Az Iszlám Államhoz kötődhetett a New Orleans-i újévi merénylő

  • Narancs.hu/MTI
  • 2025. január 2.

Külpol

A támadó kocsijában megtalálták az Iszlám Állam zászlaját, és valószínűleg társai is voltak. 

Az amerikai hatóságok az Iszlám Állam terrorszervezet zászlaját találták meg a New Orleansban újév hajnalán elkövetett gázolásos támadás elkövetéséhez használt kisteherautóban, és a feltételezések szerint több gyanúsított szabadlábon van.

New Orleans zenei klubjairól ismert történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten a merénylő újév hajnalán kisteherautóval hajtott az emberek közé, megkerülve a felállított akadályokat. A támadó ezt követően fegyverből nyitott tüzet. A tűzpárbajban két rendőr is megsebesült, a támadó a lövöldözésben meghalt. A támadásnak 15 halálos áldozata volt. 

Anne Kirkpatrick, a Mississippi folyó torkolatában fekvő Louisiana állambeli nagyváros rendőrfőnöke egy korábbi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, "ez a férfi megpróbált annyi embert elgázolni, amennyit csak tud".

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) New Orleans-i irodájának különleges ügynöke sajtótájékoztatón megerősítette, hogy az elkövető a texasi illetőségű, 42 éves, amerikai állampolgárságú Samszúd din Dzsabbar. Médiabeszámolók szerint az Egyesült Államokban született, és különböző területeken (HR, IT) szolgált az amerikai hadseregben, 2009-2010-ben Afganisztánban is teljesített szolgálatot. A férfi később informatikai diplomát szerzett a Georgiai Állami Egyetemen. Kétszer nősült, a második házassága 2022-ben ért véget. korbban csak közlekedési szabálysértések és lopások miatt volt büntetve. 

Minthogy megtalálták az Iszlám Állam zászlóját a merénylethez használt bérelt autóban, a motivációra vonatkozó nyomozás arra is kiterjed, hogy Samszú din Dzsabbar mikor és milyen körülméynek között radikalizálódhatott.

Alethea Duncan hozzátette ugyanakkor, hogy a férfi nem magányos elkövető, hanem a kivitelezésben tettestársai voltak, és a gyanúsítottak után hajszát indítottak. A tájékoztatón az is elhangzott, hogy fegyvereket és pokolgépként használható eszközöket is találtak. A nyomozást vezető FBI immár terrorcselekményként kezeli az esetet.

LaToya Cantrell, New Orleans polgármestere közölte, hogy megnövelték a városban a biztonsági intézkedéseket, ennek részeként az emberek védelmére emelt barikádokat. 

A zenei kultúráról híres New Orleans a szilveszteri és újévi turizmus kiemelt célpontja, ahol szilveszter éjszaka százezrek tartózkodtak, hogy búcsúztassák az óévet és köszöntsék az újat.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.