A Nagy-Britanniában végzett felmérésekből már hosszú ideje az derül ki, hogy a szigetország polgárainak nagyobb része nem tartja jó ötletnek az EU-ból való kilépést, ám most tették közzé az első olyan közvélemény-kutatást, amely szerint a megkérdezettek 51 százaléka támogatná Nagy-Britannia unióhoz való újracsatlakozását – írja a hvg.hu.
A YouGov felmérése szerint a válaszolók 57 százaléka tartja hibának a Brexitet, és csak a megkérdezettek 32 százaléka támogatja még most is az unióból való kilépést. A 2016-ban rendezett Brexit-népszavazás óta most fordult elő először, hogy a válaszolók többsége – ezúttal 51 százaléka – azt szeretné, ha hazája újra csatlakozna az integrációs szervezethez.
A The Economist című lapban közzétett grafikon szerint 2020-2021 fordulója óta nő folyamatosan azok aránya, akik elhibázottnak tartják a Brexitet, s a legtöbben azért bánják a referendumon született döntést, mert úgy vélik,
a kormányzat képtelennek bizonyult a kampány idején tett ígéretek betartására. Nem javult például az egészségügy helyzete és nem csökkent a migráció sem,
sőt a Brexittől függetlenül évről évre nő a letelepedni kívánók külföldiek száma.
A The Economist szerint valószínű, hogy a jövőre esedékes parlamenti választáson leváltják a konzervatívok vezette kormányt és a Munkáspárt kerül hatalomra. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy az új kormány tárgyalásokat kezdene az EU-ba való visszatérésről, inkább az lehet a cél, hogy a szigetország a Brexit-folyamat kezdetekor tervezettnél szorosabb kapcsolatokat tartson fenn az unióval a védelem, a munkaerővándorlás, illetve a tudományos együttműködés területén.