Cyber hírek

  • 2004. március 4.

Külpol

n Két üstökös jön tavasszal Április végétől május végéig két, szabad szemmel látható üstökös tűnik fel az égbolton - adta hírül az Index. Egyszerre mindkettőt csak a déli féltekéről lehet majd látni.
Magyarországról nézve május folyamán az egyik a nappali fényben láthatatlan lesz. A Naprendszert átszelő útján a C/2001 Q4 NEAT és a C/2002 T7 LINEAR üstökös mintegy 40 millió kilométerre közelíti meg a Földet. Ez a Nap-Föld távolság kevesebb mint harmada. Mindkét üstökös a Naptól másfél fényévnyire elhelyezkedő úgynevezett Oort-felhőből származik. A csillagászok szerint ez az első alkalom, hogy betévedtek a belső Naprendszerbe.

n Megint egy járvány A vírusvédelemmel foglalkozó finn F-Secure cég a legmagasabb szintű riasztást adta ki egy új, rekordgyorsasággal terjedő e-mail féreg miatt. A Moodown vagy Somefool néven is ismert kártevő új, Netsky.D változata 2004. március 1-jén, délelőtt bukkant fel az interneten, írta a Vírushíradó. Az új féreg, amely a korábban közepesen elterjedt Netsky kártevőcsalád csak levélben terjedő, de bonyolultabb felépítésű és veszélyes variánsa, e-mailekhez csatolt .zip vagy más kiterjesztésű fájlként terjed, és csak akkor aktivizálódik, ha a mellékletet kézzel lefuttatják. A féreg a megosztott mappákba is bemásolja magát. A Netsky.D féreg sok tekintetben megegyezik az őt közvetlenül megelőző C változattal, azzal ellentétben azonban nem jelenít meg félrevezető hibaüzenetet. Szakértők szerint az új változat jóval bonyolultabb szerkezetű a korábbi két NetSky-variánsnál. A vírus B változatával egyébként éppen a napokban gyűlt meg az F-Secure baja: a levelezőlistáján ugyanis - valószínűleg emberi mulasztásból - szétküldte brit ügyfeleinek és partnereinek a férget. A világ legnagyobb internetes és szoftvercégei, a Microsoft, a Yahoo és az AOL az elektronikus levelezés átalakításával, az anonimitás lehetőségének megszüntetésével akarják megakadályozni a kéretlen reklámlevelek és számítógépvírusok terjesztését.

n Felzárkóztatás A csatlakozó országok informatikai fejlesztésére létrejött eEurope+ program vizsgálata szerint erős a lemaradásunk az internetellátottság terén, ám éllovasok vagyunk az egy főre jutó mobilok tekintetében. Közepesre teljesített Magyarország az unióhoz csatlakozó, illetve a csatlakozásra váró országok mezőnyében az információs társadalomra való felkészülés, a tudásalapú gazdaság kiépítése terén - derül ki az eEurope+ program összegzéséből, amelyet az európai miniszteri konferencián ismertettek Budapesten. 2001 júniusában az Európai Tanács göteborgi ülésén fogadták el az eEurope+ akciótervet, mely terv alapján az Európai Unióhoz csatlakozni szándékozó országok megfogalmazták azokat a célokat és lépéseket, amelyek révén sikeresen haladhatnak előre az információs társadalom kiépítésében. Az eEurope+ zárójelentése szerint számos területen jelentős előrelépés történt valamennyi, a programot elindító országban. Mindenhol jelentősen nőtt például a PC-, valamint az internetellátottság, bár a legtöbb államban - köztük Magyarországon - ennek ellenére is jóval alatta maradt a 15 uniós ország átlagának. Ugyancsak jelentékeny előrelépést tett a legtöbb ország a vezetékes hálózatok modernizációja terén. A csatlakozó országok közül hazánk a harmadik helyen áll a mobiltelefon-ellátottságot tekintve, melynek szintje eléri az uniós országok átlagát. Jó eredményeket mutathat fel Magyarország a közép- és felsőfokú oktatás infokommunikációs eszközellátottsága terén is.

MORZE


n E-hulladék Magyarországon évente 100-120 ezer tonna veszélyes elektromos és elektronikai hulladék keletkezik, ám ennek csak a 10 százalékát hasznosítják újra. Az uniós előírások szerint ezen hulladékok visszagyűjtése és újrahasznosítása alapvetően a gyártók és az importőrök feladata. Augusztusban várhatóan itthon is rendeletek jelennek meg arról, hogyan kell visszagyűjteni az elektromos hulladékokat.

n Felvételi verseny A www.felvetelizo.hu oldalon március16-tól induló versenyen bárki bebizonyíthatja, hogy mennyire ért a történelemhez vagy az irodalomhoz. A Felvételi Információs Szolgálat országos online próbaérettségi és próbafelvételi versenyét mintegy 40 ezer kérdésből állították össze. Az internetes történelmi és irodalmi kvízjáték az érettségi és a felvételi teljes lexikális adatbázisából épül fel.

n Linux Rómában Az olasz La Repubblica napilap értesülései szerint Róma városa Linuxra tervezi átállítani a városi közigazgatás számítógépeit. A nyílt forráskódú operációs rendszer májustól 9500 számítógépen fut majd. Az olasz politikai életben széles egységfront alakult ki a közigazgatás nyílt forráskódra való átállítása érdekében.

n Gázgyémánt A természetesnél legalább ötven százalékkal keményebb mesterséges gyémántot hoztak létre a washingtoni Carnegie Intézet geofizikai kutatólaboratóriumának munkatársai. A kutatók speciális eljárással, gázból, a ma használt módszereknél százszor gyorsabban állították elő a kristályt.

n Házkutatás A monopóliumellenes törvények megsértésével vádolják a Microsoftot Japánban, ezért a kereskedelmi hatóság nyomozói házkutatást tartottak a vállalat tokiói irodáiban. A japán hatóságok szerint a redmondi óriáscég tisztességtelen feltételekkel kötött szerződést japán számítógépgyártókkal.

n Napster A népszerű fájlcserélőből digitális zenebolttá fejlődött Napster tavaly október óta több mint ötmillió számot értékesített. A tavaly április óta működő vetélytárs iTunes már tavaly decemberben 25 millió letöltést ért el. Az iTunes havonta átlagosan 2,78 millió számot értékesített, a Napster azonban csak 1,25 milliót.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.