Börtönbüntetésre ítéltek két orosz költőt

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. december 28.

Külpol

Verseket olvastak fel háborúellenes rendezvényen, ezért 5 és fél, illetve 7 év jár a bíróság szerint.

Egy moszkvai bíróság csütörtökön öt és fél, illetve hét év börtönbüntetésre ítélt két orosz költőt, mert a hatóságok megítélése szerint gyűlöletkeltő verset olvastak fel tavaly egy háborúellenes rendezvényen.

A költők: Artyom Kamardin és Jegor Sztovbe.

A két fiatalt 2022 szeptemberében vették őrizetbe, miután részt vettek egy nyilvános felolvasáson Moszkvában a Triumfalnaja téren, Vlagyimir Majakovszkij költő emlékművének közelében, amely a szovjet idők óta a máskéntgondolkodók találkozóhelye. A felolvasáson Kamardin az Ölj meg, milicista! című versét szavalta el, amely a bíróság megítélése szerint ellenséges hangvételű a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárokkal szemben.

Másnap őrizetbe vették egy házkutatás során.

Állítása szerint a rendőrök megverték és egy súlyzóval megerőszakolták.

A két költő ellen eredetileg gyűlöletkeltés címén indítottak eljárást. A vád később kiegészült „az állam biztonsága elleni tevékenység elkövetésére való nyilvános felhívással”.

„Nem vagyok hős, és az, hogy börtönbe kerüljek azért, amit gondolok, soha nem szerepelt a terveim között” – mondta Kamardin a bíróságon a támogatói által a Telegramra feltöltött utolsó beszédében. Egyben könyörgött a bírónak, hogy engedje „haza”, cserébe megígérte, hogy „távol tartja magát minden kényes témától”.

Idén májusban a bíróság az ügy harmadik vádlottját, Nyikolaj Dajnekót négy év büntetőtáborban letöltendő büntetésre ítélte. Dajneko korábban bűnösnek vallotta magát, és egyezséget kötött a nyomozóhatósággal.

Artyom Kamardin és Jegor Sztovbe támogatói az ítélet ismertetésekor azt kiabálták, hogy „Szégyen!”. „Ez abszolút önkény” – kiáltott fel Kamardin apja, Jurij.

(Címlapképünkön: az orosz légierő gépei repülnek el Vlagyimir Majakovszkij szobra fölött Moszkvában a győzelem napi díszszemlén. Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.