A jobboldal és a populista párt is a balközéppel alakítana kormányt Olaszországban

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. március 7.

Külpol

Nem lesz egyszerű menet.

Szövetségeseket keres a kormányzáshoz az olasz parlamenti választásokon a legtöbb szavazatot szerzett jobbközép koalíció és az első pártként végzett Öt Csillag Mozgalom (M5S), és mindkettő a balközéptől vár segítséget – összegezte a választások utáni helyzetet az olasz sajtó szerdán.

Luigi Di Maio, az M5S miniszterelnök-jelöltje a La Repubblica napilapban írt nyílt levéllel fordult a Demokrata Párthoz (PD), hangsúlyozva, hogy a két erő „együtt változtathatja meg Olaszországot”.

Az M5S lett a vasárnapi parlamenti választások legerősebb pártja több mint 32 százalékkal, ami azonban szövetségesek nélkül kevés a kormányalakításhoz. A PD természetes koalíciós partner lehet, mivel az M5S a balközéptől hódította el a szavazókat. Luigi Di Maio egy 10 pontos kormányprogramot is vázolt, amelyet reményei szerint a balközép támogathatna.

Luigi Di Maio ünnepel

Luigi Di Maio ünnepel

Fotó: Cesare Abbate/MTI/EPA

Hasonlóképpen a legtöbb szavazatot (összesen több mint 37 százalékot) szerzett, némi eufemizmussal jobbközépnek nevezett koalíció vezetője, Matteo Salvini is kijelentette, hogy kaput nyitnak a programjukat támogató balközép képviselők és szenátorok előtt. Nem baloldalról és jobboldalról kell beszélni, hanem programpontok elfogadásáról – fogalmazott Matteo Salvini a 17 százalék felett teljesített szélsőjobboldali Liga elnöke. A koalíció második pártjaként, valamivel több mint 14 százalékkal befutott Hajrá Olaszország (FI) elnöke, Silvio Berlusconi a Corriere della Serában hangsúlyozta, hogy a jobbközép a kormányalakítás várományosa. Hozzátette, az olasz államfőtől gyors és nem „szedett-vedett” kormányalakítási folyamatot vagy stagnálást várnak. Giorgia Meloni, a koalícióhoz tartozó, szintén radikáljobbos Olasz Testvérek (FdI) vezetője elmondta, hogy az új római parlament tagjait, ha kell, egyenként győzik meg a kormány támogatására.

A mérleg nyelvét képviselő PD lemondott, de a kormányalakításig helyén maradó főtitkára, Matteo Renzi határozott nemet mondott az M5S-szel való koalícióra. A párt vezetősége hétfőn ül össze. A főtitkári posztra Carlo Calenda volt gazdasági fejlesztési miniszter pályázik, aki már szintén kizárta az M5S–PD-szövetséget.

(A címlapképen Matteo Salvini látható, amint leadja a szavazatát. Fotó: MTI/EPA – Antonio Calanni)


Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.