Agydaganatban meghalt John McCain amerikai szenátor

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 26.

Külpol

Trumpot nem látják szívesen a temetésen.

„Úgy halt meg, ahogy élt, a saját feltételei szerint, a szerettei körében, azon a helyen, amelyet a leginkább szeretett” – idézi az MTI az elhunyt arizoniai republikánus szenátor özvegyének Twitter-bejegyzését. McCain agydaganatban szenvedett, a szenátori megbízatásáról azonban betegsége alatt sem mondott le, december óta viszont már nem vett részt a törvényhozási munkában. Az egykori vietnami veteránt egy éve kezelték az agydaganat gyógyíthatatlan formájával, de McCain kérésére az orvosok abbahagyták a kezelést. A szenátor pénteken hunyt el, 81 éves korában.

A politikus halálhírére többek között reagált Barack Obama is, aki szerint egykori riválisával (McCain 2008-ban elvesztette az amerikai elnökválasztást Obamával szemben) osztották azt a nézőpontot, hogy az Egyesült Államok „olyan hely, ahol minden lehetséges – az pedig a mi hazafias kötelezettségünk, hogy ez mindörökké így is maradjon”.

Együttérzését fejezte ki Donalt Trump amerikai elnök is. „Mély együttérzésem és tiszteletem John McCain szenátor családjának” – írta Twitteren, azonban az MTI arról számolt be, hogy a McCain család nem fogja meghívni Trumpot a temetésre.

John McCain utolsó éveiben Donald Trump amerikai elnök befolyásos bírálójának számított. A többi között pellengérre állította a szintén republikánus párti Trumpot a júliusban Helsinkiben Vlagyimir Putyinnal közös sajtótájékoztatója miatt, amelyet emberemlékezet óta az egyik legszégyenletesebb fellépésnek nevezett egy amerikai elnök részéről. Úgy fogalmazott, hogy Trump „nemcsak képtelen volt, de nem is akart szembeszállni Putyinnal”.

John McCain portréját a 2008-as elnökválasztás előtt rajzoltuk meg.


John McCain az élre tört - A derék katona

A demokratáknak nem sikerült, de a republikánusok összehozták: február 5-én, az úgynevezett szuperkedden a régi nagy párt törzsszavazói voksaikkal egyértelmű sorrendet állítottak fel az elnökjelöltségre pályázók között. John McCain a jelöltséget már bezsebelte, de nem dőlhet hátra. A Fehér Házhoz vezető utat a Bush-kormányzat nyolc évének terheivel a hátán kellene legyűrnie.

 

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.