Crna Gora: Hogy jobban éljé´, azé´

  • - mj -
  • 1998. június 4.

Külpol

A Crna Gorában vasárnap megtartott rendkívüli parlamenti és helyhatósági választások eredményeiről lapzártakor még csak nem hivatalos eredmények ismertek: eszerint a reformerként ünnepelt Milo Djukanovic elnök vezette pártszövetség megszerezte az abszolút többséget, míg a Belgrád- és Milosevic-párti exelnökre, Momir Bulatovicra és sleppjére a választók valamivel több mint harmada szavazott.
A Crna Gorában vasárnap megtartott rendkívüli parlamenti és helyhatósági választások eredményeiről lapzártakor még csak nem hivatalos eredmények ismertek: eszerint a reformerként ünnepelt Milo Djukanovic elnök vezette pártszövetség megszerezte az abszolút többséget, míg a Belgrád- és Milosevic-párti exelnökre, Momir Bulatovicra és sleppjére a választók valamivel több mint harmada szavazott.

Legkevesebb négyen sebesültek meg a hirtelen támadt viharos ünneplés során: Milo Djukanovic elnök hívei - ragaszkodva a hagyományokhoz - a rendelkezésükre álló nem kevés tűzfegyverből leadott lövésekkel adtak hangot afelett érzett örömüknek, hogy az első, egyelőre nem hivatalos eredmények szerint a három pártot tömörítő választási koalíció (amelyet szappanoperába illően Hogy jobban éljünk - Milo Djukanovic listának neveztek el) abszolút többséghez jutott a 78 tagú podgoricai parlamentben. A nagy riválisnak tartott - és a választási kampány idején jugoszláv miniszterelnökké avanzsált - exelnök, Momir Bulatovic pártja, a Szocialista Néppárt (SNP) a szavazatoknak mintegy harmadát szerezte meg, a harmadik a köztársaság elszakadását szorgalmazó Slavko Perovic Liberális Pártja (LSCG) lett a szavazatok - hétfő déli híradások szerint - valamivel több mint hat százalékával. A három pártszövetségen kívül - a választási törvény jóvoltából - csak az albán kisebbség öt képviselője juthat a parlamentbe az egyfordulós, listás választások után.

Pedig a 630 ezres lélekszámú köztársaságban szinte a választások napjáig azt sem lehetett tudni, hogy pontosan hányan vannak a szavazásra jogosultak, 424 ezren vagy majd´ 34 ezerrel többen; csak az utolsó pillanatban dőlt el: a választási bizottság nem engedi szavazni azokat, akiknek az igazolványszáma vagy a személyi száma a választási jegyzékben nincs pontosan feltüntetve. Azért, hogy Bulatovicnak kevesebb oka legyen megóvni a számára kedvezőtlen végeredményt.

Bulatovic ugyanakkor egészen sajátságosan őrködik a törvényesség felett: azzal, hogy szövetségi kormányfőként részt vesz a köztársasági választásokon, megsértette az alkotmányt. De ezen azért senki sem lepődött meg, hiszen Slobodan Milosevic, Jugoszlávia elnöke azért nevezte ki pártfogoltját a szövetségi kormány élére - a Crna Gora-i állami vezetés tiltakozása ellenére -, hogy zavart okozzon, és betegyen eddigi legkomolyabb riválisának, Milo Djukanovic Crna Gora-i elnöknek. Merthogy a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság (SRJ) ott szakad, ahol senki sem remélte volna: a szerbek és Crna Gora-iak (akiknek léte szerb szemszögből problematikus kissé, de ezt most hagyjuk) nemrég még szentnek és megbonthatatlannak hitt testvérisége mentén.

A közelmúltig szintén kleptokratának mondott Djukanovic hozzávetőlegesen egy éve lett a szerbiai (és nyugati) demokraták és rendszerváltók reménysége. Szembefordult az addigi (Bulatovictyal közös) mentorával, Milosevictyel, és először távozásra szólította fel Szerbia elnöki posztjáról, majd ellenezte, hogy szövetségi elnökké válasszák. Az, hogy Djukanovic Crna Gora elnökévé jelöltette magát (és nyert), már több volt, mint hadüzenet. A Milosevic-Djukanovic szembenállása okozta válság Milosevic számára bizonyos tekintetben súlyosabb, mint a kosovói háború: a rendszer természetéről szól, arról, hogy Jugoszlávia képes lesz-e valamelyest is demokratizálódni.

A hagyományosan borúlátó balkáni politikatudorok - akik a jól értesült kőművesinasoktól a hivatásos politológusokig a populáció igen széles rétegeit reprezentálják - a Crna Gora-i választásokat előszeretettel nevezték történelmi léptékű eseménynek, amely hosszú távon nemcsak Jugoszlávia kisebbik tagköztársaságának, hanem a szövetségi államnak a sorsát is meghatározhatja. Miért is?

A közvélemény-kutatási adatok most először jelezték azt, hogy Crna Gora lakossága nem elsősorban Jugoszláviában látja az üdvözülést. Korai lenne arra számítani persze, hogy a föderáció szétesik, és Szerbia egyedül marad (Djukanovic maga is azt mondta, hogy a nagy diadal az lesz, ha majd egész Jugoszláviában győz a demokrácia), de Djukanovic ismételt jó szereplése figyelmeztetés Milosevicnek: felbukkant valaki, aki ismeri a játékszabályokat, és nem kívülről támad, hanem belülről bomlaszt, úgymond. Djukanovic a hatalom birtokában száll szembe Milosevictyel - és ez az, ami sikerre viheti.

Azért a jugoszláv elnököt sem kell félteni: Crna Gorában június hatodikától hadgyakorlatot tart a Jugoszláv Hadsereg (VJ) - nem mellékes, hogy a köztársaságban állomásozó második hadsereg vezetőit Belgrád megbízható káderekre cserélte; Bulatovic szövetségi kormánya megkísérelte egyesíteni a titkosszolgálatokat és megszerezni a félkatonai Területvédelem (TO) egységeinek nyilvántartását; Crna Gora és Albánia határán kiszélesítették a sávot, ahol csak a VJ intézkedhet.

Az elemzők evvel együtt nem háborúval, hanem hosszú, kimerítő - provokációktól sem mentes, de alapvetően politikai eszközökkel vívott - küzdelemmel számolnak Belgrád és Podgorica között.

- mj -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.