A liberálisok adják Kanada új miniszterelnökét

  • narancs.hu
  • 2025. április 29.

Külpol

Mark Carney vezeti majd az új kanadai kormányt. A kampányban kiemelt téma volt Donald Trump személye.

Mark Carney nyerte meg Kanada miniszterelnöki választását a CBC/Radio Canada előrejelzése szerint, egy olyan voksoláson, amelyet az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb választásának tartanak. Ugyanakkor egyelőre nem világos, hogy a Carney vezette Liberális Párt megszerzi-e a parlamenti többséghez szükséges 172 képviselői helyet.

A választás fő kérdése az volt, hogy ki tudja jobban kezelni az Amerikai Egyesült Államok elnökét, Donald Trumpot, aki a kanadai nemzeti érzelmek fellángolását váltotta ki azzal, hogy Kanada annexióját helyezte kilátásba és szigorú vámokat vetett ki az országra. Carney a választási győzelem éjszakáján arra figyelmeztette híveit, hogy Trump „meg akarja törni” Kanadát, hogy aztán „birtokba vehesse”, de ezt – mondta – soha nem fogják hagyni.

Carney győzelme gyors nemzetközi visszhangot váltott ki: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint az ausztrál miniszterelnök is gratulált neki, hangsúlyozva a közös demokratikus értékek védelmét, a multilaterális együttműködést és a szabad kereskedelem fontosságát.

Befektetési szakemberből kormányfő

A 60 éves Carney korábban a befektetési banki szektorban dolgozott, majd a brit jegybank (Bank of England) kormányzója volt a Brexit válsága idején, illetve a kanadai jegybankot (Bank of Canada) is vezette a 2008-as gazdasági világválság idején. Politikusi tapasztalata nem volt: 2025 márciusában nevezték ki a Liberális Párt vezetőjének. Pénzügyi tapasztalata és megfontolt, higgadt fellépése segítette abban, hogy sok kanadai őt lássa a legalkalmasabbnak Trump kiszámíthatatlan politikájának kezelésére.

Carney ellenfele Pierre Poilievre volt, a 45 éves konzervatív politikus, aki karrierpolitikusnak számít, és egy ideig jelentős előnyt élvezett a közvélemény-kutatásokban. A Konzervatív Párt támogatottsága azonban megtorpant, amikor Justin Trudeau, a korábbi liberális miniszterelnök lemondott. Trudeau hosszú, tízéves kormányzása végére erősen népszerűtlenné vált, de távozása után a Liberálisok új erőre kaptak Carney vezetésével.

Főtéma: a hangos amerikai

A döntő fordulat akkor következett be, amikor Trump ismét Kanada gazdaságát és szuverenitását kezdte célkeresztbe venni, nyíltan fenyegetve az országot az USA-hoz csatolással – még a választás napján is megismételte ezt a szándékát. Ez az agresszív retorika sok kanadait feldühített, és végül Carney győzelméhez vezetett.

Poilievre kampánya – amely sok tekintetben Trump retorikáját követte, de mérsékeltebb formában – kezdetben sikeres volt, különösen a „Kanada az első” jelszavával, a szigorúbb határvédelemmel, a kisebb állammal és a „woke-ellenes” fellépéssel. Ám a Trump-hoz való közelség végül ártott neki, különösen a választás hajrájában.

Ez volt a Konzervatív Párt harmadik egymást követő szövetségi választási veresége, így politikai elemzők szerint a párt súlyos önvizsgálatra kényszerülhet, hogy új stratégiát találjon és szélesebb választói rétegeket szólítson meg.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.