katolikus középiskolában.
Most a főügyészség válaszából kiderült, hogy alig egy hónappal ezelőtt az ügyben megtörtént a vádemelés. A vádiratból ugyancsak kiderül, hogy a vádbeli időszakban a gyulai Göndöcs Benedek Középiskola igazgatója, Cz. S. és felesége, az igazgatóhelyettesi posztot betöltő G. É. még 2009. szeptember 1-jén kelt munkaszerződés-módosítása azt tartalmazta, hogy az igazgató illetménye – vezetői pótléka figyelembe vételével – összesen havi bruttó 715 ezer forint volt. Munkaköri leírása pedig rögzítette, miszerint az intézmény vezetője részére történő bárminemű kifizetés (pl. túlóra, helyettesítési díj, elszámolás) engedélyezése a fenntartó engedélye nélkül nem lehetséges. A módosítás rendelkezései ellenére a terheltek megállapodtak abban, hogy az igazgató részére a fenntartó, mint munkáltató által meghatározott illetményen felül különféle jogcímeken – mint szabadságmegváltás, bérkorrekció, túlóra, önálló tevékenységből származó jövedelem, megbízási díj – fognak további jövedelmet számfejteni az intézmény költségvetéséből. E jövedelmek kifizetésére a fenntartó, azaz az igazgató munkáltatója engedélyt nem adott.
Ezen felül az igazgatóhelyettes részére is voltak jogosulatlan kifizetések bérkorrekció, illetőleg szabadságmegváltás jogcímen, valamint az intézményben foglalkoztatottak részére is történtek kifizetések a jogi szabályozással ellentétesen szabadságmegváltás jogcímen, a dolgozók által a valóságban igénybe nem vett, csak papíron kiírt szabadság figyelembe vételével.
Az igazgató – az igazgatóhelyettes közreműködésével – 2014 augusztusától 2019 márciusáig terjedő időszakban az iskola költségvetéséből jogellenes bérkifizetések révén több mint 6 millió 350 ezer forint vagyoni hátrányt okozott az általa vezetett intézménynek.
Az igazgató ezen időszakban közel nettó másfél, míg az igazgatóhelyettes több mint nettó 1 millió forinttal gazdagodott jogosulatlanul.
Ezen felül, tájékoztatta portálunkat a Békés Vármegyei Főügyészség, az igazgató – az igazgatóhelyettes közreműködésével – az intézmény által 2017-2019-es években elnyert, a középiskolák együttműködését célzó állami támogatások elszámolása során valótlan tartalmú okiratokat használt fel. A pályázatok elszámolása során ugyanis a pályázatokban részt vett diákok és kísérőik elszállásolásának és étkeztetésének költsége igazolásaként az ugyancsak az ő vezetése alatt állt másik oktatási intézmény nevében kiállított valótlan tartalmú számlákat használt fel. A valóságban a szállást és étkeztetését a középiskola a saját infrastruktúrája és alkalmazottai révén biztosította, ehhez nem vette igénybe a másik intézmény szolgáltatását. A vádhatóság Narancs.hu-nak írt válaszában nem tisztázta, ezzel mekkora anyagi kára keletkezett a fenntartó Szeged-Csanádi Egyházmegyének.
A Gyulai Járási Ügyészség a két terhelt beismerése esetére ún. mértékes indítványt is tartalmazó vádiratában arra tett javaslatot, hogy a bíróság a vádlottakat beismerésük esetén próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbüntetésre ítélje – ez a mértékes indítvány lényege, vagyis hogy a vádlott rögtön beismeri bűnösségét és lemond a tárgyalásról, a bíróság pedig nem szab ki rá súlyosabb büntetést az ügyészség indítványában szereplőnél –, valamint kötelezze őket az oktatási intézmény által előterjesztett polgári jogi igény megtérítésére. Tekintettel azonban arra, hogy a 75 éves nő a vádemelést követően elhunyt, a járási ügyészség indítvány tett a járásbíróságnak az eljárás vele szemben történő megszüntetésére. Az ügyben 2019 májusában született feljelentés és a vádirat benyújtása között több mint öt és fél év telt el.
Magas rangú kitüntetéstől a vádlottak padjáig
Különös fénytörést ad az ügynek, hogy most a jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és négy rendbeli költségvetési csalás bűntette miatt a megvádolt Cz. S. az ügy kirobbanása előtt két évvel, 2017-ben a második legmagasabb városi elismerést, a Kiváló polgár kitüntetést vette át Gyula polgármesterétől, Görgényi Ernőtől (Fidesz-KDNP). Egy évvel később, 2018-ban pedig a legmagasabb városi elismerést kapta meg Kiss-Rigó László Szeged-Csanádi megyéspüspök, aki egy évvel később, 2019 nyár végén azonnali hatállyal elmozdította helyéről az igazgató és igazgatóhelyettes házaspárt. Mindketten a rendszerváltás elején alapítói és sokáig vezetői voltak a békési fürdőváros KDNP-szervezetének.