Órákkal az eredetileg tervezett időpont után életbe lépett a tűzszünet Gázában

  • narancs.hu
  • 2025. január 19.

Külpol

A Hamász technikai okokra hivatkozva késve, de kiadta az elsőként szabaduló három női túsz nevét.

Kevesebb mint fél órával a tűzszünet megállapodás szerinti kezdete előtt Izrael még nem kapta meg annak a három túsznak a nevét, akiket várhatóan ma engednek szabadon – közölte Benjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala. A közlemény szerint

Netanjahu utasította az izraeli hadsereget, hogy addig ne folytassák a tűzszüneti előkészületeket addig, amíg a névsor meg nem érkezik.

A BBC tudósítása alapján a Telex arról ír, a tűzszüneti megállapodás magyar idő szerint vasárnap 7:30-kor lépett volna életbe, a neveket pedig legalább 24 órával a tervezett túszcsere előtt kellett volna közölni. A túszok átadására valamikor vasárnap délután kerülne sor.

A Reuters tudósítása szerint a Hamász vasárnap reggel azt közölte, hogy továbbra is elkötelezettek a megállapodás mellett, és „technikai” okokkal magyarázták a késedelmet. A vezetőinek és infrastruktúrájának nagy részét elvesztő Hamász egyes sejtjei között valóban akadozhat a kommunikáció, és már korábban is kiderült, hogy a terrorszervezet jelenlegi vezetése nincs tisztában az általa elrabolt túszok hollétével. A helyzetet ráadásul az is bonyolítja, hogy a túszok egy részét a Hamászhoz társult milíciák vagy az Iszlám Dzsihád terrorszervezet hurcolta el.

A 444.hu összefoglalója szerint a tűzszünet kezdete emiatt már hivatalosan is csúszik. Bár az izraeli hadsereg több zónából megkezdte a kivonulását, továbbra is támadásokat hajt végre Gázában, miközben a gázaiak elkezdtek visszatérni az övezet északi részébe, amit hónapokkal ezelőtt kellett elhagyniuk.

FRISSÍTÉS! 

Vasárnap délelőtt fél tízkor a Guardian arról ír: Izrael megkapta a tűzszünet első napján szabadon engedni tervezett három túsz nevét. A Hamász a Telegramon tette közzé a névsort:

  • Romi Gonen (24 éves), akit a Supernova zenei fesztiválról hurcoltak el,
  • Emily Damari (28 éves brit-izraeli állampolgársá), akit a Kfar Aza kibucból vittek el,
  • Doron Steinbrecher (31 éves), akit szintén a Kfar Azából hurcoltak el a palesztin terroristák.

FRISSÍTÉS(2)!

Az eredetileg tervezett időponthoz képest mintegy három óra késéssel hivatalosan is életbe lépett a tűzszünet Gázában

– írja a BBC tudósítása alapján a 444.hu. A Guardian összefoglalója szerint már a tűzszünet hivatalos kezdete előtt elhalkultak a fegyverek, a Hamász fehér dzsipjei szabadon járták a fegyveresekkel a korábban az izraeli hadsereg által ellenőrzött utakat a Gázai övezetben, miközben több száz kamionnyi humanitárius segély várja a határátkelőhelyen, hogy beengedjék Gázába, ahol a szállítmányokat már a Hamász fogja szétosztani.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."