Könyv

Nem Mari, hanem Kati

Takács Zsuzsa: Spirálfüzet (Turi Lilla rajzaival)

Kritika

Nagyobbrészt nem új műveket elősorakoztató, mégis újdonságélménnyel ható kötet ez: két ciklusból áll, „kamaszlány-versek” szerepelnek benne. Címe a második, 2021-es versekből álló ciklus egyik darabjából lett kiemelve, és nagyobbik részét az 1987-es Rejtjeles tábori lap című kötet versei teszik ki.

Apróbb változtatásokkal: egy vers kimarad (érthetetlen, miért, a Rossz este egy remek darab), egy cím változik, és a lánytestvér neve már nem Mari, hanem Kati. Örömteli és izgalmas ennek a beszerezhetetlen, ma már klasszikusnak számító kötetnek az újrakiadása, már csak a korábbi versanyag és a lírai megszólalás továbbgondolása miatt is.

A Rejtjeles tábori lap szövegei ugyanakkor már 2018-ban elérhetővé váltak, bekerültek ugyanis Takács Zsuzsa reprezentatív gyűjteményes kötetébe, A vak reménybe. Az a gesztus inkább az életmű egésze felől nézve tűnhet figyelemre méltónak: Takács a felnőtt lírája (mondjuk úgy: a komoly költői teljesítménye) szerves részének tekinti ezt a vékonyka, elsősorban fiatal lányoknak szóló kötetét is. Erre egyébként már korábban is tett utalást egy 2004-es interjúban: „Ez a különbözéstudat, az azzal járó önkontroll és a versekbéli kontrollvesztés kamaszkorom óta élt bennem. Erről a kiszolgáltatottságról szóltak a verseim (és egyetlen kamaszvers-gyerekvers kötetem, a Rejtjeles tábori lap).” Különbözéstudat, önkontroll és kontrollvesztés: valóban ezek a visszatérő témák dominálnak a fiataloknak címzett szövegekben is, ahol a lírai megszólaló egy hibrid fiatal hangon kezd el beszélni. Takács maga három komponenst említ a költemények hangja kapcsán: saját gyerekkori emlékeit az 50-es évekből, a gyerekeivel megesett történeteket a 70-es és 80-as évekből, illetve az ismerősöktől hallott anekdoták világát. Most mindehhez negyedik rétegként hozzáadódik a 2021-es Az égen bárányok fodrozódnak ciklus verseiben megszólaló unokahang is, a mai kamasz lány sajátos nézőpontjával.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.