80 lengyel katona haláláról számolt be az orosz fél

  • narancs.hu
  • 2022. június 25.

Külpol

Az orosz védelmi minisztérium szerint a lengyelek Donyeck megyében voltak, amikor a rakétatámadás érte őket.

A Telex és a Mandiner is arról számolt be az orosz védelmi minisztérium, valamint a Ria Novosztyi hírügynökség közlésére hivatkozva, hogy az orosz hadsereg légicsapásai következtében az ukrajnai Donyeck megyében közel 80 lengyel katona halt meg.

A támadással az oroszok megsemmisítettek 20 páncélozott járművet és 8 rakétavetőt a jelentés szerint, amely nem tér ki arra, hogy ez a lengyel katonák felszerelése volt-e, és ahhoz sem fűz magyarázatot, hogyan kerültek lengyel katonák az orosz–ukrán háború frontjára. Arról, hogy Lengyelország katonákat küldene az oroszok által megtámadott szomszédjába, korábban volt szó, de az az információ is orosz forrásból származott.

Szintén az orosz–lengyel viszony állapotáról tudósít az a hír, miszerint az oroszországi Szmolenszk város polgármestere péntek este bejelentette, hogy levették a lengyel zászlót a katyni mészárlás emlékművéről.  Andrej Boriszov polgármester azt mondta, „nem lehetnek lengyel zászlók az orosz emlékműveken, még kevésbé a lengyel vezetők oroszellenes megjegyzései után”.

Arról, hogy mi mindennel terhelt a két ország kapcsolata, ezekben a cikkekben írtunk:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.