Belügyekbe való beavatkozás gyanúja miatt behívták a boszniai magyar nagykövetet

  • narancs.hu
  • 2025. március 4.

Külpol

Repülőút és hetven, a balkáni országban tartózkodó TEK-es miatt magyarázkodhat a magyar fél.

Bosznia-Hercegovina államelnökségének tagja bekérette Pósa Krisztián magyar nagykövetet a boszniai belügyekbe való beavatkozás gyanúja miatt – írja a Balk.hu. A magyar nagykövetet azután kérték be a hivatalos meghallgatásra, hogy Magyar Levente magyar külügyi államtitkár nyilvánosan támogatásáról biztosította Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, akit nemcsak börtönbüntetésre ítélt a bosznia-hercegovinai bíróság, de az ítélet után közölte, Bosznia-Hercegobina nincs többé. Željko Komšić hivatala megerősítette a hivatalos meghallgatás tényét.

A magyar külügyi államtitkár gépe hétfőn nem szállhatott le Bosznia-Hercegovinában, mert Zukan Helez boszniai védelmi miniszter megtiltotta a leszállást. Előbb a szarajevói, majd a Banja Luka-i reptéren szállt volna be. Az ország védelmi minisztere, Zukan Helez azzal indokolta, mert „mélyen megvan győződve arról, hogy a katonai repülőgép azért érkezett Magyarországról, hogy valamiféle támogatást nyújtson Milorad Dodiknak és a körülötte összegyűlt klikknek Bosznia-Hercegovina szétverésében”, majd hozzátette, Orbán Viktor következetesen támogatja a boszniai Szerb Köztársaság elnökét, Dodikot az ország alkotmányos rendjének aláásásában, de azt sem értette, mit keres az ország területén a magyar Terrorelhárítási Központ hetven tagja.

Február végén első fokon börtönbüntetésre ítélték Dodikot, mivel nem volt hajlandó figyelembe venni a boszniai államszervezet felett gyámkodó Christian Schmidt főképviselő döntéseit. Magyar Levente a közösségi oldalán azt írta: „Kiállunk a bűnbaknak kikiáltott boszniai szerb közösség mellett, és elutasítunk minden külső nyomásgyakorlást! Gyarmatosító, birodalmi arroganciával avatkoznak be az ország belügyeibe, és szítanak olyan feszültségeket, amelyek a múltban többször is háborúhoz vezettek.”

(Címlapképünkön: Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke fogadja Magyar Leventét, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkárát Banja Lukában 2025. március 3-án. Fotó: MTI/KKM)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.

Delejező monstrum

Egy magyar regény, amelyben alig van valami magyar. Bartók Imre legújabb – nem is könnyű összeszámolni, hányadik – könyvének főszereplője a harmincas évei elején járó francia Damien Lazard, aki két év alatt szinte a semmiből robban be a nemzetközi profi sakkvilág szűk elitjébe, üstökösszerű felemelkedése már a világbajnok kihívóját sejteti.

Hatvanpuszta két hintája

Hatvanpuszta két hintáját nem Hatvanpusztán, hanem Budajenőn lengeti a szél egy takaros portán, vagyis egy takaros porta előtt, ez még nem eldöntött száz százalékig.

Két akol

Magyar Péter azt mondta a 444 élő műsorában, hogy egy válságban lévő országban a választási törvény módosítása nem fér bele az 50 legfontosabb kérdésbe. Amennyiben jövőre ők győznek, az éppen annak a bizonyítéka lesz, hogy még ebben az egyfordulós rendszerben, ilyen „gusztustalan állami propaganda” mellett is lehetséges felülmúlni az uralkodó pártot.

„Saját félelmeink rossz utakra visznek”

Kevés helye van kritikának Izraellel szemben a zsidó közösségben. De vajon mi történik a porba rombolt Gázában, és miben különbözik az arab kultúra az európaitól? A Hunyadi téri Ábrahám sátra zsinagóga vezetője egyenesen beszél ezekről a kérdésekről.

Szenes Zoltán volt vezérkari főnök: A NATO-nak át kell vennie a drónvédelemmel kapcsolatos ukrán tapasztalatokat

A NATO alapvetően jól reagált az orosz csali drónok lengyelországi berepülésére, de az eset rávilágít arra, hogy a szövetség még nem készült fel a dróntámadásokra. A NATO-t politikai széttagoltsága is hátrányba hozza az orosz hibrid hadviselés elleni védekezésben – erről is beszélt nekünk a védelmi szövetség déli parancsnokság volt logisztikai főnöke.

„Előbb lövetem le magam, mint hogy letérdeljek”

Az elmúlt fél évben háromszor is országos hír lett Szolnok ellenzéki – MSZP-s – polgármesterének fellépéséből, egy tömegverekedés után például Pintér Sándor belügyminisztertől kért rendőröket a közbiztonság javításáért. Fideszes elődje örökségéről, Szolnok helyzetéről és a nagypolitikáról kérdeztük a 43 éves városvezetőt.