34 év elteltével rájöttek, ki volt Olof Palme gyilkosa
Olof_Palme_in_1968.jpg

34 év elteltével rájöttek, ki volt Olof Palme gyilkosa

  • narancs.hu
  • 2020. június 10.

Külpol

A gyilkost akkoriban csak tanuként hallgatták ki.

Stig Enström gyilkolta meg Olof Palme volt svéd miniszterelnököt 1986-ban, jelentette be szerdán Krister Petersson svéd főügyész. Mivel Enström 2000-ben meghalt a nyomozást lezárták.

A svéd miniszterelnököt a nyílt utcán lőtték le, miután feleségével moziból ment hazafele. A gyilkos akkor elfutott a helyszínről.  A 34 évvel ezelőtti gyilkosság idején Enström maga jelentkezett a rendőrségen. Azt állította, ő volt az egyik az első aki a gyilkosság helyszínére érkezett közeli munkahelyéről. Tanúként többször is kihallgatták, de végül beszámíthatatlannak találták, mert többször változtatott a vallomásán. Ennek ellenére nem gyanakodtak rá, csak évtizedekkel később vált fő gyanusítottá. Engström kritikusa volt Olof Palme baloldali politikájának. Egyelőre nem zárták ki annak lehetőségét sem, hogy Enströmnek társai lehettek volna a merényletben.

A svéd rendőrség a világ egyik legnagyobb nyomozásához hasonlította az ügyet, ami csak a John F. Kennedy megölése utáni nyomozáshoz mérhető.

Az eredeti nyomozati anyagokat három évvel ezelőtt elkezdték digitalizálni és ez nagy lökést adott a nyomozásnak, több mint 22 ezer dokumentumot vizsgáltak át, 90 ezren vettek részt a nyomozásban, és 10 ezer embert hallgattak ki a gyilkossággal összefüggésben.

A rendőrséget ugyanakkor számos kritika érte a nyomozással kapcsolatban. A merénylet helyszínét például nem zárták le megfelelően e miatt pedig fontos bizonyítékok is kárba mehettek. A gyilkos fegyver sose került elő.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.