n Itthon is lehallgatható az internet A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat lehallgatási célra szolgáló berendezéseket telepített a magyar internetszolgáltatók hálózataira - értesült az Index. Az 1995-ös nemzetbiztonsági törvény a külső engedélyhez nem kötött titkos információgyűjtés kategóriájába sorolta a hatósági engedélyhez kötött távközlési rendszerekből és egyéb adattároló eszközökből történő információgyűjtést, tehát a titkosszolgálatok öntevékenyen, bírósági engedély nélkül is lehallgathatják az internetszolgáltatókon átmenő adatforgalom egy részét - a magánüzenetek (elektronikus levelek) lehallgatásához azonban az interneten is szükséges a bírósági engedély. Az érintett szolgáltatók hivatalosan sem megerősíteni, sem cáfolni nem óhajtották a lehallgatóberendezések telepítésének tényét, ugyanakkor többen hangsúlyozták: a törvény lehetőséget biztosít ilyesmire, egy rendes vállalatnak pedig be kell tartania a törvényeket. Gulyás Csaba, az adatvédelmi biztos munkatársa szerint az internet általános, totális lehallgatását a magyar törvények nem teszik lehetővé: az adatvédelmi törvény értelmében a lehallgatásnak mindig célhoz kötöttnek kell lenni - akkor is, ha nincs szükség hozzá külső engedélyre. n SMSVoks választási játék "Válassz és szavazz!" jeligével választási SMS-játékot hirdetett két kíváncsi választópolgár: arra buzdítják a mobiltelefon-tulajdonosokat, hogy a választás napján, április 7-én a 06/20/566-0506-os számra küldjék el pártlistás szavazatukat - pontosabban csak azt a számot, amit az országos listán a jó szerencse az adott párt mellé sorsolt (1-MIÉP, 2-MUNKÁSPÁRT, 3-FIDESZ-MDF, 4-FÜGGETLEN KISGAZDAPÁRT, 5-SZDSZ, 6-CENTRUM, 7-ÚJ BALOLDAL, 8-MSZP). A szavazás végeredményét a kampánycsend végén, vasárnap 19 órakor azonnal nyilvánosságra hozzák az smsvoks.irisz.hu weboldalon. Egy telefonról csak egy szavazat adható le, és a részvétel díja egy normál SMS árával egyenlő - a szavazás kizárólag a játékot és a tájékoztatást szolgálja.
n Magáncélú DNS-vizsgálatok Egy budapesti cég, a Genodia Kft. akár anonim módon is végez DNS-mintából apasági és származási teszteket. Az örökítőanyagot vizsgáló DNS-profil-analízis mára Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban teljesen kiszorította a korábban alkalmazott - például vércsoport-meghatározáson alapuló - személyazonosító és apasági vizsgálatokat. Szinte teljesen kizárt, hogy két, véletlenszerűen kiválasztott ember DNS-profilja megegyezzen, kivéve az egypetéjű ikreket. Az apasági vizsgálatokkal foglalkozó laboratóriumok ma már egyszerre 8-15 különböző jellemzőt képesek meghatározni, a vizsgálatok elvégzéséhez elég egy csepp vér, egy hajhagyma vagy a szájnyálkahártya néhány sejtje. A magyarországi vizsgálatokat örökösödési és tartásdíjügyekben igénylik, amikor egyértelműen tisztázni szeretnék a származási viszonyokat - mondta a Genodia szakértője. A vizsgálat 10 munkanapon belül feltárja a kapcsolatot két vagy több minta vérségi kapcsolatáról - díja sürgősségtől függően alakul, de mindenképpen több, mint százezer forint.
n Endoszkóp helyett minikamera A naganói RF System Lab. (www.rfsystemlab.com) kutatóinak sikerült kifejleszteniük a világ első akku nélküli minikameráját orvosi vizsgálatok céljaira. A kapszulába rejtett berendezés az emberi szervezet belsejében helyét folyamatosan változtatva, harminc másodpercenként képes videofelvételeket sugározni. Az új minikamerák embereken történő kipróbálása júniusban kezdődik különböző japán egyetemeken, abban a reményben, hogy idővel sikerül megkímélni a pácienseket (rákos betegeket vagy fekélyben szenvedőket) az endoszkópiás vizsgálatok okozta fájdalmaktól.
n Office a Linuxon A Codeweavers (www.codeweavers.com) CrossOver Office nevű programja a Wired tesztje szerint problémamentessé teszi az Office és jó néhány más Windows program - például az Internet Explorer és a Media Player 7 - telepítését és futtatását Linux alatt.
n Kódtörésért Ferrari A Meganet (www.meganet.com) egy Ferrari 360-ast ajánlott fel nyereményként annak, akinek sikerül új titkosítási módszerüket kijátszani. A feladat nem más, mint egy kódolt fájl megnyitása a cég Virtual Matrix Encryption nevű alkalmazása nélkül - a verseny célja bizonyítani, hogy a titkosító program tökéletesen megbízható.
n Vállalati himnuszok Új szerverre költözik Chris Raettig vállalatihimnusz-gyűjteménye. A vállalati identitásépítésben jelentős szerepet játszó zenei felvételek publikálását a ZDNet brit kiadá-sa vállalta magára - a hírportál hetente frissülő húszas listát vezet az információtechnológiai szektor vállalati himnuszairól a www.zdnet.co.uk/specials/2002/it-anthems/ címen.
n Afgán bevetés A Delta Force játéksorozat hamarosan új taggal bővül, melynek témája az afganisztáni Tartós Béke Hadművelet. A Novalogic (www.novalogic.com) játékában tíz karakter - például CIA ügynök, SAS-kommandós - közül választva harcolhat a játékos Kandahár, Mazar-i-Sarif és Tora Bora környékén.
n "riáspolip A világ eddig ismert legnagyobb polipját találták meg új-zélandi tudósok a Chatham-szigetek térségében. A rekorder lábasfejű nyolc karjának hossza egyenként meghaladja a négy métert, az állat összsúlyát 70 kilogrammra teszik. Az új-zélandi szakértők szerint a faj korábban ismert legnagyobbikának hossza nem haladja meg a két métert.