Agydaganatban meghalt John McCain amerikai szenátor

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 26.

Külpol

Trumpot nem látják szívesen a temetésen.

„Úgy halt meg, ahogy élt, a saját feltételei szerint, a szerettei körében, azon a helyen, amelyet a leginkább szeretett” – idézi az MTI az elhunyt arizoniai republikánus szenátor özvegyének Twitter-bejegyzését. McCain agydaganatban szenvedett, a szenátori megbízatásáról azonban betegsége alatt sem mondott le, december óta viszont már nem vett részt a törvényhozási munkában. Az egykori vietnami veteránt egy éve kezelték az agydaganat gyógyíthatatlan formájával, de McCain kérésére az orvosok abbahagyták a kezelést. A szenátor pénteken hunyt el, 81 éves korában.

A politikus halálhírére többek között reagált Barack Obama is, aki szerint egykori riválisával (McCain 2008-ban elvesztette az amerikai elnökválasztást Obamával szemben) osztották azt a nézőpontot, hogy az Egyesült Államok „olyan hely, ahol minden lehetséges – az pedig a mi hazafias kötelezettségünk, hogy ez mindörökké így is maradjon”.

Együttérzését fejezte ki Donalt Trump amerikai elnök is. „Mély együttérzésem és tiszteletem John McCain szenátor családjának” – írta Twitteren, azonban az MTI arról számolt be, hogy a McCain család nem fogja meghívni Trumpot a temetésre.

John McCain utolsó éveiben Donald Trump amerikai elnök befolyásos bírálójának számított. A többi között pellengérre állította a szintén republikánus párti Trumpot a júliusban Helsinkiben Vlagyimir Putyinnal közös sajtótájékoztatója miatt, amelyet emberemlékezet óta az egyik legszégyenletesebb fellépésnek nevezett egy amerikai elnök részéről. Úgy fogalmazott, hogy Trump „nemcsak képtelen volt, de nem is akart szembeszállni Putyinnal”.

John McCain portréját a 2008-as elnökválasztás előtt rajzoltuk meg.


John McCain az élre tört - A derék katona

A demokratáknak nem sikerült, de a republikánusok összehozták: február 5-én, az úgynevezett szuperkedden a régi nagy párt törzsszavazói voksaikkal egyértelmű sorrendet állítottak fel az elnökjelöltségre pályázók között. John McCain a jelöltséget már bezsebelte, de nem dőlhet hátra. A Fehér Házhoz vezető utat a Bush-kormányzat nyolc évének terheivel a hátán kellene legyűrnie.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.