Célozgatnak Magyarország kizárására az EU-ból

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 20.

Külpol

A vitairatot, amely ezt hozza szóba, a német és a francia kormány terjesztette be.

Szakértők által készített hatvanoldalas vitairattal állítottak be a francia és a német kormány képviselői az EU Általános Ügyek Tanácsának ülésére kedden. A szövegben arról van szó, milyen menetrend szerint lehetne átalakítani és bővíteni az Európai Uniót, és megtalálni az eszközt a joguralommal hadilábon álló tagállamok kizárásához – írja a Válasz Online.

A cikk szerint az Európai Unió érdeke, hogy bővüljön, és hogy a balkáni országok, valamint az egykori szovjet tagköztársaságok inkább az EU-hoz közeledjenek, mint Oroszországhoz vagy Kínához. Ám az EU jelenlegi döntéshozatali rendszereiről kiderült, hogy nehézkesen működnek, főleg a központosított nagyhatalmakéhoz képest, és meglehet, hogy ha még 8-10 tagállam csatlakozik, a közös döntések még körülményesebben születnek meg. 

Arra is kitér a vitairat, hogy a szövetségnek olyan államok is a tagjai lettek, amelyek gyengítik demokratikus intézményeiket, és ha most jelentkeznének, már nem is lehetnének az EU tagjai, de ugyanúgy vétójoggal rendelkeznek, mint a többi állam.

„A jogsértések egy bizonyos szintje és ideje után nem maradhat egy ország az EU tagja”

– ilyen javaslat is szerepel a szövegben, és olyan is, hogy el kell venni a támogatást azoktól az országoktól, ahol nincs joguralom, és a hetes cikkely szerinti eljárást a jelenleginél komolyabb büntetési rendszerré kellene alakítani.

A példaként említett Lengyelország és Magyarország ellen hat, illetve öt éve folyik eljárás. Ezek végül elvileg azzal is járhatnak, hogy a két ország szavazati jogát megvonják, de a mostani szabályok alapján aligha jutnak el idáig. A vitairat szerint egy ilyen döntés meghozatalához elég lenne a tagállamok négyötödének szavazata.

A vitairat készítői többek között megszüntetnék a vétójogot a Tanácsban, bevezetve a többségi szavazást, javasolják, hogy az Európai Parlament ne nőjön, akárhány ország válik is taggá, legfeljebb 751 képviselőből álljon.

A javaslat különböző tagsági szinteket ajánl, így belső kört is, amelynek az eurozónához és a schengeni övezethez egyaránt tartozó államok lennének a tagjai – így például Szlovákia igen, Magyarország nem. Emellett lennének sima EU-tagok, társult tagok – benne például Svájc, Norvégia és a nemrég kilépett Egyesült Királyság –, és létezne Európai Politikai Közösség az Unió környezetében lévő, de a tagságtól távol álló országok számára.

A tudósítás szerint ezt a vitairatot az Általános Ügyek Tanácsában, a tagállamok EU-ügyekért felelős minisztereinek, államtitkárainak, így a magyar Bóka Jánosnak a jelenlétében a német és francia előterjesztők azzal vezették fel, hogy ami benne van, azt a német és a francia kormány sem tekinti saját álláspontjának. A szöveget meg fogják beszélni a tagállami elnökök és miniszterelnökök október eleji csúcstalálkozóján is. 

Bóka János kedden azt mondta a javaslatcsomagról, hogy ha az EU 35 vagy 37 taggal szeretne működni, a mostani döntéshozatali rendszer arra tényleg nem lesz alkalmas, de ez ügyben nincsenek még konkrét javaslatok.

A Válasz Online szerint ez azt jelenti, a magyar kormány legföljebb ötletelésnek tekinti a németek és franciák által behozott vitairatot.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.