Törökország felkerült a gyermekkatonák alkalmazásával összefüggésbe hozható országok amerikai listájára

  • narancs.hu
  • 2021. július 2.

Külpol

Eszerint az ország támogatást nyújt egy olyan fegyveres milíciának, amely gyermekkatonákat toboroz.

Az Egyesült Államok csütörtökön felvette Törökországot azon országok listájára, amelyeknek az utóbbi egy évben közük volt gyermekkatonák alkalmazásához. Hírügynökségi források megjegyzik, hogy a NATO-tagállam első alkalommal kerül fel ilyen lajstromra. A lépés szakértők szerint csak tovább fogja bonyolítani Washington és Ankara egyébként sem felhőtlen viszonyát.

Az amerikai külügyminisztérium emberkereskedelemről szóló éves jelentésében megállapította, hogy Törökország "határozott támogatást" nyújtott a Murád Szultán nevű szíriai ellenzéki fegyveres milíciának, amely Washington szerint gyermekkatonákat toboroz és használ.

Jogvédők és az ENSZ atrocitásokkal, a többi között civilek elleni támadásokkal, fosztogatásokkal és emberrablásokkal vádolják az Ankara által támogatott szíriai milíciák egy részét. A világszervezet felszólította török vezetést, hogy gyakoroljon nyomást ezekre a csoportokra, Ankara ugyanakkor alaptalanként elutasította ezeket a vádakat.

Az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője újságírókkal folytatott beszélgetésében utalást tett gyermekkatonák alkalmazására a líbiai konfliktusban is. Kijelentette, hogy Washington együtt kíván működni Ankarával az ügyben.

Mint ismert, Törökország regionális hatalomként Szíriában és Líbiában is aktív szerepet játszik.

A lajstromra felkerült országokra különböző korlátozások vonatkoznak. Ezek mindenek előtt a biztonsági támogatásokra és fegyverrendszerekre vonatkoznak, hacsak az amerikai elnök kifejezetten nem tekint el ettől. Az egyelőre nem világos, hogy Törökországra automatikusan vonatkoznak-e ezek a rendelkezések.

Ankara egyelőre nem reagált a történtekre.

(MTI)

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.