Az új Merkel, aki talán nem is csak kicsit más

  • B. Simon Krisztián
  • 2018. december 8.

Külpol

Merkel embere lett a német kereszténydemokraták új vezetője. Ennek ellenére nincs kizárva egy enyhe jobbos fordulat a jövőben – hisz az új pártelnök egyik legfőbb célja, hogy visszanyerje a párt elveszett támogatását.

„Ugyanaz, de mégis más” – így jellemezte idén februárban a Die Zeit a német kereszténydemokrata Annegret Kramp-Karrenbauert, vagy ahogy a német sajtóban sokszor hivatkoznak rá: AKK-t. Angela Merkel bizalmasát tegnap választották meg a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökévé. A hamburgi tisztújító kongresszuson a párt eddigi főtitkára 517 szavazatot szerzett, míg Friedrich Merzre, a Bundestag kereszténydemokrata frakciójának 2000-2002 közötti vezetőjére (aki az elmúlt években multinacionális vállalatok ügyvédjeként halmozott fel egy nagyobbacska vagyont magának) 482 kongresszusi küldött adta le voksát.

Angela Merkel kancellár, aki a pártot 18 évig vezette (és mellette 2005 óta kormányfő) a CDU és testvérpártja, a CSU (Bajor Keresztényszociális Unió) tartományi választásokon elért gyenge eredményei miatt döntött úgy, nem méretteti meg magát újból – holott korábban kitartott amellett, hogy egy kormánypárton belül a pártelnöki és a kancellári szerepet egyazon embernek kell betölteni. Miután a leköszönő pártelnök búcsúbeszédét elmondta, párttársai közel tíz percig tapsoltak neki.

Míg a választáson alulmaradt Merz azt ígérte, ha megválasztják, újrapozícionálja, azaz jobbra tolja a pártot, az új pártelnök – még ha nem is száz százalékosan és minden kérdésben – elméletileg hű maradna a Merkel-évekhez.

Mini-Merkel az élen

Mivel Kramp-Karrenbauernek rövid haja van, nem szeret sminkelni, a ruházatára se helyez túl nagy hangsúlyt, és híján van a nagyvárosi arroganciának, pártjában sokan „mini-Merkelként” hivatkoznak rá. És a párhuzamok nem most kezdődtek: a berlini Taz napilap már öt éve azon ámuldozott, hogy a Saar-vidéki politikusnak a kancelláréhoz hasonlóan hihetetlenül magas a támogatottsága – hozzátéve, hogy egyikük esetében sem sikerült még teljesen megérteni, minek is köszönhető a sikerük.

Viszont fontos különbség, hogy a háromgyerekes politikus a CDU-ban szocializálódott: már a párt ifjúsági szervezetében is aktív volt, több vezető politikus is mellett dolgozott, majd idén februárig megszakítás nélkül valamilyen kormánypozíciót töltött be tartományában. 2011-től idén februárig ő volt a Saar-vidék miniszterelnöke. A legutóbbi szövetségi választásokon aztán mandátumot nyert, ami lehetőséget adott neki, hogy átevezzen az országos politikába.

Ezzel nagyjából egyidőben felmerült, hogy Merkel miniszteri posztot is adna neki – így jelezve a választóknak, megvan a lehetséges utód a kormány élén (Merkel végül főtitkárrá tette). AKK lehetséges Merkel-utóddá választása már csak azért is adta magát, mert szemben a védelmi miniszteri posztot betöltő, kezdetek óta Merkel-kabinettag Ursula von der Leyennel (aki manapság inkább a NATO főtitkári címre ácsingózik), Kramp-Karrenbauert szereti a pártja. Ráadásul tavaly sikerült úgy újraválasztatnia magát tartományában, hogy nem sokkal a választás előtt még biztosnak látszott, a kereszténydemokrata miniszterelnök veheti a kalapját. Végül negyven százalékot kapott, és kormányzott tovább. Ez különösen annak fényében jó ajánlás neki, hogy párttársai az elmúlt hónapokban komoly veszteségeket könyvelhettek el a választói állományukban.

Ezen kívül a kancellár bizalmáról árulkodik az is, hogy a családügyi, valamint a munka- és szociálisügyi kérdésekben is rábízta a koalíciós tárgyalások vezetését. Bár Kramp-Karrenbauer szerette volna, hogy a CDU a liberális FDP-vel (Németországi Szabaddemokrata Párt) és a Zöldekkel alakítson koalíciót, amikor a tárgyalásokat felrúgó FDP vezetője, Christian Lindner nyilvánosan arról panaszkodott, milyen csúnyán bántak a pártjával, AKK azzal került a hírekbe, hogy odaszólt politikustársának: „Halkabban rinyálj, Lindner!”

Az lesz, amit a nép akar

Politikai kérdésekben a Saar-vidéki politikus az elmúlt években megbízhatóan hozta a Merkel-vonalat: kiállt például a kancellár mellett akkor is, amikor megnyitotta a határt a menekültek előtt, de azért azt fontosnak tartja, hogy bűncselekményekért elítélt menekültek ne térhessenek vissza az országba, és azt sem nézi jó szemmel, ha egy menekült tiszteletlen a nőkkel. Egy felszólalásában például azt mondta, ha a menekülteknek nem felel meg az az étel, amit nők készítettek, törődjenek bele, hogy éhesek maradnak.

A Süddeutsche Zeitung azt írta róla, míg a társadalmi kérdésekben konzervatív (ellene volt például az egyneműek házasságának), szociális kérdésekben inkább balra húz. A 2013-as választási kampányban például a legjobban keresők jövedelemadójának növelése mellett foglalt állást, és emlékeztetett, hogy Helmut Kohl idejében volt 53 százalékos adó is. E kijelentésével nemcsak a saját párttársait botránkoztatta meg, hanem a szociáldemokraták akkori elnöke, Sigmar Gabriel is szükségét érezte megjegyezni, hogy ilyen radikális követelésekkel „még az Ifjú Szocialisták se állnak elő manapság”.

De mindezek nem feltétlenül fogják meghatározni a jövőbeli irányvonalát. Amikor AKK-t a Die Zeit arról kérdezte, elnökként milyen irányba vinné a pártját, nem akarta elkötelezni magát sem a merkeli, progresszívebb, sem egy a gyökerekhez visszatérő konzervatív politika mellett. Azt mondta, „nem lehet előre eldönteni, hogy a párt most tíz fokot jobbra fog fordulni”. Egy néppártnak ugyanis, mind mondja, mindig a közhangulatot kell figyelnie, hisz a vezetése alatt az lenne a cél, hogy az eredményük közelebb legyen a negyven, mint a harminc százalékhoz.

Emellett kifogásolta azt is, hogy Merkel egy csomó kérdésben (mint például az atomerőművek leállítása vagy az egyneműek házassága) nem gondolta kikérni a tagság véleményét – előbb döntést hozott, később lenyomta azt a többiek torkán. AKK ezzel szemben többet szeretne vitatkozni párttársaival. Hogy ezek a viták milyen irányba viszik a pártot, az René Pfister, a Der Spiegel szerzője szerint nem vitás. Ő úgy látja, hogy egy olyan időszakban, amikor több keleti tartomány konzervatívjai is eljátszanak a gondolattal, milyen lehet összefogni a szélsőjobboldali AfD-vel (Alternatíva Németországért), az új pártelnök csak akkor lehet sikeres, ha együttműködik a párt konzervatív szárnyával. Mert ha nem csábít vissza választókat a szélsőjobbról, elkerülhetetlen lesz a pártszakadás.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.