Republikánusok és demokraták az elnökválasztás után

Bizonytalan hátországok

Külpol

Több szempontból is különleges elnökválasztás zajlott le az Egyesült Államokban: hosszú idő után először kapott országosan is több szavazatot a győztes republikánus jelölt; nemcsak az elnök, hanem a szenátusi és a kongresszusi többség is republikánus lesz; és Donald Trump személyében először költözik a Fehér Házba elítélt bűnöző.

 

Igazolta az előzetes közvélemény-kutatásokat az amerikai elnökválasztás eredménye. A különböző választási modellek hónapokkal korábban jelezték, hogy az elnökválasztás a hét billegő (csatatér) államban – Arizona, Észak-Karolina, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania, Wisconsin – minimális különbséggel dől majd el. Az is világos volt, hogy a maga 19 elektori szavazatával Pennsylvania az igazán kritikus állam: aki ott nyer, nagy valószínűséggel az Egyesült Államok 47. elnöke lesz.

Hibahatáron belül

A közvélemény-kutatók előrejelzése bejött, a csatatér államokban a különbség a demokrata Kamala Harris és a republikánus Donald Trump között minimális volt, gyakorlatilag 1 és 3 százalékpont között ingadozott. Ez hibahatáron belüli, azaz Trump minimális előnnyel nyert ezekben az államokban – ahogyan azt a közvélemény-kutatások előrevetítették.

Egy demokrata (kék) államban, mint például Kalifornia, Harris kapta a szavazatok döntő többségét (Kaliforniában 58 százalékot, míg Trump csupán 39 százalékot). A republikánus (piros) Texasban viszont Trump a szavazatok 56 százalékával győzött Harris 42 százalé­kával szemben. A kék és a piros államokban mindkét jelölt magabiztosan győzött, a demokrata fellegvárakban Harris jellemzően 19 százalékpontos, a republikánusokban Trump többnyire 14 százalékpontos szavazatelőnnyel diadalmaskodott.

A billegő államokban merőben más volt a helyzet. Wisconsinban Trump a szavazatok 49,6 százalékát kapta meg, Harris a 48,8 százalékát. Trump még a döntő jelentőségű Pennsylvaniában is csak 2 százalékponttal előzte meg demokrata ellenfelét. Hogy mennyire szoros volt a verseny ezekben a csatatér államokban, azt Wisconsin állam példája mutatja a legjobban: csaknem 3,4 millió érvényes szavazatot adtak le, és a különbség 30 ezer volt Trump javára. A csatatér államok szoros eredményei ellenére Trump győzelme nem kérdőjelezhető meg, hiszen mind a hetet ő vitte el. Harrisnek annak ellenére nem sikerült nyernie egyetlen billegő államban sem, hogy a demokraták jóval többet költöttek politikai hirdetésekre ezekben az államokban. A választás igazi meglepetése azonban az volt, hogy Trump országosan is több szavazatot gyűjtött; habár még nincsenek végleges hivatalos eredmények, úgy tűnik, Trumpot összességében 4 millióval többen választották az Egyesült Államokban. 2016-ban országosan még 3 millióval kevesebb szavazatot kapott a demokrata jelölt Hillary Clintonnál, de mivel sikerült megszereznie az elektori kollégium szavazatai­nak többségét, ő lett az elnök. Sok demokrata stratéga felvetette korábban, hogy ez 2024-ben is megismétlődhet: vagyis Trump eléri a bűvös 270 elektori szavazatot, ám szövetségi szinten Harrist támogatják majd többen.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.