Nigéria

Az ő kalifátusuk

  • - kovácsy -
  • 2015. április 5.

Külpol

Egyesek már egy Észak-Nigériától Csádon és Líbián keresztül egészen Szíriáig és Irakig ívelő hatalmas kalifátus rémképének kirajzolódását látják. Az iszlamista terjeszkedés déli végpontján, Nigéria határvidékén most nemzetközi együttműködéssel tervezik megállítani a Boko Haram előretörését.

Még csak azt sem lehet mondani, hogy a szélsőségesek járatlan úton haladnak: a mai Északkelet-Nigéria jelentős része a brit gyarmatosítás előtt a Szokotói Kalifátus része volt. Ez az állam értelemszerűen megszűnt, jelképes feje, a szultán azonban mindmáig folytatja erősen jelképes működését, a helyi – nemzetiségére nézve kanuri – lakosság pedig változatlan tisztelettel tekint rá. A mai Nigéria északi és déli fele külön közigazgatás alatt állt. Az északi terület már akkor vonakodott beengedni az európai hittérítőket

– és nyugatias oktatási rendszerüket. Részben ennek a máig ható következménye
a különbség a két országrész gazdasági állapotában: logikus, hogy a 2009 óta fennálló Boko Haram északról toborozza iskolázatlan, munkanél­küli, reménytelenül szegény „katonáit”, akiket nem nehéz feltüzelni a nyugatias fejlődés és oktatás gyűlöletére.

Így a nemzetközi érdeklődés fénykörébe is többnyire valamilyen véres, erőszakos akcióval kerülnek bele. Például tavaly májusban, amikor egy egész iskolányi kamaszlányt raboltak el, és vittek magukkal „feleségként” a kameruni határ körüli erdőségbe (Gyilkos térítők, Magyar Narancs, 2014. május 15.).

Pár nappal ezelőtt Bauchi városában a felhevült tömeg meglincselt egy asszonyt, akit öngyilkos merénylőnek hittek, mert nem volt hajlandó alávetni magát a detektoros ellenőrzésnek, miután felfedezték, hogy két palack volt a derekára erősítve. Volt olyan rendőrségi forrás, amely szerint lehet, hogy a nő – és felbujtói – a biztonsági ellenőrzés szigorúságát akarták ellenőrizni.

Tény, hogy az iszlamisták tettrekészsége egyre fokozódik, hiszen megjelenésük első éveiben mintegy kétezer embert öltek meg, ugyanakkor csak tavaly tízezret. Jogos a kérdés, hogy miként képesek fennmaradni, ak­ciózni, saját képükre formált jövőt színezgetni Afrika legnépesebb, közel 180 milliós országában, amely ennek megfelelő hadsereggel rendelkezik – legalábbis rendelkezne, ha a burjánzó korrupció nem lyuggatná meg erőteljesen a katonai költségvetést is. Nem tesz ez jót a harci morálnak sem, és a Boko Haram a fegyvereit és járműveit részben a megtámadott, támaszpontnak is alig nevezhető táborokból szerzi, melyek katonái mindenüket hátrahagyva menekülnek a hadifoglyokra vonatkozó nemzetközi egyezményekkel nem sokat törődő iszlamisták elől. További – olykor jelentős – anyagi forrást jelentenek elrabolt üzletem­berek vagy túszul ejtett családtagjaik váltságdíjai: állítólag egy esetben ez egy összegben egymillió dollár volt. Pénzt hoz a Boko Haram hadműveleti területén egy-egy bank kirablása, amit a lakosság menekülés közben rettegve szemlél. Igaz ugyan, hogy az itt élők maguk is muszlim hívek, a Boko Haram azonban csak a saját radikális verzióját tekinti érvényesnek, aki máshogy hisz, azzal szemben a dzsihád törvénye érvényes.

A Nyugat-ellenességet természetesen ugyan­úgy kell érteni, mint az iraki–szíriai „Iszlám Állam” esetében, vagyis ami a szélsőségeseknek hasznukra van, az furcsa módon nem tilos. A hasonlóság mögött egyelőre nem áll együttműködés, de kapcsolatok azért vannak, mindenekelőtt az elektronikus úton terjesztett – és a jelek szerint valláskonform – propaganda terén. A Boko Haram ugyanúgy használ Twitter- és videoüzeneteket, mint az Iszlám Állam, melynek vezetőjét, Abu Bakr al-Baghdadit a legnagyobb reverenciával szokta emlegetni a Boko Haram élén álló, videofelvételein kissé zakkant benyomást keltő Abubakar Sekau. Meg-megpendíti szervezete csatlakozásának lehetőségét a közel-keleti iszlamistákhoz, viszont ő is kikiáltott otthon egy kalifátust. Ugyanakkor jó kapcsolatokat igyekszik fenntartani az al-Káida észak-afrikai szárnyával is – voltak már közös ügyeik is, Maliban például
–, de egyes vélemények szerint ezzel komoly érdekellentétekbe tenyerel bele a két nagy terrorista szervezet között.

Mindenképpen említést érdemel az „Iszlám Állammal” tapasztalható hasonlóság, ugyanakkor a nyugati kultúra bizonyos termékei – a fegyverek – iránti nyitottság egy másik példája: a Boko Haram korábban villámgyorsan eltűnt rajtaütési színhelyétől, hogy mire megérkeznek a reguláris csapatok, már csak hűlt helyét találják. Az elmúlt hónapokban ez megváltozott, és ott is maradnak a megtámadott falvakban – jelezve, hogy a fennhatóságuk alatt lévőnek tekintik.

Az, hogy hadviselésük fontos elemének számítanak az öngyilkos merényletek, hovatovább természetes elvárás. Februárban egymást érték ezek az északi nagyvárosokban – olyanokban is, amelyek eddig viszonylag nyugalmasabbak voltak.

A falvak elleni támadások pedig már kiterjednek a szomszédos Nigerre és Csádra is. Ez adott döntő lökést a katonai szerveződésnek, amelyben ott van még Kamerun és a távolabb eső Benin. (Csád mindig is készen állt, illetve jelezte készségét valamiféle regionális nemzetközi szerepkör betöltésére.)

A francia kiképzés alatt álló 9750 fős haderőnek kellene megoldania, hogy a térség alig őrzött határain innen és túl morzsolja fel a dzsihadistákat, közben pedig kutassa föl a már említett és más elrabolt lányokat, asszonyokat.

Eközben egyszer már elhalasztották az esedékes nigériai általános választásokat, a kitűzött márciusi időpontok megváltoztatása viszont túl sok belpolitikai konfliktussal járna: egy sürgető okkal több a dzsihadisták meg­fékezésére.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)