n Szintetikus vírus Amerikai kutatók kizárólag kémiai anyagok felhasználásával mesterséges poliovírusokat hoztak létre, melyek egérkísérletek során a természetes kórokozóhoz hasonlóan szaporodtak. A vírusok létrehozására a kutatócsoport olyan adatokat használt, melyek már évek óta ismertek, jelesül a gyermekbénulást okozó poliovírus genetikai kódját és térbeli struktúráját. Ennek alapján a kutatók elsőként a mesterséges vírus örökítőanyagát hozták létre kémiai úton, majd szétdarabolt emberi sejtekkel kombinálva létrejött a teljes kórokozó. A mesterséges vírusokat a különböző tesztek során nem lehetett a természetes kórokozóktól megkülönböztetni: az egerek ettől a vírustól is megbénultak és elpusztultak. Az eredmények Eckard Wimmer és kutatócsoportja szerint arra utalnak, hogy a genetikai adatok birtokában pusztán kémiai anyagok felhasználásával biológiai rendszerek építhetők.
n Szén-dioxid-süllyesztés Az üvegházhatást okozó gázok biztonságos kezelését teszteli Norvégia, amikor szén-dioxidot süllyeszt a tengerbe. Japán és amerikai kutatók segítségével több mint 5,4 tonnát juttatnak a gázból 800 méteres mélységbe a norvég partok mentén. A kísérlettel azt kívánják bizonyítani, hogy a szén-dioxidot ilyen mélységben úgy lehet raktározni, hogy az több száz évig sem jut ki az atmoszférába. Norvégiát Európa energetikailag legtisztább országaként emlegetik. Bár az ország Szaúd-Arábia és az Orosz Föderáció után a világ harmadik legnagyobb olajexportőre, területén nincsen olajtüzelésű erőmű. Az energiaigényt csaknem teljesen vízi erőművekkel és áramimporttal fedezik. Norvégia két legnagyobb olajcége, a Statoil és a Norsk Hydro már évek óta vizsgálja a szén-dioxid tengerbe süllyesztésének lehetőségét. A tenger alatti olajkutakba pumpálva nemcsak a kitermelés melléktermékeként keletkező gáztól szabadulhatnak meg, de az olajhozamot is növelhetik.
n Kokain és csúcstechnológia A legújabb csúcstechnológia segíti a kolumbiai drogkartellek munkáját az amerikai hatóságok szerint. Nyolc évvel ezelőtt a kolumbiai Caliban kábítószer-ellenes osztagok rajtaütöttek egy kokainbáró főhadiszállásán: az akció során lefoglaltak egy IBM AS400-as nagyszámítógépet. A gép - amilyet korábban kizárólag bankok használtak - fél tucat terminállal volt hálózatba kötve. Az Egyesült Államokba szállított gépen egy adatbázist tároltak, amelyben Kolumbiában tartózkodó amerikai diplomaták és ügynökök helyi és otthoni telefonszámai, valamint a cali telefontársaság teljes híváslistája szerepelt. A számítógépen futott egy adatgyűjtő szoftver is, amely a telefonközpont híváslistája és az amerikaiak, a kolumbiai hírszerzés és a bűnüldöző szervek tisztviselői között kereste a kapcsolatokat. A rendszer legalább 12 informátort szűrt ki, akiket rövidesen meggyilkoltak. Szervert találtak egy másik kartell vezetője, Archangel Henao rezidenciáján is, amelynek segítségével a csempészhajók és -repülők koordinálását végezték. A kartell százezer dollár értékben vásárolt mobil távközlési technológiát is: 12 bázisállomást, 16 - kamionokba és autókba szerelhető - mobilállomást, nyolc átjátszót és ötven rádiótelefont. A csempészek kódolt szöveges üzenetekkel tudatták a repülők és hajók vezetőivel, mikor és merre indulhatnak szállítmányukkal. Az üzenetekre vadászó amerikai kémrepülőgépeket radarjelző készülékekkel semlegesítették.
n Mesterséges földrengések Földrengéseket észleltek szombat és vasárnap éjszaka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében: a budapesti Szeizmológiai Obszervatórium szombat este negyed tizenegykor a Richter-skála szerinti 2,2-es földrengést, vasárnap háromnegyed tíz és éjfél között a Richter-skála szerinti 2,4-es értéket meg nem haladó földmozgásokat regisztrált. A rövid ideig tartó talajmozgások szombaton Pátroha és Aranyosapáti, vasárnap Kisvárda és környéke lakossága körében keltettek riadalmat, ám károk nem keletkeztek: sem a mentőket, sem a tűzoltóságot nem riasztották egyetlen helyre sem. A földmozgásokat föld alatti robbantások okozták - tudta meg az Index az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet (ELGI) illetékeseitől. A robbantásokra azért volt szükség, mert a visszaverődő rengéshullámok pontos információkat hordoznak a földkéreg szerkezetéről, amelyet egy nemzetközi litoszféraprojekt keretében vizsgálnak a geofizikusok. A földkéreg tanulmányozására sokáig csak a természetes eredetű földrengéshullámok vizsgálata kínált lehetőséget. A II. világháború után, amikor 1947-ben Helgoland szigetén, 1948-ban pedig a fekete-erdői Haslach közelében robbantással semmisítették meg a világháborúból visszamaradt lőszerkészleteket, kiderült, hogy a földkéreg kutatható mesterséges hullámforrásokkal is. Azóta a földkéreg kutatása külön tudományággá vált, jelentős kutatóprogramokat hajtottak végre, különösen Európa és Észak-Amerika területén. A szabolcsi méréssorozatban a múlt hét végén összesen 36 robbantásra került sor.
n Anonim internet A világ egyik legismertebb hackercsoportja, a Cult of the Dead Cow (www.cultdeadcow.com) politikai szárnya bejelentette: Six/Four néven hamarosan olyan alkalmazást mutatnak be, amely a fájlcserélő rendszerek működési elve alapján teszi utolérhetetlenné az internetezőt. A szoftveren keresztül teljesen anonim módon, visszakereshető nyomok nélkül érhető el az internet.
n Bőgőmajom Bőgőmajom született a Szegedi Vadasparkban; a faj ritkasága miatt az esemény igazi szenzációnak számít. Európában - hazánkat is beleértve - mindössze öt ország tíz állatkertjében tartják a fajt, a törzskönyvi adatok szerint ötvenhét egyedet. Magyarországon csak a Szegedi Vadasparkban látható, mostantól már három példány.
n Kis hiúz A beültetett fogamzásgátló ellenére életvidám kölyke született a veszprémi állatkert kárpátihiúz-párjának. A Jakabnak keresztelt kölyök születése nagy meglepetés volt az állatkert dolgozói számára, hiszen nem számítottak arra, hogy a természet keresztülhúzza óvintézkedéseiket. A fogamzásgátló beültetésére azért volt szükség, mivel az eurázsiai hiúzok Magyarországon fokozottan védettek, szaporításukhoz engedély szükséges.
n Mutáns békák Mutáns békák megjelenése állította újra a figyelem középpontjába a környezetszennyezés emberre és állatokra gyakorolt hatásait. A 43 amerikai államban és öt kanadai tartományban is regisztrált kétéltűek a kutatók szerint a mezőgazdaságban használt vegyi anyagok és egyes élősködők összejátszásának eredményeképpen növesztettek kettőtől eltérő számú hátsó végtagot.