78 ember halt meg a múlt heti tüntetéseken Etiópiában

  • narancs.hu
  • 2019. november 1.

Külpol

A hatóság közlése szerint a halálos áldozatok legtöbbje a "civilek közötti összetűzésekben" lelte halálát. Az Amnesty International szerint azonban a biztonsági erők tüzet nyitottak a tiltakozókra.

Összesen 78 ember halt meg, és 407-et vettek őrizetbe a múlt heti erőszakos tiltakozásokon a közép-etiópiai Oromia régióban – tájékoztatott csütörtökön v, az etióp miniszterelnöki hivatal sajtótitkára.

Niguszu az etióp fővárosban, Addisz-Abebában újságíróknak nyilatkozva közölte az adatokat, de további részletekkel nem szolgált. Köszönetet mondott ugyanakkor a biztonsági erőknek, a törzsi vezetőknek és azoknak a fiataloknak, akik segítettek stabilizálni a helyzetet.

A regionális rendőrfőnök múlt pénteki közlése szerint 67 ember, köztük a rendfenntartó erők öt tagja vesztette életét a kormányellenes tüntetéseken, amelyek később az etnikumok közötti összecsapások jellegét öltötték. A rendőrfőnök szerint a halálos áldozatok legtöbbje a "civilek közötti összetűzésekben" lelte halálát.

Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet szerint azonban a biztonsági erők tüzet nyitottak a tiltakozókra. Az Amnesty International a történtek kivizsgálását sürgette.

A békésen induló tüntetések október 22-én kezdődtek, nem sokkal azután, hogy a híres etióp aktivista, Dzsavar Mohammed támogatóinak ezrei gyűltek össze Addisz-Abebában található lakásánál, miután Dzsavar arra utalt nyilvánosan, hogy a rendőrség támadást próbált meg levezényelni ellene. Ezt követően oromo fiatalok – ehhez az etnikai csoporthoz tartozik Dzsavar, valamint Abij Ahmed etióp miniszterelnök is – utakat torlaszoltak el a térség különböző pontjaiban, valamint Addisz-Abeba külvárosi részein.

Dzsavar – aki nagyon kritikus volt az Abij által elfogadott politikai döntésekkel szemben az elmúlt évben – támogatói összecsaptak más civilekkel, akik a friss Nobel-békedíjas kormányfő védelmében vonultak az utcára.

Az etióp miniszterelnöki hivatal által a korábban  kiadott közleményben Abij megdöbbenésének  adott hangot a zavargásokkal kapcsolatban, és ígéretet tett arra, hogy bíróság elé állítják a felelősöket. "A válság, amellyel szemben állunk, még  súlyosabbá válik, ha az etiópok nem egyesülnek" – figyelmeztetett.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.