No Tolerance Zrt. („nincs tolerancia”) a neve annak a zártkörűen működő részvénytársaságnak, amelynek nemrégiben kizárólagos tulajdonosa és vezérigazgatója lett Simonka György volt fideszes országgyűlési képviselő, akit egyébként bűnszervezetben elkövetett, 1,4 milliárd forintos csalással vádolják – írtuk meg csütörtökön a 24.hu híre nyomán.
Friss fejlemény, amelyet az Opten céginformációs adatbázis is alátámaszt, hogy nemrégiben Simonka György nővérétől, Simonka Zsófiától átvette a No Tolarence Zrt. tulajdonosi jogait és ügyvezetését. A 24.hu megkérdezte a politikust, hogy az őrző-védő cégnek van-e szerződése a Simonka vezette pusztaottlakai önkormányzattal, a válaszból pedig akár az is kiolvasható, hogy igen. Simonka 2022 októberében alpolgármester lett az alig háromszáz lakosú dél-békési községben, majd tavaly júniusban nagy fölénnyel megnyerte a polgármester-választást. Nem sokkal később pedig éppen portálunkon jelentette be, hogy független jelöltként indul a 2026-is országgyűlési választáson.
Mostani új, céges szerepvállalása kérdések sorát veti fel. A cégadattár szerint 2019-ig visszamenően veszteséges az őrző-védő cég, amelynek egyszemélyi tulajdonosa és ügyvezetője lett Simonka György. Ez nem csupán pénzügyi kötelezettségek sorát rója a cégre, hanem jogszabályellenes is. Az idevonatkozó jogszabály szerint ha egy cég két, egymást követő évben veszteséges, és a társaság saját tőkéje nem éri el az adott társasági formára kötelezően előírt jegyzett tőkét – esetünkben 10 millió forintot –, akkor a második ilyen év beszámolójának elfogadása után három hónapon belül szükséges intézkednie saját tőkéje biztosításáról. Vagy döntenie az átalakulásról, a jogutód nélküli megszűnésről vagy más céggel való egyesülésről. Ám ezek közül bizonyíthatóan egyik sem történt meg.
A nyilvános cégadatbázisokban elérhető számok alapján a veszteséges No Tolarence Zrt. csak 2021-ben 35,5 millió mínuszt „termelt”, ennek ellenére a cég nem tett semmilyen, a jogszabályban előírt intézkedést, hogy a helyzetét rendezze. Ez felveti azt a kérdést, hogy mit csinált az előző tulajdonos és ügyvezető Simonka Zsófia. Arról nem beszélve, hogy a területileg illetékes cégbíróság az idézett jogszabályra hivatkozva két év után törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezhetett volna az immár Simonka vezette őrző-védő céggel szemben. Semmilyen adat nem mutat arra, hogy ez megtörtént volna.
Jól jelzi a cég helyzetét, hogy saját tőkéje közel 38 millió forintos mínuszban volt 2023-ban, ugyanekkor rövid távú (fizetési) kötelezettségi meghaladták a 42 millió forintot, miközben 2025 januárjában egyetlen alkalmazottat sem foglalkoztat a zrt. Erre mondta a Narancs.hu-nak egy, az ügyre rálátó forrásunk: „ez gazdasági és pénzügyi értelemben kuka, másrészt Simonka szerepvállalása azt mutatja, már a strómanok is elfogytak mellőle”.
Dél-Békés egykori nagyhatalmú kormánypárti parlamenti képviselőjét a 2022-es országgyűlési választáson azért nem indította a Fidesz-KDNP, mert még 2019 augusztusában vádat emelt ellene a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYFÜ) különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalás és egyéb bűncselekmények miatt a Fővárosi Törvényszék előtt. A büntetőper az előkészítő üléssel éppen öt évvel ezelőtt, 2020 januárjában kezdődött el, ám a folyamatos bírócserék miatt ma ott áll, ahol fél évtizeddel ezelőtt: a legelejénél. A kárérték 1,4 milliárd forint, Simonkára beismerés esetén nyolc és fél év fegyházbüntetést kért és 850 millió forintos vagyonelkobzást a vádhatóság . (Az előkészítő ülésen Simonka semmit nem ismert be.) A Narancs.hu írt elsőként a per kapcsán arról, hogy volt olyan vállalkozó, aki kukászsákban vitte egy medgyesbodzási telephelyre a túlárazott beruházás állítólag Simonkára eső egyik tételét, 600 millió forintot.