Betiltásának vasárnapi hatályba lépése előtt a TikTok szombaton késő este megszüntette működését az Egyesült Államokban, 170 millió amerikai felhasználója számára elérhetetlenné vált és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásaiból is. Az MTI összefoglalója szerint
szombaton késő este a felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kaptak, amely szerint a TikTok szolgáltatásai „ideiglenesen nem elérhetőek”.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik. A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek, hogy értékesítse az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét. A határidő lejárta után a törvény értelmében a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és fel kell adni a hozzáférést a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához is. A törvény magas, felhasználónként 5000 dolláros büntetést ír elő azokra az amerikai szolgáltatókra, amelyek a határidő lejárta után továbbra is kínálják a TikTokot.
A hétfő beiktatására készülő Donald Trump egy szombati televízióinterjúban arról beszélt, három hónappal meghosszabbítaná a törvényben szabott határidőt a TikTok közösségi alkalmazás további amerikai működése érdekében. A leendő elnök az NBC News televíziónak adott telefonos interjúban úgy fogalmazott, a legnagyobb valószínűséggel 90 nap haladékot ad a január 19-én lejáró határidőhöz képest a kínai tulajdonos számára, hogy megfeleljen az amerikai Kongresszus által kétpárti támogatással elfogadott törvénynek, és eladja amerikai szolgáltatását.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, pénteken az amerikai legfelsőbb bíróság helybenhagyta a törvényt, indokoltnak tartva azt a nemzetbiztonsági aggályok kezelése érdekében. A törvény beterjesztői azzal érveltek, hogy a kínai anyavállalat a Kínai Kommunista Párt által irányított kormány felügyelete alatt működik, és ilyen módon az amerikai felhasználók adatai közvetlenül eljuthatnak Kína kormányzati szerveihez.