A szudétanémet ügy és Trianon

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. július 24.

Külpol

A magyaroknak Trianon szellemében sikerült újranyitni a küzdelmet, arra ítéltetve ezáltal, hogy a 21. században se járjanak jobban, mint a 20.-ban.

A cseh miniszterelnök-helyettes, a kereszténydemokrata Pavel Bělobrádek nemrég meglátogatta a Münchenben lévő Szudétanémet Házat. Ez az intézmény azok emlékét és gyakorta politikai érdekeit védi, akiket a második világháború után kitelepítettek – pontosabban: elűztek – a Szudéta-vidékről.

A szudéta ügyet át- meg átszínezi a bonyolult és tragikus múlt. Az egykor itt élő homogén német lakosság tényleges jogkorlátozása ürügyén szállta meg a hitleri Németország Csehországot 1938-ban; az eset jelentős, bár köztes állomásnak számított a második világháború kitörésében.

Az 1945 után kitelepített szudétanémetek ugyan szétszóródtak a majdan létrejövő Nyugat-Németországban, de egy jelentős csoportjuk Bajorországban telepedett le. Politikai szervezeteik – és benne a szimbolikus funkciókat is betöltő müncheni Szudétanémet Ház – meglehetősen radikális, nacionalista politikát követtek, revansista felhangokkal.

Hogy Bělobrádek épp e központot látogatta meg, az az első olyan jelentős politikai gesztus, mely felülírni igyekszik ezt az állandó konfliktusforrást a két nemzet között. Érdekes módon, német – pontosabban egykori szudétanémet – részről egyelőre nagy nyitottságot tapasztalni a vizit megítélésében; egyetlen olyan nyilatkozat sem hangzott el eddig, amely az „ellenség látogatásaként” vagy a korábbi üldözöttek emlékének meggyalázásaként állította volna be a miniszterelnök-helyettes lépését.

Bělobrádek (középen) a Szudétanémet Központban

Bělobrádek (középen) a Szudétanémet Házban

 

Annál nagyobb a hangzavar a mai magyar valóságot másoló Csehországban, ahol a kereszténydemokrata miniszterelnököt gyakorlatilag lehazaárulózták. Az egyre nacionalistábbá váló közhangulatban egyre többen náciznak ismét, s mutogatnak a mai Németországra mint a harmadik birodalom örökösére, amely mintegy túszul ejtette a cseh radikálisok által is ma már fő ellenségként kezelt Európai Uniót. Az unióval szembeni gyűlöletben találtak egymásra a cseh jobb- és baloldal szélei.

Akik a leghangosabbak ma Bělobrádek elítélésében – állapította meg a liberális gazdasági napilap, a Hospodářské noviny –, éppen azok, akik a leginkább ellenzik az európai szolidaritást például a menekültekkel szemben. És a leginkább istenítik Orbán Viktort, aki ennek úgymond ellenáll. Az új cseh nacionalizmus érveiben jellemző módon az a „vér és rög”-kultusz tükröződik, amely oly harcias lázba tudta hozni a 19. és a 20. századnak a csehek ellen is fenekedő német nemzeti militarizmusát.

A lap ezt „ironikusnak” nevezi, ám mindennek következményein már nem lehet ilyen könnyedén átsiklani. Ezt a magyarok tudhatják a legjobban, akik messze előtte járnak a ma még csak szárnyait bontogató cseh újnacionalizmusnak. Emlékszünk még, hogyan kezdődött? Úgy, hogy a román nemzeti ünnepet 2002. december 1-jén a Kempinskiben közösen ünneplő magyar és román miniszterelnök kénytelen volt végighallgatni a fideszes Németh Zsolt által felheccelt tüntetők szidalmait. Hogyan folytatódott? 2010-ben Alföldi Róbert lett az ügyeletes hazaáruló, mert bérbe adta egy estére a román nagykövetségnek a Nemzetit, hogy ott ünnepeljék országuk nemzeti ünnepét.

A magyaroknak Trianon szellemében sikerült újranyitni a küzdelmet, arra ítéltetve ezáltal, hogy a 21. században se járjanak jobban, mint ahogy a 20.-ban jártak. Ehhez képest a cseh nacionalizmusnak még van hova fejlődnie.

A szerző a DK elnökségi tagja


Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.