Az ENSZ nemzetközi szakértők bevonásával zajló vizsgálatot követel Hasogdzsi meggyilkolása ügyében

  • narancs.hu
  • 2018. október 30.

Külpol

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint mivel láthatóan magas rangú szaúd-arábiai tisztségviselők is közreműködtek Hasogdzsi megölésében, nagyon magasra kell helyezni a mércét, hogy szavatolni lehessen a valódi igazságszolgáltatást.

Nemzetközi szakértők bevonásával zajló vizsgálatot követel az ENSZ emberi jogi főbiztosa a Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán október 2-án meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi ügyében.

Michelle Bachelet kijelentette, hogy üdvözli a török és a szaúdi hatóságok erőfeszítéseit az ügy kivizsgálására és a feltételezett elkövetők felelősségre vonására. Hozzáfűzte azonban, hogy mivel láthatóan magas rangú szaúd-arábiai tisztségviselők is közreműködtek Hasogdzsi megölésében, nagyon magasra kell helyezni a mércét, hogy szavatolni lehessen a valódi igazságszolgáltatást.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint ezért a nemzetközi szakértők számára független nyomozás keretében hozzáférést kell biztosítani az ügyben gyűjtött bizonyítékokhoz és a meghallgatott tanúkhoz.

Bachelet emellett felszólította a rijádi vezetést, hogy tárja fel, hová lett elrejtve Hasogdzsi holtteste, mégpedig „minden további halogatás és csűrés-csavarás nélkül”. Mint mondta, a földi maradványok halottkémi vizsgálata elengedhetetlen eleme a „megdöbbentően arcátlan bűncselekmény” feltárásának.

Michelle Bachelet múlt kedden az ügyben érintett szaúd-arábiai diplomaták mentességének felfüggesztését is szorgalmazta.

A szaúdi monarchiát élesen bíráló 59 éves Dzsamál Hasogdzsit, aki egyebek mellett a The Washington Post című amerikai napilap munkatársa is volt, október 2-án gyilkolták meg, azután, hogy bement országa isztambuli főkonzulátusára, hogy a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokat beszerezze.

Rijád először azt mondta, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd nemzetközi nyomásra beismerte, hogy „dulakodás közben” meghalt, majd újabb, egymásnak ellentmondó magyarázatokkal állt elő.

A szaúdi főügyész a múlt héten jelentette ki először, hogy a gyilkosság „kitervelt” volt.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.