Évek óta Magyarországon él Szerhij Sztahovszkij ukrán teniszező, családja továbbra is itt van, ő viszont most Ukrajnában harcol – írja a BBC.
Az interjút szemléző 24.hu emlékeztet, már márciusban is arról nyilatkozott a 36 éves sportoló, hogy természetesen harcolna a hazájáért, ez az egyetlen ok, amiért visszamegy. Vissza is ment – úgy, hogy a feleségének, gyermekeinek sem mondta el, mire készült, mert tisztában volt vele, hogy ellenezték volna.
„Majdnem 17 évig játszottam a Davis Kupában, amire büszke vagyok, de őszintén nem értem, miért kellene nekem abban a kiváltságban részesülnöm, hogy kivonom magam abból, ami a hazámban történik. Kiszöktem otthonról, amíg mesét néztek, csak a legfiatalabb kapott rajta, neki csak annyit mondtam, majd jövök. Amikor rövid időre hazalátogattam, mindent átbeszéltünk a feleségemmel, azóta én is jobban érzem magam. Három gyerekem és egy feleségem van, akiket imádok, és bár semmi nagyszerű nincs abban, amit tettem, értük is harcolok a hazámért” – nyilatkozta a brit médiumnak a teniszező.
Szerhij Sztahovszkij 2010-ben a világranglista 31. helyén szerepelt, a legnagyobb diadala az volt, amikor 2013-ban Wimbledonban legyőzte Roger Federert.
Az ukrán Szerhij Sztahovszkij játszik Fucsovics Márton ellen a Magyarország - Ukrajna tenisz Davis Kupa-osztályozón Budapesten, a Sport 11 központban 2019. szeptember 15-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Most két hónapja tartalékos katona.
Hazatérve Ukrajnába előbb segített kimenekülni Kijevből a testvére feleségének és gyerekeinek, valamint az édesanyjának, aztán felvette az egyenruhát. A BBC-nek most arról beszélt, hogy ő és bajtársai nem tudták először, merről jöhetnek az oroszok, ezért gépfegyverrel a kézben aludtak, készen arra, hogy bármikor használniuk kell.
A teniszező nagyon bízott abban, hogy az orosz katonák előbb-utóbb fellázadnak, ha látják, milyen pusztítást végeznek a bombáik, de nem ez történt.
„Amit és ahogyan tettek, az embertelen. Nem tudom leírni a gyűlöletet, amit az orosz hadsereg iránt érzünk. Akik itt éltek, nem érdemlik meg ezt. Nem háborúztak, nem akartak részt venni a háborúban. Csak civilek, akiknek nem volt esélyük élni. Már nem habozok, ha meglátok egy orosz katonát, tudom mit kell tennem” – mondta Sztahovszkij.