Spanyolország: az exit pollok alapján a konzervatívok nyerték a választást

  • narancs.hu
  • 2023. július 23.

Külpol

Mivel nem lesz meg egyedül a többségük, koalíciót kell kötniük a szélsőjobboldallal.

Az exit pollok alapján a jobboldali-konzervatív Néppárt (Partido Popular - PP) nyerte az előrehozott spanyol választást. A hivatalos végeredmény csak éjfél környékére várható, így a pontos mandátumszámok is akkor fognak kiderülni.

A 444 beszámolója szerint a várható sorrend:

  • jobboldali-konzervatív Néppárt (Partido Popular - PP): 145-150 mandátum
  • balközép Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE): 112-118 mandátum
  • újbaloldali Sumar nevű tömörülés: 27-31 mandátum
  • szélsőjobboldali Vox: 24-31 mandátum

A parlament többi helyét kisebb – főleg szeparatista – pártok képviselői fogják megszerezni.

Ez azt jelenti, hogy a kormányalakítással Alberto Núñez Feijóo, a PP miniszterelnök-jelöltje próbálkozhat meg először. Mivel pártjának nem lesz meg egyedül a többsége, koalíciót kell majd kötnie a szélsőjobboldali Voxszal.

Pedro Sánchez miniszterelnök pártja, a PSOE az előzetes várakozásoknak megfelelően csak második lett a választáson. Sánchez csak akkor maradhat kormányon, ha a PP és a Vox nem tud koalíciót kötni, ellenben a szocialisták megegyeznek a Sumarral és megszerzik a szeparatista kispártok támogatását is.

A miniszterelnök sikeres megválasztásához 176 képviselő szavazatára van szükség a 350 fős alsóházban. Ha az első szavazási körben nincs meg a jelöltnek az abszolút többség, a második fordulóban az egyszerű többség is elegendő a megválasztásához. Ennek akkor lehet jelentősége, ha egyes képviselők távol maradnak a második körben, és így 176-nál kevesebb szavazattal is győzni lehet.

Amennyiben sem a jobb-, sem a baloldali tömb miniszterelnök-jelöltje nem tudja megszerezni a szükséges többséget, új parlamenti választások jöhetnek.

A júliusi időpont nem véletlenül tűnik szokatlannak, a választást eredetileg decemberben tartották volna, Pedro Sánchez miniszterelnök azonban – sokak meglepetésére – előrehozta azt. Azután döntött így, hogy a baloldali kormánypártok súlyos vereséget szenvedtek a májusi helyhatósági választáson. Sánchez döntésének okairól és a spanyol belpolitikai helyzetről ebben a cikkben írt a 444.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.

Őrült rendszer, de van benne pénz

  • Szekeres István

Amikor a tavalyi párizsi olimpián a tekvandós Márton Viviana megszerezte a hatodik – igaz, spanyol import – aranyérmünket, Orbán Viktor (noha eredetileg nyolcat várt) SMS-t küldött Schmidt Ádám sportállamtitkárnak: „Maradhat.” A kincstári humor mögül is elővillant a tény, hogy a sportélet is a miniszterelnök kezében van.