A Financial Times szerint pofátlanul elcsalták a választást Kongóban

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. január 15.

Külpol

Az egyik jelöltnek 3 millióval több, a másiknak 4 millióval kevesebb szavazatot mondott be a választási bizottság.

A Financial Times brit napilapnak sikerült megszereznie két, egymástól független és a hivatalos adatoktól jelentősen eltérő választási adathalmazt a Kongói Demokratikus Köztársaságban december 30-án tartott elnökválasztásról, és az adatok összevetése alapján megállapította, hogy hatalmas csalás történhetett, valójában nem Felix Tshisekedi, hanem Martin Fayulu nyerte az elnökválasztást.

Az egyik adatbázist Martin Fayulu kampánystábjának egyik névtelenséget kérő szimpatizánsa adta át a lapnak, és 49 ezer sorban 62 716 elektronikus szavazógép adatait tartalmazza. Az adatok elemzésével az FT arra jutott, hogy Fayulu a voksok 59,4 százalékát kapta, Tshisekedire pedig az emberek 19 százaléka szavazott.

Martin Fayulu csalást gyanít

Martin Fayulu csalást gyanít

Fotó: Jerome Delay / MTI/AP

Az FT megszerezte azt az adatbázist is, amelyre hivatkozva Fayulu és a kongói katolikus egyház is azt állította, hogy valójában Fayulu nyert, ő kapta a több voksot. Ez az adatbázis valamivel kisebb. Az adatokat a katolikus egyház 40 ezer megfigyelője gyűjtötte össze 28 733 szavazókörben, és a leadott voksok mintegy 43 százalékát fedi le. Ezek alapján Fayulu a szavazatok 62,8 százalékát szerezte meg.

Az FT statisztikai módszerekkel vetette össze egymással a két adatbázist, és arra jutott, hogy a két adatsor között a korrelációs együttható három induló politikus esetében 0,976 és 0,991 között mozog, sőt, egyikük esetében teljes egyezést mutat, vagyis a két egymástól függetlenül összeállított adatbázis szinte teljes mértékben alátámasztja egymást.

Az FT összegzése szerint Fayulu az ország 26 tartományából 19-ben győzött, összesen 9,3 millió szavazatot kapott, 3 millióval többet, mint amit a választási bizottság állít. Tshisekedi ezzel szemben 3 millió voksot kapott, 4,1 millióval kevesebbet, mint amiről a hatóságok beszámoltak.

A kinshasai választási bizottság tagadja, hogy manipulálták az eredményeket. Fayulu közben az alkotmánybírósághoz fordult, ám az ellenzék a testület függetlenségét is megkérdőjelezi. Fayulu szerint a leköszönő Joseph Kabila elnök hatalmon lévő koalíciója Emmanuel Shadary indításával akarta megtartani a hatalmat, de amikor kiderült, hogy az emberek nem fogják megválasztani, utasították a választási bizottságot, hogy a másik ellenzéki jelöltet, Tshisekedit hozzák ki győztesnek. Fayuluék valamilyen megegyezést is sejtenek Kabila és Tshisekedi között.

A most nyilvánosságra hozott adatok a 18,3 millió leadott szavazatból 15,7 milliót tükröznek, de a hiányzó adatok nem vezethettek más eredményre - jegyzi meg a brit lap. A lap az úgynevezett Benford-törvénnyel is összevetette az adatokat, ami a hamisított adatsorok kiszűrésének egyik eszköze a statisztikában, és arra jutott, hogy nem térnek el jelentős mértékben a törvénytől, ami azt támasztja alá, hogy hiteles, nem mesterségesen előállított adatbázisról van szó.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”