A Nemzeti Közszolgálati Egyetem díszpolgárává avatták Benjamin Netanjahut

  • MTI/narancs.hu
  • 2025. április 4.

Külpol

A békét teremtő erős hadseregről és gazdaságról beszélt az emberiesség elleni bűncselekmények miatt körözött politikus.

Az erős hadsereg és az erős gazdaság együttese vezet a békéhez” – mondta beszédében látogatásának második napján, pénteken Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE). Az intézményben tett látogatása során egyúttal a Civis Universitatis Honoris Causa címet is átvehette, ezzel az egyetem tiszteletbeli polgárává avatták.

  
Budapest, 2025. április 4. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök beszédet mond, miután átvette az egyetem tiszteletbeli polgára (Civis Universitatis Honoris Causa) címet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) ünnepségén 2025. április 4-én. MTI/Illyés Tibor
MTI/Illyés Tibor
 

Az MTI szerint a kitüntetés átvétele után tartott beszédében az izraeli kormányfő az oktatás és a stabil jövőkép fontosságát hangsúlyozta, példaként említve, hogy a zsidó nép fennmaradásához létfontosságú volt, hogy legyen saját államuk, amely védelmet nyújthat. „Ha el akarnak pusztítani, szükséged van egy erős hadseregre, amelyet Izraelnek sikerült létrehoznia” – mondta.  Rámutatott azonban arra is, hogy egy erős hadsereghez rengeteg pénz kell. És mivel Izrael védelme óriási ráfordítást igényel, a zsidó államnak erős gazdaságra volt szüksége.

Izrael kezdetben szocialista alapokon nyugvó gazdasággal rendelkezett, ezt alakították át szabadpiaci, modern, kapitalista gazdasággá. Az így beindult, magas ütemű GDP-növekedésnek köszönhetően a védelmi kiadások aránya csökkeni kezdett az izraeli költségvetésben. Az erős hadsereg és az erős gazdaság együttese vezet a békéhez” – hangsúlyozta Netanjahu, aki végül említés szintjén megjegyezte, hogy szoros partnerségre számít a Donald Trump elnök vezette Egyesült Államokkal, és az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Magyarországgal is.

Netanjahu békéről alkotott elképzelései igencsak furcsák, hiszen az izraeli miniszterelnök ellen a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot is kiadott korábban emberiesség elleni bűncselekmények miatt, ezeket pedig épp az ő „béketeremtő” hadserege követte el tömegesen Gázában a jelentések szerint. Ennek elvileg Magyarország is a tagja, de ehelyett csütörtök reggel bejelentette a kormány, kilépteti az országot.

Azt már a 444.hu szúrta ki, hogy ezzel a Nemzeti Közszolgálati Egyetem elérte a nyitottság csúcsát: Deli Gergely ugyanis nem is olyan rég még az általában Izrael elpusztításáról álmodozó Mahmúd Ahmadinezsád iráni exelnökkel is fényképezkedett az egyetemen, ő vendégelőadást tartott ott.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk