A Fidesz is csatlakozott a „szuperállam” elleni pártkoalícióhoz

  • Narancs.hu/MTI
  • 2021. július 2.

Külpol

Kaczynski szerint ők olyan Uniót akarnak, amilyet az alapító atyák elképzeltek.

 

Kiállnak az Európai Unió eszméje mellett, de nem szeretnék, ha az EU-ból szuperállam lenne – erről szól az a nyilatkozat, amelyet európai pártvezetők, köztük a Fidesz elnöke, Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski, a lengyel Jog és Igazságosság elnöke tett közzé egyidőben. 

Kaczynski azt nyilatkozta, hogy arra a konferenciára fogalmazták meg ezt a közös állásfoglalást, amely Európa jövőjéről szól, mert ennek a tanácskozásnak a „céljai és struktúrái nem világosak” . A lengyel pártvezető szerint „feltételezhető, hogy olyan folyamatok elmélyítéséről van szó, amelyek nem az EU fejlesztését szolgálják, hanem mély, tartós válságot idéznek elő, olyan jelenségeket, amelyeknek semmi közük az alapító atyák elgondolásához és a közösség első éveinek gyakorlatához, egy szuperállamhoz, centralizációhoz, kulturális forradalomhoz vezetnek, melynek célja az eddigi társadalmi struktúrák lerombolása”. 

A nyilatkozat arról szól, meg kell őrizni az európai hagyományt, a nemzetek sokszínűségét, és az eddigi együttműködést kell folytatni, megőrizve a szabad mozgás lehetőségét, a gazdasági szabadságot, „az egyéni szabadságokat és jogokat, a demokrácia jogát is”. 

Az aláírók között szerepel a Fidesz és a Jog és Igazságosság mellett a Matteo Salvini vezette olasz Liga és a Giorgia Meloni által irányított Olasz Testvérek, továbbá  a Santiago Abascal vezette spanyol Vox és a francia Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése.

Mellettük több – az MTI szerint „jobbközép irányultságú”, a 24.hu szerint „szélsőjobboldali” – párt jegyzi a szöveget Ausztriából, Bulgáriából, Dániából, Észtországból, Finnországból, Görögországból, Hollandiából, Litvániából és Romániából.  

Az aláírók úgy látják, azért csökken az emberek körében a bizalom az unió iránt, mert az EU vezetése épp az alapszerződések tartalmát értelmezi újra, az uniós szerveket a nemzeti alkotmányos intézmények fölé akarja rendelni. Ez nem jó folyamat, inkább össze kell állítani a sérthetetlen tagállami hatáskörök listáját, és „a nemzeti alkotmánybíróságok bekapcsolásával kialakítani egy megfelelő mechanizmust is ezek védelmére”.

 

A nyilatkozatot jegyző pártok szeptemberben konferenciát rendeznek Varsóban. A 24.hu szerint  ezek a pártok valószínűleg közös frakció létrehozására készülnek.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.