Boris Johnson a vakációját megszakítva tért vissza Londonba

Külpol

Úgy tűnik, reménykedik a visszatérésben Liz Truss lemondása után.

Lizz Truss lemondása után Boris Johnson hamar jelezte, indulna a pártelnöki posztért, sőt mint kiderült, rögtön meg is szakította karibi vakációját, és szombaton visszatért Londonba. 

És bár a pénteken ismertetett legfrissebb felmérés szerint a britek többsége nem szeretné, ha Boris Johnson volt miniszterelnök visszatérne a kormányfői tisztségbe, az elemzések szerint a neve ott van a három legesélyesebb induló között.

Három tory politikusnak – Rishi Sunak volt brit pénzügyminiszternek, Boris Johnson volt miniszterelnöknek és Penny Mordaunt egykori védelmi miniszternek – lehet reális esélye az eddigi pártvezető, Liz Truss miniszterelnök csütörtöki lemondásával kezdődött, legkésőbb jövő pénteken befejeződő vezetőválasztási versengés megnyerésére. A párt új vezetője lesz az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke. Az új pártvezető megszavazásának határideje jövő péntek, így legkésőbb október 28-án új miniszterelnöke lesz az Egyesült Királyságnak.

Rishi Sunak szombatra elsőként összegyűjtötte a minimálisan szükséges frakciótámogatást ahhoz, hogy jelöltként indulhasson a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőválasztási versengésében (minimálisan száz alsóházi tory frakciótag támogatás szükséges ehhez).

A közszolgálati  BBC vezette listán – amely azokat a frakciótagokat tünteti fel, akik nyilvánosan jelezték, hogy melyik potenciális jelölt mögé sorakoznak fel – szombaton 102 olyan képviselő neve szerepelt, aki Sunak indulását támogatja. A BBC szombati összesítése szerint eddig 46 konzervatív alsóházi képviselő jelentette be nyilvánosan, hogy Boris Johnson indulását támogatja, Penny Mordaun mögött egyelőre 21 frakciótag áll.

A szabályok alapján hétfő délutánig lehet jelentkezni a Konzervatív Párt vezetői tisztségére, és azok juthatnak tovább a választási szakaszba, akik az alsóházi konzervatív frakció legalább száz tagjának a támogatását elnyerik. Tehát az új kormányfő kiléte már hétfőn kiderülhet, amennyiben csak egy jelentkezőnek sikerülne száz frakciótag támogatását megszerezni – ebben az esetben nem lenne szükség a párttagság szavazására. A 357 fős frakciólétszám egyébként legfeljebb három jelölt részvételét teszi lehetővé a vezetőválasztási folyamatban. Ha az egyik jelölt mögött 158 vagy ennél több frakciótag felsorakozik, akkor csak két jelölt indulása lehetséges, mivel a harmadik már nem tud legalább száz támogatót szerezni.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.