KÖNYVMELLÉKLET

Spórapróza

Jeff VanderMeer: Expedíció - Déli Végek-trilógia 1.

  • Sepsi László
  • 2014. április 6.

Könyv

A kortárs fantasztikus irodalom new weirdnek nevezett irányzatát magyar nyelven eddig elsősorban China Miéville regénymonstrumai képviselték, így Jeff VanderMeer áramvonalas trilógiaindítása (röpke 170 oldal) azok számára is könnyed belépési pont lehet, akiket az Armada vagy a Konzulváros vastag gerince elijesztett az unheimlichet ötletgazdag friss kontextusokban újrafogalmazó zsánertől.

Miéville nyelvi, gazdasági és politikai szempontokból is precízen kidolgozott fikciós világaihoz képest - ahol a hibriditás és a halmozás jelentik a világteremtés sarokpontját - a trendformálásban szerkesztőként és ideológusként is igen tevékeny VanderMeer szinte minimalista stratégiát követ. Az Expedíció szűk marokkal adagolt információmorzsái egyszerre invitálnak rejtvényfejtésre és különböző szüzsékoncepciók kialakítására, ugyanakkor az utolsó oldalakra sem űzik el teljesen annak gyanúját, hogy az enigmatikus X Térségben zajló különös események pusztán a szerző önmagáért való zsonglőrködései a műfaj alapját jelentő bizarr hatáselemekkel - és az életműben a City of Saints and Madmen című novellagyűjtemény óta fixációként visszatérő gombatematikával.

A korai weird fiction - elsősorban Lovecraft - nyelvezetét tárgyilagosságuk ellenére is érzékletes leírásokkal és arányaiban kevés párbeszéddel modernizáló regény a science fiction egyik klasszikus sémáját pörgeti fel botanikai és pszichológiai horrorral. A négy, foglalkozására redukált (antropológus, földmérő, pszichológus és az elbeszélő biológus) nőből álló kutatócsoportnak tizenegy kudarcba fulladt expedíció után kellene felderítenie az említett - a Sztrugackij testvérek Zónájára és Lem Solarisára rezonáló - X Térséget, ahol a burjánzó flóra és fauna mellett egy rejtélyes torony is várja őket. Miután a főhős letüdőz egy adag egzotikus spórát, már egyértelmű, hogy a küldetés nem lesz sokkal sikeresebb az elődeinél, és VanderMeer innentől visszafogottan csepegteti a háttérinfókat mind az X Térségről, mind pedig főszereplőjének magánéletéről. Hasonlóan James Smythe itthon tavaly megjelent A felfedező című űr sci-fijéhez - mindkét esetben egy kifulladt házasság adja a félrement expedíció komor hátterét, aminek részletei visszaemlékezésekből derülnek ki -, a külső és belső utazás VanderMeernél is fokozatosan öszszemosódik: miképp Smythe lázálmok közt sodródó asztronautája, úgy az Expedíció hősnője is egy számára idegen világban kénytelen szembenézni múltbéli traumáival, ahol a legjobb túlélési stratégia az önfelszámolás - amire a kötet eredeti címe (Annihilation) is utal. Az egyenletesen depresszív hangvétel, a karakter lelki folyamatainak és asszociációinak összeolvadása az egyszerre fenyegető és édenszerű természet leírásaival hatásos és egyedi szövegvilágot eredményez: a mindezek mellé sporadisztikusan elszórt egyéb feszültségkeltő furcsaságok az X Térség bioszférájában viszont koherens világteremtés helyett egyelőre csak egy tapasztalt bűvész (gomba)kalapból előrántott trükkjeinek tetszenek.

Fordította: Török Krisztina. Agave, 2014, 176 oldal, 2980 Ft

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.